FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
marica
Marica a fost la un pas de a semna cu Rapid. ”Puțini știu. A fost un întreg scandal”
denis-dragus
Echipa din Bundesliga care a făcut o ofertă oficială pentru un internațional român: ”Mult peste toți”
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 16.02.2019 14:00

Hermannstadt - U Craiova 0-1. Oltenii urcă pentru moment pe locul 2 şi se apropie la două puncte de liderul CFR

16.02.2019, 15:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a obţinut a doua victorie consecutivă fără gol primit în Liga 1, 1-0 cu FC Hermannstad, la Piteşti, şi continuă să viseze la titlu.

Oltenii au atacat încă din start, iar Andrei Cristea a fost aproape de a deschide scorul. Golgheterul echipei, bosniacul Koljic, a fost şi el periculos la poarta gazdelor. Sibienii au replicat prin Lendric, care, din 6 metri, nu l-a putut învinge pe Pligliacelli. Dumitriu putea da lovitura pentru trupa lui Miriuţă, în prleungirile primei reprize.

În partea a doua, Mateiu l-a întins serios pe Căbuz. Abia intraţi pe teren, Jazvic şi Blănaru au creat cea mai mare ocazie a celor de la Hermannstadt, când minega a lovit bara. Golul care a făcut diferenţa a fost marcat de unul dintre preferaţii lui Devis Mangia, Nuno Rocha, la 5 minute după ce a fost introdus pe teren.

Meza Colli l-a luat la ţintă pe Căbuz din doar 6 metri, iar ratarea putea s-o coste pe Craiova. Cu două minute înainte de final, Pigliacelli le-a dat mari emoţii oltenilor, dar Hermannstadt - Craiova s-a terminat 0-1.

Pentru Craiova urmează marele derby cu FCSB, duminica viitoare, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

• 90+5 fr2

FINAL DE MECI la Piteşti! Rezerva Nuno Rocha a adus victoria Universităţii Craiova cu Hermannstadt, scor 1-0. Oltenii urcă pentru moment pe locul 2 şi s-au apropiat la două puncte de liderul CFR Cluj.

• 90+2 cg cg

Cartonaş galben primit de Pigliacelli.

• 89 s s

Ultima schimbare la Craiova. Fedele a intrat în locul lui Bărbuţ.

• 88 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Sibienii puteau egala, la o mică eroare a lui Pigliacelli. Popovici a executat un corner direct pe poartă, iar italianul a fost aproape să scape mingea. Totul s-a terminat cu o altă lovitură de colţ.

• 80 oc oc

Ocazie Craiova! Repriza jucătorilor intraţi pe teren pe parcurs. Meza Colli putea dubla avantajul oltenilor, dar l-a luat la ţintă pe Căbuz, din câţiva metri.

• 77 s s

Schimbare la Craiova. Meza Colli i-a luat locul lui Andrei Cristea.

• 71 s s

Ultima schimbare la Hermannstadt. Popovici a intrat în locul lui Moreira.

• 67 g g

GOOOOOL, 1-0 Craiova! Trimis pe teren cu doar 5 minute înainte, Nuno Rocha a deschis scorul cu un şut din câţiva metri. Decisivă a fost devierea cu capul a lui Koljic.

• 62 s s

O primă schimbare şi la Craiova. Nuno Rocha i-a luat locul lui Mihăilă.

• 59 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Cei doi dou-intraţi, Jazvic şi Blănaru, au creat cea mai mare oportunitate a sibienilor. Primul a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar celălalt a reluat cu capul în bară.

• 59 s s

A doua modificare la sibieni. Jazvic a intrat în locul lui Măţel.

• 55 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Abia intrat pe teren, Blănaru putea deschide scorul la chiar prima atingere a mingii. Lăsat singur cu portarul de devierea lui Tsoumou, atacantul sibienilor a trimis slab, pe lângă poartă.

• 54 s s

Schimbare la Hermannstadt. Blănaru a intrat în locul lui Lendric.

• 46 oc oc

Ocazie U Craiova! Oltenii încep tare repriza a doua. Mateiu a tras foarte bine din afara careului, dar Căbuz a răspuns printr-o paradă spectaculoasă.

A început repriza a doua. Nicio schimbare în cele două echipe.

PAUZĂ la Piteşti! Hermannstadt şi Craiova sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care sibienii au avut cea mai mare ocazie.

• 45+1 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Sibienii puteau da lovitura chiar înainte de pauză. O eroare a lui Pigliacelli i-a oferit şansa golului lui Sumitriu, dar mijlocaşul gazdelor a tras peste poartă de la 16 metri.

• 38 oc oc

Ocazie Hermannstadt! Cea mai mare şansă a partidei a aparţinut sibienilor. Lendric, singur pe 6 metri, a trimis cu capul, dar Pigliacelli a avut un reflex extraordinar şi a prins chiar pe linia porţii, deşi atacantul echipei lui Miriuţă a considerat că mingea a intrat în poartă.

• 29 cg cg

Cartonaş galben primit de Ionuţ Stoica, după o intrare periculoasă din spate asupra lui Bărbuţ. Jucătorul sibienilor se poate considera norocos că nu a primit cartonaşul roşu.

• 20 oc oc

Ocazie U Craiova! Încă o acţiune bine construită de echipa lui Devis Mangia. Cristea a centrat pentru Mateiu, apărut surprinzător la finalizare, dar mingea trimisă cu capul de mijlocaşul oltenilor a fost prinsă de Căbuz.

• 8 oc oc

Ocazie U Craiova! O nouă oportunitate irosită de olteni. Koljic a trimis puţin pe lângă poartă, din apropiere.

• 4 oc oc

Ocazie U Craiova! Prima şansă a partidei i-a aparţinut lui Andrei Cristea, care a trimis cu capul din mijlocul careului, dar Căbuz a respins de sub bară.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut gazdelor.