FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Voluntari - Hermannstadt, Live Video, 17:30, DGS1. Ilfovenii pot scăpa de locul de retrogradare directă
FOTBAL: UTA ARAD - FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (18.03.2024)
Video Fotbalistul din SuperLiga care a purtat microfon în timpul meciului. ”Nu avem soluții”
Vi 04.12.2020 17:15

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3. Derby-ul Ilfovului, jucat la ultima fază. 0-2 în minutul 14 + două penalty-uri și o bară

04.12.2020, 19:05

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Cu Ioan Andone pe bancă, după infectarea lui Mihai Teja cu COVID-19, FC Voluntari a remizat cu Academica Clinceni, scor 3-3, după un meci spectaculos, demn de un derby al Ilfovului.

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3. Gazdele au primit două penalty-uri în 8 minute

Partida a început cu ratarea Clinceniului, prin puștiul de 16 ani, Morar, care nu a putut să marcheze din 2 metri. Bilali a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 10, iar Cordea a fost și el aproape de gol câteva minute mai târziu.

Cebotaru a făcut 2-0 în minutul 14, iar Clinceniul a continuat să controleze meciul, iar Chunchukov a fost blocat de Achim. Voluntariul a primit două penalty-uri, în minutele 24 și 30, iar Ion Gheorghe și Achim au transformat de la punctul cu var.

Tot Clinceniul a continuat să preseze, iar Cordea a trimis peste poartă. FC Voluntari a irosit prima șansă mai mare în minutul 40, prin Stoica.

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3. Echipa lui Teja e egalat la ultima fază

Repriza a doua a început ca și prima, cu Academica în atac, iar Chunchukov și Jutric au ratat șanse mari. Rusescu a ieșit și el la rampă, iar apoi același Chunchukov a vrut să înscrie prin scăriță, dar portarul l-a "ghicit".

Rusescu l-a mai pus o dată la încercare pe portar, iar la poarta cealaltă, Ion Gheorghe nu a putut înscrie. Clinceniul a avut și o bară prin rezerva Dumitriu, iar apoi Rusescu a ratat de două ori în două minute.

Finalul a fost unul incendiar. Rusescu nu a mai ratat ținta în minutul 89, când a făcut 3-2 pentru Academcia, dar la ultima fază a meciului, în minutul 90+3, Ion Gheorghe a egalat după o neatenție a fundaților și a stabilit scorul final: FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul FC Voluntari - Academica Clinceni, din cadrul rundei a 12-a a Ligii 1, va fi transmis în direct, de la ora 17:15, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Reprezentatele județului Ilfov în Liga 1 se întâlnesc în deschiderea etapei a 12-a. FC Voluntari trece printr-o perioadă neagră. Formația lui Mihai Teja a înregistrat cinci eșecuri în ultimele șase partide și vine după dezastrul din Cupa României, 0-6, cu Gaz Metan. De partea cealaltă, Academica Clinceni este una dintre revelațiile campionatului.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Academica Clinceni, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

FC Voluntari ocupă poziția a 10-a, cu 13 puncte. Cu doar două victorii în ultimele nouă jocuri, gruparea pregătită de Mihai Teja speră să revină la forma din debutul sezonului. În schimb, Clinceniul este pe locul cinci, cu 19 puncte. Seria din campionat de patru victorii fără gol primit a formației lui Ilie Poenaru a fost întreruptă de eșecul din Cupă, 1-2, în fața Farului Constanța.

Cele două formații s-au întâlnit de patru ori în Liga 1, împărțindu-și victoriile. Academica are a doua defensivă a campionatului, cu doar șase goluri primite, la egalitate cu CFR Cluj și depășită doar de Universitatea Craiova. La capitolul ofensivă, niciuna dintre combatante nu stă foarte bine. Cu 14 goluri marcate în total, FC Voluntari are trei jucători cu câte două reușite: Achim, Mailat și Jefte. De partea cealaltă, golgheterii celor de la Clinceni sunt Patriche și Cebotaru, de asemenea, cu câte două goluri.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Academica Clinceni, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Voluntari: Cotolan - Costin, Achim, Ozkara, Grădinaru - Gheorghe, Borțoneanu, Badea - Mihai, Stoica, Mailat
  • Academica Clinceni: Vâlceanu - Achim, Bilali, Gardoș, Pîrvulescu - Tănase, Cascini, Chandarov, Petrescu - Boiciuc, Rusescu
  • 90+3 fr2

Final de meci. FC Voluntari - Academica Clinceni se termină 3-3.

• 90+3 g g

GOOOOOL Voluntari! Borțoneanu îi pasează lui Ion Gheorghe, care driblează scurt și înscrie cu un șut la colțul lung, din careu.

• 90+1 cg cg

Borțoneanu primește cartonaș galben.

• 90 s s

Tangulea intră în locul lui Stoica.

• 89 g g

GOOOOL Clinceni! Andronic combină cu Cebotaru, care îi pasează din prima lui Rusescu, iar acesta înscrie cu o scăriță.

• 84 cg cg

Pashov primește cartonaș galben.

• 82 oc oc

Ocazie Clinceni. După o nouă centrare de pe stânga, același Rusescu reia din nou cu capul peste poartă.

• 80 oc oc

Ocazie Clinceni. Pârvulescu centrează în careu, iar Rusescu reia cu capul, cu boltă, peste poartă.

• 79 s s

Darius Mihai intră în locul lui Dorobanțu.

• 76 oc oc

Bară Clinceni. Dumitriu e lansat spre poartă, pătrunde în careu și șutează la colțul lung, dar nimerește bara, iar Achim degajează de pe linia porții.