Etapa 6 Superliga: Hermannstadt-Petrolul

Gaz Metan - Dunărea Călărași 0-0. Primul pas greșit al ardelenilor în play-out

21.04.2019, 19:45

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Gaz Metan - Dunărea Călărași 0-0 VIDEO. Primul meci al zilei din Liga 1 s-a jucat la Mediaș, acolo unde Gaz Metan a primit vizita Dunării Călărași. Partida s-a terminat cu o remiză albă, deși Gaz Metan a dominat întâlnirea de la un capăt la celălalt. A fost primul pas greșit făcut de medieșeni în play-out, care aveau până la acest joc 5 victorii în tot atâtea partide.

Gaz Metan s-a oprit, după cinci victorii la rând în play-out-ul Ligii 1. Nu a reușit să înscrie cu Dunărea Călărași, chiar dacă și-a creat cele mai importante ocazii. David Caiado a avut prima șansă de gol pentru ardeleni, iar Nasser Chamed l-a întins serios pe Straton, pe finalul reprizei.

În repriza a doua, tot Caiado a încercat să înscrie cu capul, însă Straton a fost atent. Luchin a fost aproape de autogol, dar oaspeții au scăpat și la faza din minutul 71 iar Gaz Metan - Dunărea s-a terminat 0-0. Gazul rămâne lider în play-out, cu 32 de puncte.

Știrea inițială

Gaz Metan e singura echipă care a mers ceas în play-out-ul Ligii 1. Echipa lui Edi Iordănescu are cinci victorii în primele cinci meciuri din faza a doua a campionatului și e prima din play-out, cu 31 de puncte.

Dunărea Călărași este pe loc retrogradabil, cu 16 puncte, și are un singur succes în play-out, la Botoșani.

ECHIPELE PROBABILE

Gaz Metan: Pleșca - V. Crețu, M. Constantin, Larie, S. Bușu - Fofana, Luis Aurelio - D. Olaru, Rondon, Caiado - Yazalde.

Dunărea: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, S. Luchin, G. Mendy - G. Iancu, Simion, Honciu, Ammari - Mediop, Souda.

Arbitri: Andrei Antonie - Dragoș Iliescu și Ionel Dumitru.

Gaz Metan - Dunărea Călărași va fi în direct la Digi Sport 4 astăzi, de la ora 18:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro și m.digisport.ro.

• 71 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Luchin a fost aproape să trimită în proprie poartă, dar oaspeții au noroc și tabela rămâne nemodificată

• 47 cg cg

Primul avertisment și în echipa vizitatoare. Steliano Filip este cel care îl vede

A început repriza secundă

Final de primă repriză. Gaz Metan - Dunărea Călărași 0-0, la pauză

• 44 cg cg

Ivanov este primul fotbalist avertizat în acest meci

• 42 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Chamed trage lângă bară dintr-o lovitură liberă de la aproape 30 de metri, dar Straton este și de această dată la post

• 33 oc oc

OCAZIE GAZ METAN! Caiado reia cu capul, din colțul careului de 6 metri, dar trimite pe direcția lui Straton, care reține

• 20 oc

OCAZIE GAZ METAN! Mailat trage de la 25 de metri, Straton respinge în față, mingea ajunge la Bușu, dar acesta trimite peste poartă

• 19 fm fm

Caiado este a încercat să-l surprindă pe Straton cu un șut la colțul scurt, dar mingea a fost deviată în corner de un fundaș al oaspeților

• 5 fm fm

Mailtat trimite un șut către colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta apărată de Straton