ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Exclusiv Tudorel Stoica l-a ”urecheat” pe Gică Hagi pentru faptul că îi ia apărarea lui Ianis: ”Îi face un mare rău”
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Ofertă de ȘASE milioane de euro! Gigi Becali a dat răspunsul pe loc: ”Cu Dumnezeu nu negociezi”
Botoşani Botoşani
1 - 0
Viitorul Viitorul
Lu 02.12.2019 20:30

Botoșani - Viitorul 1-0. Echipa lui Gică Hagi ratează șansa de a egala liderul și rămâne pe 3

02.12.2019, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Botoșani - Viitorul 1-0. Echipa lui Gică Hagi se impiedică în Moldova, pe un teren greu încercat de zăpada care a căzut din ambundență. Formația ”Regelui” ratează astfel șansa de a egala CFR-ul în fruntea clasamentului și rămâne pe locul trei.

Viitorul s-a împotmolit la Botoșani

Viitorul s-a împotmolit în zăpada la Botoșani. Pe un teren greu, moldovenii au stat mai bine în ghete și s-au impus cu 1-0.

Botosani a bătut-o pe Viitorul pe o ninsoare ca-n povești, iar trupa lui Hagi a ratat șansa de a urca pe primul loc, la egalitate cu CFR. După 10 minute de joc, Ofosu a făcut slalom prin apărarea oaspeților, dar a fost blocat de portar.

Căbuz a greșit apoi decisiv. S-a dus sanie, la picioarele lui Roman, iar Ongenda a spart gheața, din penalty. În prelungirile primei reprize, Pap a parat șutul lui Artean.

Chindriș a trecut pe lângă gol în finalul reprizei secunde

În partea secundă, gazdele au mai avut o șansă imensă. Căbuz a scăpat mingea din brațe, dar Chindriș s-a dus ca pe derdeluș și nu a putut marca. Botosani s-a impus cu 1-0, iar Viitorul n-a mai câștigat un meci în deplasare de la mijlocul verii.

Știrea inițială.

FC Botoșani va fi gazda celor de la Viitorul în ultimul meci al etapei a 18-a (cu excepția meciului dintre Voluntari și FCSB, care a fost amânat din cauza condițiilor meteo). Partida dintre moldoveni și elevii lui Gică Hagi va putea fi urmărită astăzi, luni, de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Întâlnirea poate fi urmărită și în aplicația Digi Online. Află cum poți vedea partida pe telefon sau tabletă cu Digi Online.

UPDATE: 20:25 - Startul meciului va întârzia câteva minute. Reacția lui Gică Hagi.

UPDATE: 18:30 - La Botoșani a început dezăpezirea terenului.

UPDATE 17:45: La Botoșani, terenul este acoperit de zăpadă și există posibilitatea ca partida să fie amânată.

teren botosani
Stadionul din Botoșani / Foto: Digi Sport

FC Botoșani - Viitorul | Elevii lui Gică Hagi pot egala CFR-ul

Viitorul are șansa de a egala liderul CFR în Liga 1, dacă va reuși să obțină toate cele trei puncte.  Echipa "Regelui" vine după o serie de patru meciuri fără înfrângere, cu trei victorii și un egal.

Botoșani se poate apropia la doar un punct de ultimul loc de play-off dacă se va impune în fața oaspeților. Moldovenii au 23 de puncte și se află acum pe locul 8, cu patru puncte mai puțin decât FCSB, formația aflată pe locul 6.

La ultima întâlnire, cele două echipe au terminat la egalitate la Ovidiu, scor 2-2.

FC Botoșani - Viitorul | Echipele probabile

FC Botoșani: Pap - Patache, Haruț, Chindriș, Țigănașu - Papa, Rodriguez - Roman, Ebenhofer, Moussa - Ofosu

Rezerve: Hankici, Keyta, Așkovski, Cascini, Câmpanu, Holzmann

Antrenor: Marius Croitoru

Viitorul: Căbuz - Mladen, Țâru, Ghiță, Boboc - Ciobanu, Artean, Houri - Matei - Munteanu, Rivaldinho

• 88 oc oc

Ocazie mare pentru Botoșani. Moussa lovește bara, iar Chindriș nu reușește să împingă mingea-n poartă.

• 83 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Jucătorii lui Hagi cer penalty după o tragere în careu asupra lui Rivaldinho.

• 79 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Ashkovski și intră Holzmann.

• 76 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Mladen și intră Boboc.

• 71 cg cg

Mladen vede cartonașul galben.

• 67 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Houri și intră Matei.

• 61 cg cg

Rodriguez vede cartonașul galben.

• 59 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Roman și intră Moussa.

• 56 cg cg

Eduard Pap vede cartonașul galben pentru proteste.

Pauză.

• 45+1 oc oc

Ocazie mare pentru Viitorul. Houri șutează periculos de la marginea careului de 16 metri, dar Pap este atent și respinge în corner.