maldarasanu
Video Marius Măldărășanu se gândește la plecare! Ce a spus după al doilea meci în patru zile cu ”U” Cluj
Stage 22 of Romania Superliga: FC Universitatea Cluj vs FC Hermannstadt stage ROU, Football: Romania Superliga FC Univer
Sabău, după ce s-a calificat în semifinale: ”Numai în pielea celor de la Hermannstadt să nu fii!”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (11.12.2023)
Gigi Becali a făcut o ofertă pentru starul din SuperLigă și a primit răspunsul imediat
LIVE Liga Digi Sport
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Vi 26.06.2020 18:00

Hermannstadt - Academica Clinceni 0-1. Parcurs fantastic al ilfovenilor, cu trei victorii la rând

26.06.2020, 18:50

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Hermannstadt nu se regăsește nici cu Ruben Alves pe bancă.

Sibienii au primit vizita Academicii Clinceni și au fost aproape de gol de mai multe ori în prima repriză, prin șansele lui Debeljuh, Jo Santos, Opruț și același Debeljuh, care a ratat exasperant mai ales în prelungirile primei reprize.

Hermannstadt - Acadenmica Clinceni 0-1. Ilfovenii au 3 victorii la rând

În partea secundă, Academica a schimbat jocul și a ratat prima șansă prin Albu. Un minut mai târziu, trupa lui Ilie Poenaru a deschis scorul prin lovitura de cap a lui Patriche, însă Hermannstadt a fost aproape de egalare în minutul 85, când Yazalde a ratat șansa partidei și l-a făcut mare pe portarul Vâlceanu.

După acest rezultat, Clinceniul a ajuns la 3 victorii consecutive de la reluarea sezonului.

Meciul dintre Hermannstadt și Academica Clinceni este de la ora 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

Sibienii sunt primii deasupra zonei retrogradabile, cu 18 puncte, și se pot distanța la patru puncte de locul de baraj în cazul unui succes cu echipa lui Ilie Poenaru. Ruben Albes, noul antrenor al lui Hermannstadt, nu a avut un debut reușit pe banca sibienilor, pierzând, scor 4-1, pe terenul Viitorului.

Academica Clinceni se deplasează la Sibiu după două victorii consecutive în Liga 1, cu Poli Iași și Chindia Târgoviște, ambele câștigate cu același scor, 1-0. Ilfovenii au 20 de puncte și pot ajunge pe locul doi în play-out dacă se impun la Sibiu.

Ilie Poenaru: ”Mă bucură că de două meciuri nu primim gol”

”Venim după două rezultate foarte bune, este pentru prima oară când legăm două victorii. Mă bucură că de două meciuri nu primim goluri. Nu mai reușim să avem așa de multe ocazii cum obișnuiam dar, până la urmă, scopul scuză mijloacele și asta este foarte important.

Avem încredere, am reușit să fim mult mai încrezători, să credem mult mai mult în șansa noastră. Mergem la Sibiu pentru a încerca să legăm a treia victorie. Ne așteaptă un meci foarte greu, cu o echipă foarte bună”, a spus Ilie Poenaru, într-un interviu acordat pentru pagina de Facebook a Academicii Clinceni.

• 90+4 fr2

Final de meci. Hermannstadt - Academica Clinceni 0-1.

• 85 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Yazalde ratează o șansă imensă, după o intervenție fantastică a lui Vâlceanu, care scoate de pe linia porții.

• 58 g g

GOOOOOL Academica! Cebotaru centrează din corner, iar Patriche marchează cu capul.

• 57 oc oc

Ocazie Academica. Vojtus centrează de pe stânga, cu exteriorul, dar Albu se încurcă în minge și e deposedat, iar Cebotaru șutează în blocajul lui Dâlbea.

Începe repriza secundă.

La pauză, Hermannstadt - Academica Clinceni 0-0.

• 45+1 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Humanes încearcă să degajeze, dar luftează, mingea ajunge la Debeljuh, care nu profită, după ce același Humanes se repliază și "suflă" mingea în ultimul moment din fața atacantului sibienilor.

• 42 oc oc

Ocazie Hermannstadt. După un corner executat de Bușu, mingea e respinsă până la Opruț, care șutează din afara careului, cu exteriorul, dar puțin pe lângă poarta lui Vâlceanu.

• 37 cg cg

Ousmane Viera primește cartonaș galben.

• 28 oc oc

Ocazie Academica Clinceni. Matei face o cursă pe dreapta, dar șutează din unghi exact pe direcția portarului.

• 21 oc oc

Ocazie Hermannstadt. Jo Santos șutează cu efect, din afara careului, dar mingea ocolește poarta ilfovenilor.

• 12 oc oc

Ocazie Hermannstadt. David Humanes îi pasează lui Patriche, care alunecă, iar Debeljuh ia mingea și scapă spre poartă, dar Patriche îl ajunge din urmă.