dan-sucu
Șucu i-a pus banii pe masă lui Șumudică. Ce salariu le-a propus antrenorului și staff-ului acestuia
Exclusiv Marius Șumudică: ”E o întrebare dificilă, la care nu pot să răspund”
istvan kovacs
Live Video&Text Barcelona - PSG 1-2, ACUM, pe Digi Sport 1. GOOOL! Francezii au întors rezultatul
FCSB FCSB
3 - 0
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
Vi 15.01.2021 20:00

FCSB - Astra 3-0. Man și Tănase au rezolvat meciul în 12 minute. Roș-albaștrii, 40 de goluri înscrise în 16 etape

15.01.2021, 22:00

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

FCSB a rezolvat meciul cu Astra în doar 12 minute, prin golul lui Man și dubla lui Tănase. Roș-albaștrii au un atac de temut și au ajuns la cota 40 în acest sezon, aproape dublu față de următoarea clasată.

FCSB - Astra 3-0. Giurgiuvenii au ratat o șansă uriașă în prima repriză

FCSB a debutat ca din tun anul 2021. În etapa a 16-a roș-albaștrii au început cu bara lui Florinel Coman, din minutul 11, urmată de replica giurgiuvenilor, prin șutul lui Valentin Gheorghe.

Apoi Tănase l-a pus la încercare pe portarul Lazar, însă cea mai mare ocazie a meciului le-a aparținut giurgiuvenilor, prin Răduț, care nu l-a putut învinge pe Vlad din doi metri.

Ultima ocazie a primei reprize i-a aparținut lui Tănase, iar partea secundă a fost dominată total de echipa lui Petrea. Mai întâi Coman a tras exact pe direcția lui Lazar, portar care a mai avut o interveție excelentă din picioarele lui Octavian Popescu.

FCSB - Astra 3-0. Man și Tănase au rezolvat meciul în 12 minute

Apoi FCSB a deschis scorul în minutul 77, prin cel mai bine cotat jucător din Liga 1, Dennis Man. După 4 minute, căpitanul Tănase a făcut 2-0.

A mai urmat o ocazie a celor de la FCSB, care au închis meciul în minutul 88, prin același Tănase, care a reușit dubla. FCSB - Astra s-a terminat 3-0, iar roș-albaștrii au ajuns la 40 de goluri marcate în 16 etape, aproape dublu față de următoarea clasată, CFR, care are 21.

FCSB rămâne lider și păstrează diferența de 3 puncte peste CFR Cluj, în timp ce Astra rămâne pe locul 12.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul FCSB - Astra Giurgiu, din cadrul etapei a 16-a a Ligii 1, se dispută vineri, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei directe, FCSB este lider în Liga 1, cu 34 de puncte, la egalitate cu ocupanta poziției secunde, CFR Cluj, care a jucat deja în această rundă, victoria 3-1 cu Academica Clinceni. De partea cealaltă, Astra Giurgiu este pe 12, cu 16 puncte.

LIVE VIDEO FCSB - Astra Giurgiu, de la 20:00, la Digi Sport 1

În finalul anului trecut, FCSB, formație care a avut o serie de șapte victorii consecutive între octombrie și începutul lunii decembrie, a obținut un singur succes în ultimele trei runde, 2-0 cu Universitatea Craiova, înregistrând în această perioadă o înfrângere, 0-2 la Cluj, și o remiză, 1-1 cu Sepsi.

În schimb, Astra Giurgiu a început foarte modest sezonul, dar, după ce Eugen Neagoe a fost instalat pe banca tehnică, a traversat o creștere evidentă a formei sportive.

Cu noua conducere tehnică, Astra este neînvinsă, reușind trei remize, cu Dinamo, Chindia și Botoșani, și trei victorii, cu Hermannstadt, Gaz Metan și UTA, în campionat.

În pauza competițională, FCSB a făcut un singur transfer, chiar de la Astra Giurgiu, fundașul stânga Risto Radunovic semnând cu ”roș-albaștrii” după ce Gigi Becali a plătit 400.000 de euro. De partea cealaltă, giurgiuvenii i-au legitimat pe Momcilo Raspopovic, fundaș lateral venit de la Rijeka, și Sulejman Krpic, vârf adus de la Suwon Bluewings.

LIVE VIDEO FCSB - Astra Giurgiu, echipele probabile:

• FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Radunovic - Oaidă, Simion, Olaru - Man, Tănase, Coman
  • Astra: Lazar - Sousa, Graovac, Găman, Dima - Crepulja - Bruno, Gheorghe, Budescu, Riza - Azulay
FCSB FCSB
  • 90+3 fr2

Final de meci. FCSB - Astra se termină 3-0.

• 88 g g

GOOOOL FCSB! Octavian Popescu reușește să păstreze o minge în marginea careului și îi pasează filtrant lui Tănase, care face dubla.

• 86 oc oc

Ocazie FCSB. Radunovic face o cursă pe dreapta și întoarce în careu, dar Graovac salvează din fața porții.

• 81 g g

GOOOL FCSB! Octavian Popescu îl deschide pe Florinel Coman, care centrează în fața porții, de unde Tănase înscrie.

• 80 s s

Balaure intră în locul lui Răduț.

• 77 g g

GOOOOL FCSB! Coman îi pasează cu călcâiul lui Radunovic, care centrează în careu, iar Dennis Man încrie cu o lovitură superbă de cap. Este a 13-a reușită a lui Man din acest sezon.