FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Exclusiv Cum îi poate păstra Gigi Becali pe Florinel Coman și Darius Olaru la FCSB: ”Așa, unde să mai pleci?”
Fotbalistul dorit de Gigi Becali pentru Champions League, ”desființat” de Cârțu. ”Nu e constant”
UEFA Champions League - Manchester City v Real Madrid - Etihad Stadium - 17 Apr 2024
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
0 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Vi 12.03.2021 20:30

Gaz Metan - Universitatea Craiova 0-2. Oltenii câștigă fără emoții la Mediaș. Ivan, gol și assist

12.03.2021, 21:47

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat cu 2-0 pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș și s-a apropiat la patru puncte de FCSB și CFR Cluj, care împart prima poziție în Liga 1.

Chamed a bifat prima ocazie periculoasă a partidei, în minutul 2. Cu un șut de la distanță, jucătorul Mediașului a lovit bara porții lui Pigliacelli. După pauză, Ivan a reușit să deschidă scorul după o gafă de proporții a lui Roberto Romeo.

În minutul 60, tot Ivan a fost decisiv pentru reușita lui Cicâldău, care a înscris pentru 2-0 cu un șut din prima. Trei minute mai târziu, Sarr putea reduce din diferență, dar a trimis pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Gaz Metan a terminat meciul în zece, după ce Chamed l-a împins pe Camara sub ochii arbitrului asistent. Pentru Craiova urmează un meci pe teren propriu cu UTA Arad, iar Gaz Metan se va deplasa la Sfântu Gheorghe pentru meciul cu Sepsi.

LIVE VIDEO | Gaz Metan - Universitatea Craiova, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Medieșenii ocupă poziția a 12-a, cu 28 de puncte, în timp ce trupa din Bănie este pe trei, cu 50 de puncte. Cele două formații s-au întâlnit de 13 ori la nivelul Ligii 1. Gazdele de astăzi și-au adjudecat două dintre partide, trei s-au încheiat la egalitate, iar Univ. Craiova s-a impus în opt rânduri. Golaverajul este 13-23, favorabil oltenilor.

După plecarea lui Dumitru Cardoso, cel mai bun marcator al lui Gaz Metan a rămas Deaconu, cu șase reușite. Golgheterul Craiovei este Cicâldău, cu opt goluri. Mihai Teja are șapte meciuri ca antrenor împotriva oltenilor: patru victorii, o remiză și două înfrângeri.

LIVE VIDEO | Gaz Metan - Universitatea Craiova, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• 79 cr cr

Chamed vede cartonașul galben după un fault asupra lui Camara.