FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
Jucătorii Rapidului au decis! Cristi Săpunaru, anunț în numele întregului vestiar despre Marius Șumudică
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
0 - 1
UTA Arad UTA Arad
Lu 28.09.2020 22:00

Dinamo - UTA Arad 0-1. ”Câinii” cu ocaziile, arădenii cu punctele! Penalty-ul lui Ioan Hora a decis meciul

28.09.2020, 22:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

UTA Arad a câștigat, scor 1-0, meciul cu Dinamo, din cadrul etapei a cincea a Ligii 1, datorită unui gol marcat de Ioan Hora în minutul 42, din penalty.

Dinamo a controlat startul meciului din ”Ștefan cel Mare” și a trecut de trei ori pe lângă deschiderea scorului, însă Juan Camara, în două rânduri, și Alexander Gonzalez au ratat ținta. Pe un fond de dominare a dinamoviștilor, UTA a obținut o lovitură de pedeapsă în minutul 42, când Ursu a profitat de o eroare comisă de Gonzalez și a fost faultat în careu de Ante Puljic. Două minute mai târziu, Ioan Hora a reușit să transforme de la punctul cu var.

Dinamo, învinsă de UTA Arad cu 0-1

Partea a doua a început cu o șansă mare pentru UTA, ratată însă de Rusu. după faza din startul reprizei, Dinamo a preluat din nou inițiativa meciului, fără să reușească, însă, să materializeze momentele bune. Diego Fabbrini a avut cea mai mare ocazie a părții secunde, dar execuția sa din minutul 77 a fost respinsă de portarul Florin Iacob.

Astfel, Dinamo a fost învinsă de UTA Arad pe teren propriu și a rămas cu 5 puncte, pe locul 12. De partea cealaltă, formația lui Laszlo Balint ocupă poziția a zecea la finalul etapei a cincea, cu șase puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - UTA 0-1:

Știrea inițială

”Câinii” au prins curaj după victoria din etapa precedentă, prima din acest sezon și prima cu antrenorul Cosmin Contra pe banca tehnică. Dinamo vrea să lege două victorii, iar dacă asta se va întâmpla, echipa din ”Ștefan cel Mare” va urca pe loc de play-off.

Dinamo o întâlnește pe UTA Arad, echipă care nu a câștigat niciun meci de la promovarea în Liga 1. Arădenii au pierdut dramatic pe propriul teren în etapa precedentă, scor 2-3 cu Poli Iași.

Contra a prefațat duelul cu UTA: ”O echipă foarte bine așezată în teren”

Cosmin Contra a prefațat și duelul cu UTA Arad, următorul adversar din campionat al ”câinilor”. După meciul cu arădenii, Dinamo va juca împotriva rivalei FCSB.

„E clar că, dacă legăm victorii, vom ucra și în clasament. Ne dorim să avem o evoluție la fel de solidă ca în ultimele două joci și, încet, încet, să devenim o echipă solidă la nivel de rezultate.

Nu e ușor niciun meci în Liga 1. UTA e o echipă foarte bine așezată în teren, un antrenor extrem de meticulos. Mi-a plăcut și anul trecut, în Liga 2, felul în care juca UTA. E o echipă periculoasă pe contraatac și la faxe fixe. Noi trebuie să fim foarte atenți și concentrați de la începutul meciului pentru a nu avea vreo surpriză”, a mai declarat Contra, antrenorul lui Dinamo.

• 97 final

Fluier final în Ștefan cel Mare! UTA a câștigat în fața lui Dinamo cu 1-0.

• 96 cg cg

Cartonaș galben pentru Cristian Melinte.

• 94 cg cg

Cartonaș galben pentru Octavian Ursu.

• 92 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Iacob.

• 89 oc oc

Șansă de 2-0 pentru UTA! Ciprian Rus primește o pasă excelentă în preajma careului advers, dar nu reușește să-l dribleze pe Ante Puljic și pierde posesia.

• 78 s s

Schimbare la UTA Arad. Ciprian Rus îl înlocuiește pe Valentin Buhăcianu.

• 78 s s

Schimbare la UTA Arad. Neluț Roșu îi lasă locul din terenul lui Cristian Melinte.

• 77 oc oc

Șansă imensă pentru Dinamo! Șutul lui Diego Fabbrini este deviat de un fundaș arădean, dar Iacob reușește să respingă fantastic.

• 76 s s

Schimbare la Dinamo. Răuță este înlocuit de Măgureanu.

• 68 s

Schimbare la UTA. Hora este înlocuit de Klapan.

• 63 cg cg

Janusz Gol primește cartonașul galben.

• 53 s s

Schimbare la Dinamo. Deian Sorescu este înlocuit de Diego Fabbrini.

• 50 cg cg

Cartonaș galben pentru Ricardo Grigore.

• 47 oc oc

Ce șansă pentru UTA! Neluț Roșu centrează în fața porții, dar Rusu nu ajunge la contactul cu balonul.

Start în repriza secundă.

Fluier final al primei reprize!

• 44 cg cg

Cartonaș galben pentru Simon Rrumbullaku.

• 42 g g

Gol UTA Arad! Ioan Hora transformă fără emoții lovitura de la 11 metri.

• 41 p p

Penalty acordat pentru UTA, după un fault comis de Puljic asupra lui Ursu.

• 39 oc oc

Ocazie mare pentru Dinamo! Borja Valle îl lansează spre poartă pe Juan Camara, dar șutul acestuia este scos de Iacob.