Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Voluntari Voluntari
1 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Sb 21.09.2019 16:00

FC Voluntari - Academica Clinceni 1-2! Victorie importantă a trupei lui Poenaru. Laidouni, eliminat

21.09.2019, 16:53

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Voluntari - Clinceni 1-2. Gazdele au ajuns la cinci înfrângeri consecutive în campionat. Brazilianul Jean Deretti a marcat primul lui gol în tricoul Academicii Clinceni după 33 de minute. Oaspeții și-au dublat avantajul la Voluntari imediat după pauză, prin Mihai Dobrescu.

Laidouni, eliminat în prelungiri

În ultimul sfert de oră, Cătălin Țîră a redus din handicap pentru echipa lui Bergodi, care este ultima în Liga 1, iar etapa viitoare joacă în deplasare cu Dinamo. Pe finalul meciului, gazdele au rămas în zece, după ce Laidouni a fost eliminat în minutul 93.

Pentru Academica Clinceni a fost a doua victorie a sezonului, iar trupa lui Ilie Poenaru va juca în etapa viitoare cu FCSB.

Știrea inițială.

FC Voluntari și Academica Clinceni se înfruntă pentru prima oară în istorie în Liga 1 astăzi, de la ora 15:00.

Echipa lui Cristiano Bergodi este într-o situație critică înaintea partidei de astăzi. E ultima în clasament, cu numai cinci puncte după nouă etape.

Nou-promovata din Clinceni nu stă nici ea deloc bine: e pe locul 12, cu un singur punct față de adversara sa. Ambele au câte o singură victorie în acest sezon.

FC Voluntari - Academica Clinceni (15:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

FC Voluntari: Mitrev - Nica, Fl. Achim, I. Balaur, Kocic - I. Gheorghe, Gorobsov, Laidouni - Mățan, C. Țâră, Avto.

Academica Clinceni: Vâlceanu - G. Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu - Fl. Achim, Șut, Cebotaru, A. Popescu - Buziuc, Vojtus.

Arbitri: George Găman - Daniel Mitruți și Marius Badea.

FC Voluntari - Academica Clinceni va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 15:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+4 final final

FINAL!

• 90+3 cg cg

FC VOLUNTARI A RĂMAS ÎN 10! LAIDOUNI, ELIMINAT! A fost sancționat pentru cumul de cartonașe galbene

• 84 s s

ULTIMA SCHIMBARE CLINCENI! A ieșit Buziuc, a intrat PÂRVULESCU

• 84 s s

A DOUA SCHIMBARE VOLUNTARI! A ieșit Armaș, a intrat ACHIM

• 80 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Mățan a fost aproape de golul egalizator, dar Vâlceanu a repins miraculos. Putea fi un euro-gol

• 77 g g

GOOOOOL VOLUNTARI: 1-2, ȚÎRĂ! Atacantul trupei lui Cristiano Bergodi a reușit un gol important, cu un șut de undeva de la 11 metri, în stânga lui Vâlceanu

• 50 g g

GOOOOOL ACADEMICA CLINCENI: 0-2, DOBRESCU! Faza a plecat de la Derreti, care a înaintat vertiginos, a intrat în careu, i-a pasat în dreapta lui Vojtus, acesta a centrat în fața porții de unde Robert Ion a reluat cu latul spre poartă. Râmniceanu a respins, dar mai apoi nu a mai avut ce face la șutul fundașului stânga.

• 48 cg cg

CARTONAȘ GALBEN ADRIAN ȘUT! Mijlocașul a fost faultat după ce și-a călcat un adversar pe picior.

• 47 fm fm

OCAZIE CLINCENI! Vojtus l-a driblat fin pe Armaș, după care a șutat, dar nu l-a putut învinge pe Rîmniceanu

A început repriza a doua!

• 45+2 sp2 sp2

PAUZĂ!

• 44 cg cg

CARTONAȘ GALBEN LAIDOUNI! Mijlocașul celor de la Voluntari a fost sancționat pentru un fault asupra lui Șut

• 40 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Țîră, din doar 3 metri a reluat foarte bine pe colțul scurt, dar portarul celor de la Clinceni, Vâlceanu, a fost la post și a respins.

• 33 g g

GOOOOOL ACADEMICA CLINCENI: 0-1, DERETTI! Mijlocașul brazilian al celor de la Academica, aflat la al doilea meci în Liga 1, a trimis, de la 11 metri, pe colțul scurt, printre mai mulți adversari, după o fază prelungită, plecată de la un corner de pe stânga.