Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Screenshot 2024-01-21 173239
Video Ce a spus Bogdan Andone, după ce a învins-o pe Dinamo cu un gol marcat în prelungiri
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
2 - 0
Voluntari Voluntari
Ma 12.01.2021 17:00

Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 2-0! ”Dubla” lui Ze Manuel le-a asigurat medieșenilor un start perfect în 2021

12.01.2021, 18:50

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 2-0. | Trupa lui Jorge Costa, fără Dumitru Cardoso în lot, aflat în conflict cu cei din conducere după ce a spus că vrea să meargă la FCSB, nu a avut nicio emoție.

Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari 2-0! Ze Manuel, omul meciul, a început ca rezervă

După o primă repriză fadă, tehnicianul portughez a mutat cu Ze Manuel, în locul lui Horșia, chiar din prima repriză. Portughezul ”s-a încălzit” mai greu, dar în repriza a doua a rezolvat partida.

Ze Manuel a marcat ambele goluri, în minutele 70 și 73, și le-a asigurat celor din Mediaș un start perfect în 2021.

Cele două formații au încheiat turul de campionat în partea inferioară a clasamentului. Gaz Metan Mediaș a strâns 16 puncte în primele 15 etape și ocupă locul 12, în timp ce FC Voluntari a obținut cu un punct mai puțin și se află pe poziția 13.

LIVE VIDEO Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari, 17:00, Digi Sport 1

În această iarnă, Gaz Metan Mediaș s-a despărțit de trei jucători: Lukas Droppa, Tomas Smola și Moussa Sanoh, iar antrenorul Jorge Costa a anunțat că și-ar dori mai mulți jucători.

"Meciul cu Voluntari este unul important, e un an nou, vrem să începem cu trei puncte câştigate. Am muncit mult în această pauză, sunt mulţumit de cum s-au pregătit toţi jucătorii în această perioadă, aşa că vom vedea ce se va întâmpla, vom vedea cum va fi terenul, însă e clar că trebuie să ne adaptăm şi să dăm tot ce avem mai bun

Dacă mă întrebaţi despre lotul actual, sunt mulţumit de el, dacă mă întrebaţi dacă mai vreau jucători, da, mai vreau. Poate că vor mai pleca unul sau doi jucători acum, aşa că da, avem nevoie de jucători care să îmi ofere opţiuni, însă lucrăm la asta", a spus Costa, înaintea meciului.

LIVE VIDEO Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari, 17:00, Digi Sport 1. Bogdan Andone debutează la ilfoveni

De partea cealaltă, FC Voluntari a schimbat antrenorul, numindu-l în funcția de principal pe Bogdan Andone. La ilfoveni au sosit Droppa, chiar de la Gaz Metan, și Marius Briceag, de la FCSB, iar printre jucătorii plecați se numără Pablo de Lucas, Eric sau Adi Popa.

"Din păcate vremea nu ne ajută deloc, este o vreme câinească, trebuie să ne adaptăm terenului şi să găsim modul de abordare a jocului să ne ajute ca la Mediaş să scoatem puncte sau puncte. E clar că nu suntem pregătiţi la nivelul la care ne dorim să fim.

Suntem poate undeva spre 70% şi din punct de vedere fizic şi a ceea ce vrem noi să pregătim ca abordare a jocului. Dar sper ca acest lucru să nu ne împiedice să avem o atitudine bună. Acest lucru nu are niciun fel de legătură cu felul în care abordăm jocurile", a declarat Bogdan Andone, înaintea meciului.

Gaz Metan și FC Voluntari s-au mai întâlnit de 15 ori în Liga 1. Medieșenii s-au impus de nouă ori, trei partide s-au încheiat la egalitate, iar ilfovenii au câștigat în trei ocazii.

• 73 g g

GOOOOOL MEDIAȘ: 2-0, ZE MANUEL! A marcat al doilea gol, după o faza carambol, din doi metri

• 71 s s

Schimbare Voluntari! A ieșit Stoica, a intrat Lopes

• 70 g g

GOOOOOL MEDIAȘ: 1-0, ZE MANUEL! A șutat din interiorul careului, la colțul lung, Rîmniceanu a încercat o deviera, dar inutilă