florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
costel-galca
”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Pe un frig pătrunzător, de minus 5 grade, FC Voluntari - UTA s-a terminat 0-1, în etapa a 17-a din Liga 1, cu un gol la ultima fază a meciului.

FC Voluntari - UTA Arad 0-1. Arădenii au cerut un penalty

În prima repriză s-a jucat fotbal puțin, însă arădenii au fost mai periculoși în două rânduri, dar portarul Marcos Lavin a fost pe fază. În partea secundă, jucătorii s-au mai încălzit, iar meciul s-a dinamizat odată cu intrarea lui Antal, la pauză, în tabăra arădenilor.

Atacantul a ieșit mai întâi la rampă în minutul 49, când a combinat cu Hora, dar șutul acestuia din urmă a fost reținut de portar. Ilfovenii au avut prima șansă a meciului abia în minutul 50, dar șutul lui Ricardinho a fost respins de portar.

FC Voluntari - UTA Arad 0-1. Erico Da Silva a adus victoria arădenilor la ultima fază a meciului

Antal a reluat apoi din prima, dar peste poartă, din poziție ideală, iar Vorobjovas nu l-a putut învinge nici el pe portar. Nici Hora nu a fost mai norocos, iar apoi același Antal, din poziție singur cu portarul, a fost blocat incredibil de spaniolul dintre buturile Voluntariului.

Pe final, meciul s-a dinamizat, iar același Antal a fost blocat excelent de Marcos Lavin. Spaniolul a mai avut o paradă exclentă în primul minut de prelungiri, iar apoi și în al treilea, însă n-a mai avut ce face în cel de-al patrulea. La ultima fază a meciului, Erico Da Silva a adus victoria arădenilor, care au bifat primul succes după 6 etape, în timp ce Voluntariul rămâne fără victorie după 7 meciuri.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre FC Voluntari și UTA Arad poate fi urmărit de la ora 17:00 ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Înainte de meciul cu UTA, FC Voluntari este pe locul 14, cu 15 puncte și cu o serie de șase meciuri fără victorie în Liga 1 care i-a dus pe ilfoveni în subsolul clasamentului, după startul bun de sezon.

Nici UTA nu stă foarte bine. Nu a mai câștigat de cinci etape în Liga 1 și a ajuns pe locul 11, cu 18 puncte. Cu o victorie la Voluntari, echipa lui Laszlo Balint poate trece peste Dinamo și Gaz Metan în clasament.

Igor Armaș: ”UTA este o echipă foarte agresivă”

"Nouă ne trebuie ca o gură de oxigen această victorie. De mult nu am mai câştigat şi toată echipa urmăreşte acest rezultat. Mai sunt multe meciuri de jucat, dar trebuie să avem o victorie şi mâine ar fi bine să o avem deşi ştim că întâlnim o echipă foarte arţăgoasă. UTA este o echipă foarte agresivă, au câştigat în deplasare cu CFR, cu Dinamo, şi mâine ne aşteaptă un adversar foarte puternic.

În situaţia în care suntem, pe noi nu ne avantajează nici măcar un rezultat de egalitate, avem nevoie de o victorie. Trebuie să ne adaptăm programului, toate echipele avem condiţii egale, avem un lot de mai mult de 20 de jucători şi cine va fi gata va juca, noi facem tot posibilul să ne pregătim cât mai bine", a spus Igor Armaș, înainte de meciul FC Voluntari - UTA Arad.

• 90+4 g g

GOOOOL UTA! La o centrare din corner a lui Roger, Benga deviază, Antal prelungește și el, iar Erico Da Silva înscrie din fața porții. A fost ultima fază a meciului.

• 90+3 oc oc

Ocazie UTA. După o lovitură liberă, Benga trimite cu capul, dar portarul Marcos Lavin scoate de pe linia porții.

• 90+1 oc oc

Ocazie UTA. Ciprian Rus îl servește bine pe Miculescu, care șutează din careu, dar portarul e la post.

• 89 s s

Balaur intră în locul lui Ion Gheorghe.

• 89 s s

Alexandru Vlad intră în locul lui Marcelo Lopes.

• 87 s s

Miculescu intră în locul lui Denis Rusu.

• 87 s s

Ciprian Rus intră în locul lui Hora.

• 83 s s

Angelov intră în locul lui Jefte Betancor.

• 83 s s

Grădinaru intră în locul lui Ricardinho.

• 80 oc oc

Ocazie mare UTA. Neluț Roșu centrează perfect pentru Antal, care șutează, dar execuția sa e blocată excelent de portar.

• 78 s s

Roșu intră în locul lui Albu.

• 73 oc oc

Ocazie UTA. Briceag degajează greșit și mingea ajunge la adversarul său, Liviu Antal, care rămâne singur cu portarul Voluntariului, încearcă să-l lobeze, dar spaniolul iese și degajează. Arădenii cer penalty.

• 65 oc oc

Ocazie UTA. Roger centrează din lovitură liberă, mingea e deviată puțin de Betancor și ajunge la Hora, care trimite cu capul pe spate, dar portarul reține din fața lui Tomozei.

• 63 s s

Mailat intră în locul lui Ivanov.

• 61 oc oc

Ocazie UTA. Denis Rusu centrează de pe stânga, Vorobjovas reia cu capul, cu boltă, dar portarul prinde ușor.

• 54 oc oc

Ocazie UTA. Vorobjovas centrează de pe stânga, Antal reia din prima, dar peste poartă, din poziție ideală.

• 50 oc oc

Ocazie Voluntari. Marcelo Lopes combină cu Betancor, care îi pasează perfect lui Ricardinho, acesta șutează bine, dar portarul respinge în corner.

• 49 oc oc

Ocazie UTA. Antal îi pasează în careu lui Hora, acesta șutează din prima, din unghi, dar portarul reține.

Antal intră în locul lui Oroian.

Începe repriza a doua.

La pauză, Voluntari - UTA 0-0.

• 39 oc oc

Ocazie UTA. După o combinație frumoasă în trei, Roger șutează pe jos, din afara careului, dar cam slab, iar portarul Voluntariului reține.

• 15 fm fm

Ocazie UTA. Portarul de la Voluntari, Marcos Lavin, degajează prea scurt, iar apoi iese și degajează din fața adversarului. Mingea sa ajunge la mijlocul terenului, de unde cei de la UTA încearcă să marcheze, dar spaniolul din poarta ilfovenilor reține.