FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (17.03.2024)
”Niciunul nu a fost capabil”. Șefii lui Dinamo, critici pentru jucători după umilința cu Hermannstadt
Ionuț Negoiță e optimist: ”Dinamo are un avantaj”
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Hermannstadt Hermannstadt
1 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Sb 21.12.2019 14:30

FC Hermannstadt - Politehnica Iași 1-0. Sibienii i-au depășit pe moldoveni, ajunși la cinci eșecuri consecutive

21.12.2019, 16:29

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FC Hermannstadt a învins Politehnica Iași la limită, 1-0, într-un meci în care a jucat cu un om în plus încă din prima repriză. "Suntem la terapie intensivă", au spus moldovenii după a cincea înfrângere la rând în campionat.

Eugen Neagoe s-a despărţit de FC Hermannstadt cu o victorie. Prima repriză a fost perfectă pentru gazde. Mai întâi a venit golul norocos marcat de Romario Pires.

A urmat eliminarea lui Platini, după o intrare urâtă la Cordea. Mihai Teja a contestat eliminarea şi a fost, la rândul său, trimis în tribună de centralul Andrei Chivulete.

Egalarea a stat în piciorul lui Adrian Bălan, în repriza a doua - atacantul moldovenilor a ratat singur cu portarul. Yazalde şi Buşu puteau majora diferenţa, dar s-a terminat 1-0 pentru FC Hermannstadt, care a trecut în clasament peste Iaşi.

Politehnica Iaşi termină anul în genunchi, cu cinci înfrângeri consecutive în campionat.

• 90 sr2

Final de meci. FC Hermannstadt a învins-o cu 1-0 pe Politehnica Iași, ajunsă la a cincea înfrângere consecutivă.

• 89 oc oc

Ocazie FC Hermannstadt! Sorin Bușu a fost blocat excelent de Târnovanu, la marginea carelui mic.

• 79 oc oc

Ocazie FC Hermannstadt. Lovitura cu capul a lui Yazalde, din 11 metri, a fost respinsă de Târnovanu.

• 78 s s

Schimbare la sibieni. Taira a intrat în locul lui Offenbacher.

• 74 s s

Schimbare la ieșeni. Onea a fost înlocuit cu Cabral.

• 72 oc oc

Ocazie Politehnica Iași! Adrian Bălan a ratat o șansă imensă de egalare, însă balonul său, trmis pe lângă portarul gazdelor, a fost respins din apropierea porții de un adversar.

• 65 cg cg

Daniel Offenbacher a primit cartonașul galben pentru proteste.

• 63 s s

Schimbare la ieșeni. Alessio Carlone a intrat în locul lui Cosmin Bîrnoi.

• 61 s s

Schimbare la FC Hermannstadt. Petrișor Petrescu i-a lăsat locul lui Lucian Dumitriu.

• 58 cg cg

Florian Loshaj a primit cartonașul galben.

• 53 oc oc

Ocazie FC Hermannstadt. Offenbacher a executat o lovitură liberă de la 22 de metri în brațele lui Târnovanu.

A început repriza a doua a partidei de la Sibiu.

Schimbare la Politehnica Iași. Horșia a fost înlocuit cu Francisc Cristea.

Pauză la Sibiu. FC Hermannstadt o conduce cu 1-0 pe Politehnica Iași după prima repriză.

• 28 oc oc

Ocazie FC Hermannstadt! Șutul lui Yazalde, de la 20 de metri, a ocolit de puțin poarta ieșenilor.

• 27 s s

Schimbare la gazde. Cordea, accidentat, a fost înlocuit de Sorin Bușu.

• 25 cg cg

Ovidiu Horșia a fost și el avertizat pentru un fault din spate.

• 23 cg cg

Ousmane Viera a primit primul cartonaș galben al partidei.

• 22

Mihai Teja este și el eliminat! Antrenorul Mihai Teja a protestat la adresa arbitrului Andrei Chivulete și a primit și el cartonașul roșu.

• 21 cr cr

Eliminare la Politehnica Iași! Platini a primit cartonașul roșu pentru o intrare violentă la adresa lui Cordea.

• 12 g g

GOOOL FC Hermannstadt! Sibienii au deschis scorul la prima ocazie de gol, după voleul lui Romario Pires, deviat în propria poartă de Bradley Diallo.

A început partida dintre FC Hermannstadt și Politehnica Iași.