FOTBAL: POLI IAȘI - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.10.2023)
”Strigătul” de disperare al lui Florin Pîrvu, după eliminarea lui Ricardinho din FC Voluntari - FCU Craiova 0-0
FOTBAL:FC VOLUNTARI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (23.04.2024)
Video FC Voluntari - FCU Craiova 0-0. Cele două formații rămân în zona retrogradării
Daniel Niculae
”Niculae și Angelescu nu și-au făcut treaba”. Șucu, sfătuit de Marian Iancu: ”Aș face urgent aceste oferte”

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

FC Voluntari e ca și salvată de retrogradare, după victoria cu Sepsi.

Ilfovenii au început în forță și au ratat ocazii uriașe prin Tudorie, Pașcanu și Armaș. Trupa lui Leo Grozavu a răspuns prin Carnat, însă tot echipa din Voluntari a fost mai periculoasă, când Tudorie a fost blocat spectaculos de Florin Ștefan.

FC Voluntari - Sepsi 2-0. Ilfovenii sunt aproape salvați de la retrogradare

Pe finalul prinei reprize, Tudorie a ratat încă o ocazie monumentală și l-a făcut pe portarul Niczuly să se remarce, iar Struna a fost și el blocat de același Niczuly.

FC Voluntari a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin Mățan, iar apoi a continuat asaltul la poarta lui Sepsi și Tudorie a ratat din nou. În minutul 68, Sanoh a marcat pentru echipa lui Teja, dar golul a fost anulat pentru offside. În minutul 73, ilfovenii au primit penalty, iar Căpățână a făcut 2-0 și a stabilit scorul final.

FC Voluntari - Sepsi Sfântu Gheorghe, ultimul meci al zilei de duminică din play-out-ul Ligii 1, se dispută de la ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Înainte de runda cu numărul 11 din play-out, FC Voluntari și Sepsi au câte 28 de puncte și ocupă pozițiile 9, respectiv 10.

LIVE VIDEO FC Voluntari - Sepsi, de la 20:00, pe Digi Sport 1

Echipa care obține victoria diseară s-ar îndepărta destul de mult de zona retrogradabilă. Pe ultimele două poziții se află acum Dinamo (21 de puncte) și Chindia Târgoviște (17 puncte), însă ambele au mai mai puține meciuri disputate. "Câinii" au jucat doar 7 partide, în timp ce dâmbovițenii au evoluat în 9 jocuri.

Ilfovenii au început excelent play-out-ul din Liga 1, cu cinci victorii și trei remize, însă ultimele două partide, în care s-au înregistrat două înfrângeri, au adus teamă în tabăra echipei lui Mihai Teja.

De partea cealaltă, Sepsi vine după finala Cupei României, de la Ploiești, pierdută la limită contra celor de la FCSB, scor 0-1. Formația lui Leo Grozavu a reușit să redreseze situația din clasamentul Ligii 1, după ce a obținut o victorie și o remiză în ultimele două etape.

În cele trei partide directe disputate în acest sezon, FC Voluntari și Sepsi au înregistrat două remize, scor 0-0, iar ilfovenii s-au impus în turul play-out-ului, pe terenul covăsnenilor, scor 2-1.

• 75 g g

GOOOOOL Voluntari! Căpățână transformă lovitura de pedeapsă.

• 73 p p

Penalty pentru Voluntari. după un duel dintre Belu Iordache și Florin Ștefan.

• 70 s s

Claudiu Belu Iordache intră în locul lui Mățan.

• 68 fm fm

Gol anulat Voluntari. Mățan, Tudorie și Sanoh combină spectaculos, iar ultimul finalizează, dar golul este anulat pe motiv de offside.

• 68 s s

Karanovic intră în locul lui Lorand Folop.

• 67 s s

Achahbar intră în locul lui Deaconu.

• 61 s s

Ștefănescu intră în locul lui Safranko.

• 61 s s

Radoslav Dimitrov intră în locul lui Istvan Fulop.

• 61 s s

Sanoh intră în locul lui Ion Gheorghe.

• 53 oc oc

Ocazie mare Voluntari. După centrarea lui Alexandru Vlad, Niczuly scoate spectaculos lovitura de cap a lui Tudorie, din apropiere.

• 51 cg cg

Vașvari primește cartonaș galben.

• 46 g g

GOOOOOL Voluntari! Tudorie pătrunde în careu pe dreapta și centrează, iar Mățan înscrie cu capul.

Începe repriza secundă.

La pauză, Voluntari - Sepsi 0-0.

• 45 oc oc

Ocazie Voluntari. Struna trage tare din interiorul careului, dar Niczuly respinge din nou.

• 40 oc oc

Ocazie mare Voluntari. Alexandru Vlad centrează de pe stânga, Tudorie șutează din apropiere, dar portarul Niczuly respinge în bară și Daniel Celea degajează.

• 36 s s

Diaz intră în locul lui Carnat.

• 29 oc oc

Ocazie Voluntari. Mățan centrează e pe stânga în careu, iar Tudorie șutează din apropiere în blocajul lui Florin Ștefan.

• 19 cg cg

Struna primește cartonaș galben.

• 13 oc oc

Ocazie Sepsi. Cojocaru respinge șutul lui Carnat, din afara careului.

• 7 oc oc

Ocazie Voluntari. După un corner executat de Gorobsov, Pașcanu și Armaș nu nimeresc mingea din apropiere.

• 3 oc oc

Ocazie Voluntari. Struna pasează în fața porții, iar Tudorie reia din alunecare, dar nu ajunge bine la minge.