nico
Andrei Nicolescu, ”marcat” după ce Dinamo a pierdut la scor de neprezentare cu Hermannstadt
florin prunea
Exclusiv Florin Prunea a tras concluziile, după Hermannstadt - Dinamo 3-0: ”Incredibil!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (1.09.2023)
Albion Rrahmani, tot mai aproape de Benfica! Legendarul fotbalist, ajuns președinte, este cel care îl vrea
Fotbal Club
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 0
Botoşani Botoşani
Sb 28.09.2019 15:30

FC Hermannstadt - FC Botoșani 0-1 | Enriko Papa a adus prima victorie în campionat după șapte etape fără succes

28.09.2019, 16:45

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

Hermannstadt a întâlnit-o pe FC Botoșani în etapa a 11-a din Liga 1, pe teren propriu, iar meciul a putut fi urmărit sâmbătă, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Elevii lui Marius Croitoru s-au impus la limită, scor 1-0, și au bifat prima victorie după șapte etape fără succes. Prima ocazie a meciului a fost a lui Hervin Ongenda, care, în minutul 3, a executat foarte bine o lovitură liberă, dar mingea a trecut puțin peste poartă.

Hermannstadt a replicat 11 minute mai târziu, prin David Caiado, care a lovit bara transversală. Singurul gol al partidei a fost înscris de Enriko Papa, la două minute după pauză. Francezul Ongenda a bătut o nouă lovitură liberă, iar albanezul a trimis mingea, cu capul, în poarta apărată de Cristiano

Eduard Pap, goalkeeperul celor de la Botoșani, a avut o intervenție extraordinară în minutul 78 și a reușit să păstreze poarta neatinsă. Moldovenii și-au asigurat, astfel, cele trei puncte.

Botoșănenii nu au reușit vreo victorie în ultimele șapte partide din campionat, în care au făcut cinci egaluri și au pierdut de două ori. Formația antrenată de Costel Enache stă puțin mai bine din acest punct de vedere. Chiar dacă au pierdut trei meciuri, jucătorii lui Hermannstadt au reușit și trei victorii în ultimele șapte jocuri. Aceștia s-au impus cu 2-1 în fața celor de la Academica Clinceni și au învins, cu același scor, pe Chindia Târgoviște și pe Universitatea Craiova. Toate reușitele au avut loc pe teren propriu.

Totuși, FC Botoșani este echipa care se află mai sus în clasament. Moldovenii ocupă poziția a noua, cu 12 puncte, în timp ce Hermannstadt este pe 11, cu două puncte mai puțin.

În ultima confruntare directă, Botoșani s-a impus cu 2-0 în fața lui Hermannstadt, tot pe terenul sibienilor.

• 90 cg cg

Alexandru Țigănașu a primit ultimul cartonaș al meciului.

• 83 s s

Hervin Ongenda a fost înlocuit cu Michael Leonel Pierce. Aceasta a fost ultima schimbare a celor de la FC Botoșani

• 82 cg cg

Raul Opruț a fost avertizat de centralul partidei.

• 81 cg cg

Minas Halkiadakis este al treilea jucător din echipa lui Marius Croitoru care a primit cartonașul galben.

• 78 oc oc

Eduard Pap, portarul lui FC Botoșani, a avut o intervenție excelentă, care nu a permis ca Hermannstadt să egaleze.

• 73 s s

Antrenorul botoșănenilor a efectuat a doua schimbare: a ieșit Mihai Roman și a intrat pe teren Minas Halkiadakis.

• 67 cg cg

Și Joalisson a fost avertizat. Este al doilea cartonaș galben din tabăra sibienilor.

• 65 s s

Costel Enache a epuizat toate cele trei schimbări: Afonso Taira a fost înlocuit cu Răzvan Adrian Dâlbea.

• 62 s s

Marius Croitoru a efectuat prima schimbare a moldovenilor: a ieșit Stefan Ashkovski și a intrat Reagy Ofosu.

• 58 s s

David Caiado, cel care a lovit bara în prima repriză, a fost al doilea jucător înlocuit de la Hermannstad. În locul său a intrat Joalisson

• 57 cg cg

Afonso Taira a văzut primul cartonaș galben al sibienilor.

• 54 cg cg

Andrei Alexandru Patache a fost avertizat la nouă minute după începutul reprizei a doua.

• 47 g g

GOOOOOL! Enriko Papa a deschis scorul după o lovitură liberă executată de Hervin Ongenda! Scorul este 1-0 pentru Botoșani!

A început a doua repriză.

S-a terminat prima repriză.

• 40 s s

Costel Enache a efectuat prima schimbare a partidei, înainte de pauză. Andrei Sîntean a fost scos și a intrat Gariel Debeljuh.

• 27 cg cg

Enriko Papa a văzut primul cartonaș galben al partidei.

• 14 oc oc

Sibienii au avut o mare ocazie, prin șutul lui David Caiado! Portughezul a lovit bara!

• 3 oc oc

Hervin Ongenda a avut prima mare ocazie a meciului! Francezul a executat foarte bine o lovitură liberă, dar mingea a trecut foarte puțin peste poartă.