FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Botoșani Live Video, 17:30, DGS1. Sibienii sunt pe primul loc în play-out, dar nu au drept de Europa
Barcelona v Paris Saint-Germain - UEFA Champions League
Surpriză! Ce meci va arbitra Istvan Kovacs, după Barcelona - PSG. Centralul înjurat în față de Coman, la FCSB - Rapid
March 22, 2024, Bucuresti, Romania,2024 International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft Romania vs Northern Irel
Gata să plece de la Rangers! Scoțienii anunță transferul lui Ianis Hagi: ”Pare inevitabil”
Liga Digi Sport
FCSB FCSB
5 - 0
Hermannstadt Hermannstadt
Lu 26.10.2020 21:00

FCSB - Hermannstadt 5-0. Elevii lui Petrea s-au distrat cu sibienii. Patru goluri marcate în prima repriză

26.10.2020, 22:51

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FCSB s-a impus categoric pe Arena Națională cu Hermannstadt, scor 5-0.

Echipa lui Toni Petrea a deschis scorul după doar trei minute, după o execuție superbă a lui Iulian Cristea. Nouă minute mai târziu, Man a dus scorul la 2-0 după o gafă a lui Ousmane Viera.

Același Ousmane Viera a fost depășit de Buș la golul al treilea al gazdelor. Atacantul a marcat primul său gol în tricoul FCSB-ului în urma unui contraatac, după ce a fost ”lansat” de Moruțan.

La două minute după ”assist”, Moruțan și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o pasă excelentă a lui Man, stabilind astfel scorul pauzei.

În partea secundă, Jo putea reduce din diferență din lovitură liberă, dar a lovit bara porții lui Andrei Vlad. Cei care au marcat au fost tot elevii lui Petrea. Tănase a combinat excelent cu Dennis Man în careu, în minutul 72, și l-a învins pe Figueiredo din a doua încercare.

S-a terminat 5-0 pentru FCSB, care a ajuns la trei puncte de liderul Universitatea Craiova, cu care Hermannstadt se va duela în următoarea etapă. Echipa lui Petrea se va deplasa pe terenul Chindiei.

”Roș-albaștrii” au traversat o formă sportivă bună înaintea partidei de luni, reușind să se impună în ultimele două etape, 3-2 în derby-ul cu Dinamo și 2-0 în partida de la Călărași cu Academica Clinceni.

În schimb, adversarul formației lui Toni Petrea, Hermannstadt, nu a mai câștigat de două etape, remizând cu Gaz Metan Mediaș și UTA Arad cu același scor, 1-1.

FCSB nu se va putea baza pe Aristidis Soiledis și Octavian Popescu în meciul cu Hermannstadt, ambii depistați cu COVID-19 în săptămâna premergătoare jocului. Pe lista absențelor lui Toni Petrea se află, în continuare, Lucian Filip, Dragoș Nedelcu, Florinel Coman, accidentați, și Darius Olaru, care își va ispăși ultima etapă de suspendare, dar o veste bună a venit din partea lui Răzvan Oaidă, apt de joc după patru luni în care problemele medicale nu i-au permis să evolueze.

• 90+3 oc oc

Ocazie pentru Hermannstadt! Fortes putea înscrie pe final, din alunecare, dar mingea a trecut pe lângă poarta lui Vlad.

• 83 cg cg

Vînă vede cartonașul galben.

• 83 cg cg

Alhassan este avertizat cu cartonașul galben.

• 81 s s

Ovidiui Popescu intră în locul lui Valentin Crețu.

• 75 s s

Joalisson este înlocuit de Mustivar.

• 73 s s

Panțîru este înlocuit de Briceag.

• 73 s s

Tănase iese de pe teren și este înlocuit de Oaidă.

• 72 g g

GOOOL FCSB! Florin Tănase duce scorul la 5-0, după o combinație excelentă în careu cu Dennis Man, care a lăsat ”mască” defensiva sibienilor.

• 67 oc

Vînă reia din prima o pasă primită de la Tănase, Figueiredo respinge, mingea ajunge la Dumitru, dar acesta trage peste poartă.

• 65 s s

Iese Simion, intră Șut.

• 58 s s

Iese Romario Pires, intră Fabio Fortes.

• 58 s s

Iese Scarlatache, intră Bastos Teijeira.

• 58 s s

Dâlbea iese, întră Alhassan.

• 57 oc oc

Jo execută o nouă lovitură liberă. De data această centrează în careu către Scarlatache, care trimite cu capul pe lângă poarta lui Vlad.

• 52 oc oc

Bară pentru Hermannstadt! Jo execută o lovitură liberă, trage cu boltă, iar mingea lovește bara transversală a porții lui Andrei Vlad.

• 50 oc oc

Vînă centrează din lovitură liberă către Cristea, Opruț deviază balonul, dar Figueiredo este atent și reține.

Cristian Dumitru îl înlocuiește pe Sergiu Buș.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

• 39 cg cg

Viera vede cartonașul galben.

• 39 oc oc

Panțîru, șansă de 5-0! Fundașul FCSB-ului trage la colțul lung cu stângul, dar Figueiredo iese și respinge.

• 34 g g

GOOOL FCSB! Moruțan, care a pasat decisiv la golul lui Buș, reia în plasa porții adverse o centrare venită din partea lui Dennis Man, de pe partea dreaptă.

• 32 g g

GOOOL FCSB! Buș înscrie după un contraatac al gazdelor. Atacantul FCSB-ului l-a depășit pe Viera, a intrat în careu și l-a învins pe Figueiredo cu un șut plasat, cu piciorul drept.

• 19 oc oc

O primă șansă și pentru Hermannstadt! Mayoral trage de la distanță, dar trimite în peluza din spatele porții lui Vlad.

• 11 g g

GOOOL FCSB! Florin Tănase pasează pentru Dennis Man, Viera pierde balonul, atacantul FCSB-ului îl driblează pe Figueiredo și înscrie în poarta goală.

• 7 cg cg

Dâlbea vede cartonașul galben.

• 5 s s

Iese Florică, intră Addae.

• 3 g g

GOOOL FCSB! Iulian Cristea înscrie superb, după ce a întors un adversar și a reluat din cădere direct în plasa porții lui Hermannstadt.

• 2 oc

Miron trimite în centru către Moruțnan, mijlocașul FCSB-ului reia din prima cu stângul, dar Cristiano respinge în corner.