ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Exclusiv De ce Anghel Iordănescu nu îl sfătuiește pe Edi privind prelungirea contractului cu FRF
Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Digi Sport Special
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 3
Lu 25.01.2021 20:30

Hermannstadt - CFR Cluj 1-3. Echipa lui Edi Iordănescu a întors scorul și a revenit la un punct de liderul FCSB

25.01.2021, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj s-a impus, scor 3-1, în fața lui Hermannstadt, în epilogul etapei a 18-a din Liga 1.

CFR Cluj a început în forță partida de la Mediaș și a avut o șansă importantă de a deschide scorul chiar în primul minut, însă șutul lui Valentin Costache, dintr-o poziție foarte bună, a trecut pe lângă poarta lui Cristiano. Odată cu trecerea minutelor, jocul s-a echilibrat și Hermannstadt a reușit să dea chiar lovitura în minutul 33, când Romario Pires a deschis scorul. Bucuria sibienilor a durat, însă, doar patru minute, pentru că Alex Chipciu a restabilit egalitatea, după ce a primit o pasă excelentă de la Ciprian Deac în interiorul careului și a finalizat simplu.

CFR Cluj a început repriza secundă similar cu prima, însă de data aceasta a și reușit să fructifice șansa importantă de poartă. În minutul 51, Camora a centrat perfect pentru Gabriel Debeljuh, care a marcat pentru 2-1. Formația lui Liviu Ciobotariu a acuzat șocul primirii golului și a contat din ce în ce mai puțin în atac. CFR a continuat să preseze, a mai trecut o dată pe lângă gol, în minutul 75, când portarul Cristiano a respins șutul lui Păun, dar a reușit în cele din urmă să puncteze pentru 3-1, prin Mario Rondon, care a stabilit și scorul final.

Astfel, CFR Cluj s-a impus în fața lui Hermannstadt și a revenit, cu 40 de puncte, la un punct în spatele liderului FCSB. De partea cealaltă, formația antrenată de Liviu Ciobotariu a rămas pe locul 14, cu 16 puncte acumulate în 18 runde.

Hermannstadt caută prima victorie sub comanda lui Liviu Ciobotariu, dar va avea o misiune infernală în fața campioanei en-titre. Un succes ar aduce-o pe CFR Cluj din nou la un singur punct în urma liderului FCSB. Va fi al doilea joc al rundei disputat pe stadionul din Mediaș, după Gaz Metan - Poli Iași, 2-1.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Cu 16 puncte, gruparea sibiană ocupă poziția a 14-a în clasament și este formația din Liga 1 cu cele mai puține victorii obținute, doar trei. De partea cealaltă, CFR este pe locul doi, cu 37 de puncte. De la venirea lui Edi Iordănescu, trupa din Gruia nu a cunoscut gustul înfrângerii în campionat.

Hermannstadt nu s-a impus niciodată în cele cinci întâlniri cu CFR Cluj, în Liga 1. Clujenii au câștigat trei dueluri, iar două partide s-au încheiat la egalitate. Mayoral este cel mai bun marcator al gazdelor, cu trei goluri, în timp ce Deac și Debeljuh sunt golgheterii din Gruia, cu câte cinci reușite.

Este a cincea confruntare directă dintre cei doi tehnicieni. Liviu Ciobotariu conduce disputa cu două succese, Edi Iordănescu se poate lăuda cu o singură victorie, iar o partidă s-a încheiat nedecis.

LIVE VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Hermannstadt: Cristiano - Scarlatache, Viera, Stoica - Petrescu, Addae, Dâlbea, Pires, Opruț - Mayoral, Sântean
  • CFR Cluj: Sandomierski - Susic, Ciobotariu, Burcă, Camora - Hoban, Soares, Păun - Deac, Debeljuh, Costache
  • 90 final

Fluier final! CFR Cluj se impune în fața lui Hermannstadt cu 3-1.

• 88 s s

Schimbare la CFR Cluj. Latovlevici intră în locul lui Păun.

• 86 s s

Schimbare la Hermannstadt. Petrișor Petrescu este înlocuit cu Elbers.

• 86 s s

Schimbare la CFR Cluj. Nicolae Carnat îi ia locul lui Valentin Costache.

• 81 g g

Gol CFR Cluj! Mario Rondon punctează pentru 3-1.

• 78 cg cg

Cartonaș galben pentru Andrei Burcă.

• 77 s s

Schimbare la Hermannstadt. Mățel îi lasă locul în teren lui Saeed Issah.

• 77 s s

Schimbare la Hermannstadt. Jo Santos este înlocuit de Drazen Bagaric.

• 77 s s

Schimbare la Hermannstadt. Raul Opruț este înlocuit cu Alexandru Vodă.

• 75 oc oc

Șansă mare de gol pentru CFR Cluj! Alex Păun este găsit excelent de o pasă a lui Ciprian Deac, însă execuția sa este respinsă de Cristiano.

• 73 s s

Schimbare la CFR Cluj. Alex Chipciu îi lasă locul în teren lui Luis Aurelio.

• 73 s s

Schimbare la CFR Cluj. Gabriel Debeljuh este înlocuit de Mario Rondon.

• 72 cg cg

Cartonaș galben pentru Ousmane Viera.

• 62 cg cg

Cartonaș galben pentru Bright Addae.

• 53 s s

Schimbare la Hermannstadt. Sîntean îi lasă locul în teren lui Karanovic.

• 51 g g

Gol CFR Cluj! Camora centrează pentru Debeljuh, care îl învinge pe Cristiano cu o lovitură de cap.

• 48 cg cg

Cartonaș galben pentru Jo Santos, care l-a lovit cu cotul pe Alex Chipciu.

Schimbare la CFR Cluj. Cătălin Itu este înlocuit de William Soares.

Fluier de start al reprizei secunde.

Fluier final în prima repriză.

• 44 cg cg

Cartonaș galben pentru Romario Pires.

• 37 g g

Gol CFR Cluj! Deac trimite o centrare perfectă pentru Alex Chipciu, care marchează simplu, din fața porții.

• 33 g g

Gol Hermannstadt! Romario Pires deschide scorul pentru echipa lui Livio Ciobotariu, la o fază în care apărarea clujenilor este surprinsă.

• 15 cg cg

Cartonaș galben pentru Debeljuh, pentru un fault dur comis asupra lui Viera. Atacantul CFR-ului ajuge la patru avertismente și va rata meciul de etapa viitoare, cu Astra.

• 1 oc oc

Șansă importantă pentru CFR Cluj! Costache primește balonul de la Camora, însă șutează pe lângă poartă, dintr-o poziție bună.