Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Costel Gâlcă a dezvăluit că a vrut să transfere un jucător de la Universitatea Craiova în La Liga
Voluntari Voluntari
1 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Ma 26.01.2021 17:30

FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-1. Oltenii, fără victorie de 6 etape, au bifat a cincea remiză la rând

26.01.2021, 19:30

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

După 3 înfrângeri în primele 3 meciuri din 2021, FC Voluntari a obținut primul punct al anului, 1-1 cu Universitatea Craiova, într-un meci disputat pe o ninsoare superbă. Oltenii au bifat a șasea partidă consecutivă fără victorie și a cincea remiză la rând.

FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-1. Ilfovenii, primul punct după 3 înfrângeri la rând

Meciul a început cu ocazia Craiovei, la șutul lui Bancu, dar care a trecut peste poarta lui Marcos Lavin. Cei care au marcat au fost ilfovenii, prin Angelov, care a trimis cu capul în poartă din centrarea lui Ricardinho.

Craiovenii au egalat în minutul 25, printr-o fază trasă la indigo cu a adversarilor, cu Nistor la serviciu și Ivan la finalizare. Până la pauză, oltenii au mai ratat 4 ocazii, prin Ofosu, Bancu, Bărbuț și Screciu.

FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-1. Oltenii, fără victorie de 6 etape, au 5 remize la rând

În repriza a doua, portarul Voluntariului a boxat spectaculos șutul lui Nistor, iar peste un minut, Ofosu nu a nimerit poarta.

Pe final, meciul a devenit spectaculos. Papp a blocat șutul lui Ion Gheorghe, iar Bomba lui Nistor a nimerit fundașii adverși. Ilfovenii puteau da lovitura în minutul 90, dar Borțoneanu a tras peste poartă și Voluntari - Craiova s-a terminat 1-1.

Pentru olteni a fost a șasea partidă consecutivă fără victorie și a cincea remiză la rând.

VIDEO cu rezumatul echipei:

FC Voluntari - Universitatea Craiova, meci contând pentru etapa cu numărul 19 din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Ilfovenii, preluați de Bogdan Andone în această iarnă, au pierdut toate cele trei meciuri disputate în 2021 și au căzut pe locul 15, la egalitate cu ultima clasată Poli Iași.

LIVE VIDEO FC Voluntari - Universitatea Craiova, ora 17:30, Digi Sport 1. Oltenii, fără victorie în ultimele 5 meciuri

Universitatea Craiova, ocupanta locului al treilea, traversează o formă foarte slabă, mai ales în ofensivă, înregistrând cinci meciuri consecutive fără victorie, în care a înscris doar două goluri.

Înaintea meciului de la Voluntari, Corneliu Papură, antrenorul Craiovei, a subliniat importanța punctelor, în contextul în care FCSB și CFR Cluj s-au distanțat la șase, respectiv cinci lungimi de formația din Bănie.

"Niciun meci nu este uşor de câştigat, deşi poate pe hârtie suntem favoriţi. Dar lucrurile în teren se desfăşoară altfel. Trebuie să fim concentraţi şi să câştigăm. E important să ne motivăm, să fim pregătiţi. Nu am început anul aşa cum ne doream, dar trebuie să continuăm să muncim. Dacă nu luptăm la fiecare meci suntem pierzători. Dar noi vrem să ne considerăm câştigători. Nu înseamnă că dacă joci cu patru vârfuri eşti şi ofensiv sau dacă joci cu şapte fundaşi eşti defensiv. Este o chestiune de abordare

Erau obligatorii şi punctele pe care le-am pierdut şi până acum. Pentru noi fiecare trei puncte sunt obligatorii la fiecare meci. Nicio partidă nu este uşoară indiferent împotriva cărei echipe jucăm. Suntem în primele trei, sunt foarte multe puncte în joc şi sperăm să jucăm mult mai bine", a declarat Papură.

FC Voluntari și Universitatea Craiova s-au mai întâlnit de 13 ori în Liga 1. Oltenii s-au impus de 11 ori, un meci s-a încheiat la egalitate, iar o victorie le-a aparținut ilfovenilor.

• 90 s s

Stoica intră în locul lui Lopes.

• 90 oc oc

Ocazie Voluntari. Ion Gheorghe îi paseză lui Borțoneanu, care trage peste, deși putea închide meciul.

• 89 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner, șutul lui Nistor a nimerit blocajul.

• 84 oc oc

Ocazie Voluntari. Papp blochează șutul lui Ion Gheorghe.