Screenshot 2024-02-24 at 22.12.41
Cristian Săpunaru a spus ce a vorbit cu Bergodi înainte de FCSB - Rapid
Cariera de antrenor a lui Bogdan Lobonț, noul principal de la Rapid, după plecarea lui Cristiano Bergodi
florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FC Voluntari şi-a asigurat menţinerea în Liga 1, după ce a învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 2-1 (1-0), luni, pe teren propriu, în etapa a 13-a a fazei play-out.

Ilfovenii a deschis scorul prin Gabriel Deac (17), cu un şut fără preluare, la centrarea lui Alexandru Vlad. FC Hermannstadt a rămas în zece oameni în min. 50, după eliminarea austriacului Daniel Offenbacher, dar a reuşit egalarea prin togolezul Juvhel Tsoumou (75), introdus în repriza secundă.

Victoria echipei antrenate de Cristiano Bergodi a fost adusă de golul marcat de Doru Popadiuc (82), inspirat introdus de tehnicianul italian.

Meciul a fost urmărit din tribunele Stadionului ''Anghel Iordănescu'' de foştii selecţioneri Anghel Iordănescu şi Mircea Lucescu, dar şi de fostul atacant Florin Bratu sau Marius Şumudică.

FC Hermannstadt ocupă penultimul loc, cu 24 puncte, şi este obligată să câştige în ultima etapă cu Dunărea Călăraşi (25 puncte) pentru a evita retrogradarea directă. Dunărea are şi varianta egalului la Sibiu pentru a rămâne pe locul de baraj.

Ştirea iniţială:

Meci de care pe care la Voluntari, în penultima etapă din play-out - FC Hermannstadt are nevoie de minimum un punct pentru a-şi păstra speranţele. Ardelenii dau vina pe arbitraj pentru căderea din ultima vreme, însă vor avea acum un "central" de top: Istvan Kovacs.

În pauza de iarnă, FC Voluntari era codaşa Ligii 1, însă Bergodi i-a adus pe ilfoveni aproape de salvare.

FC Voluntari - FC Hermannstadt va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 18:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

• 90+5 final

Final de partidă. FC Voluntari se impune cu 2-1 în faţa lui Hermannstadt.

• 82 g g

GOOOL VOLUNTARI! Popadiuc readuce pe Voluntari în avantaj după doar 7 minute de la egalare.

• 77 s s

Schimbare la Voluntari. Iese Gabriel Deac, intră Adrian Bălan.

• 75 g g

GOOOL HERMANNSTADT! Tsomou aduce egalarea pentru trupa lui Miriuţă cu o lovitură de cap plasată perfect.

• 66 s s

Schimbare la Hermannstadt. Iese Jazvic, intră Tsoumou.

• 65 s s

Schimbare la Voluntari. Intră Popadiuc în locul lui Laidouni.

• 54 cg cg

Alexandru Vlad vede cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Jazvic.

• 49 cr cr

Hermannstadt rămâne în 10 după ce Offenbacher vede direct cartonaşul roşu în urma unui fault asupra lui Laidouni.

• 47 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Gabriel Deac a avut şansa de a-şi trece în cont dubla, dar a ratat incredibil singur cu portarul.

La pauză, FC Voluntari conduce cu 1-0.

• 45 sr2

Începe repriza secundă la Voluntari.

• 35 s s

Schimbare la Hermannstadt. Accidentat, Blănaru nu mai poate continua şi este înlocuit cu Lendric.

• 31 cg cg

Jazvic este avertizat de centralul partidei cu un cartonaş galben.

• 21 cg cg

Istvan Kovacs arată primul cartonaş galben al partidei lui Daniel Offenbacher după o intrare dură.

• 18 g g

GOOOL VOLUNTARI! Gabriel Deac deschide scorul cu un şut plasat din interiorul careului.

• 15 oc oc

OCAZIE VOLUNTARI! Replica gazdelor vine prin Tudorie, cu un şut parat de Căbuz.

• 9 oc oc

OCAZIE HERMANNSTADT! Blănaru îl pune la grea încercare pe Mitrev, care respinge în corner.

• 4 oc oc

OCAZIE HERMANNSTADT! Tătar prinde un vole periculos care trece puţin peste transversală!

Începe partida. Hermannstadt a avut lovitura de start.