Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
Universitatea Cluj V. CFR Cluj, Romanian Superliga 1, Cluj-Napoca - 21 Aug 2023
Camora își ”mitraliază” colegii după umilința CFR-ului în fața Farului: ”Nu merităm niciunul să purtăm acest tricou!”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Hermannstadt Hermannstadt
0 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Du 20.12.2020 14:00

Hermannstadt - Poli Iași 0-1. Andrei Cristea, decisiv pentru moldoveni, care au scăpat de ”lanterna roșie”

20.12.2020, 15:50

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Poli Iași s-a impus, scor 1-0, împotriva lui Hermannstadt, în ultimul meci al celor două formații din 2020.

Prima repriză a jocului de la Mediaș nu a produs niciun eveniment notabil, lipsind ocaziile de gol și chiar șuturile de poartă. Repriza a doua a început bine pentru Poli Iași, care a amenințat poarta adversă în două rânduri, prin Francisc Cristea și Andreas Calcan, ocazii care anunțau, practic, ce avea să se întâmple în minutul 65.

Andrei Cristea a adus victoria lui Poli Iași cu Hermannstadt

La o fază care nu părea să anunțe mare pericol, Doru Popadiuc a fost agățat în careul advers de Raul Opruț și centralul a arătat punctul cu var. Andrei Cristea a fost cel care a executat penalty-ul, a făcut-o perfect și a deschis scorul. În minutul 88, Hermannstadt a avut prima mare ocazie de gol, prin Ionuț Stoica, a cărui execuție nu a reușit să-l învingă pe Ianoș Brînză.

Astfel, Poli Iași s-a impus le Mediaș în fața lui Hermannstadt și a urcat de pe ultimul loc pe poziția a 14-a, cu tot atâtea puncte. De partea cealaltă, Hermannstadt, cu 15 puncte, se află pe locul 12.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Înaintea partidei directe, Hermannstadt este pe locul 12 în Liga 1, cu 15 puncte, dar cu un meci mai puțin disputat, cu Viitorul, în timp ce Poli Iași, 11 puncte, a ajuns ”lanterna roșie”, după ce în această rundă FC Argeș a obținut o remiză cu Chindia și a egalat echipa lui Daniel Pancu.

LIVE VIDEO Hermannstadt - Poli Iași, de la 14:00, la Digi Sport 1

Hermannstadt vine la partida cu Poli Iași după patru puncte obținute în ultimele două runde, 3-2 cu Voluntari și 2-2 cu FC Argeș, rezultate ce au întrerupt o serie de șapte meciuri consecutive fără victorie, șase în campionat și unul în șaisprezecimile Cupei României, 2-4 la penalty-uri cu Chindia.

De partea cealaltă, Poli Iași traversează un moment delicat în campionat. Echipa lui Daniel Pancu a câștigat ultima dată în Liga 1 în urmă cu aproape trei luni, pe 27 septembrie, 5-2 cu FCSB. De atunci, moldovenii au înregistrat șapte înfrângeri și două remize, singura victorie fiind în Cupa României, 1-0 cu CFR Cluj.

• 90 final

Fluier final la Mediaș! Poli Iași se impune în fața lui Hermannstadt cu 1-0.

• 88 oc oc

Ocazie pentru Hermannstadt! Ionuț Stoica șutează bine din interiorul careului, însă portarul Ianoș Brînză reușește să respingă.

• 75 cg cg

Cartonaș galben pentru Manuel Angiulli.

• 74 cg cg

Cartonaș galben pentru Bright Addae.

• 73 s s

Schimbare la Poli Iași. Accidentat, Francisc Cristea nu mai poate continua jocul și este înlocuit de Daniel Pancu cu Manuel Angiulli.

• 71 s s

Schimbare la Hermannstadt. Andrei Sîntean este înlocuit de Adrian Șter.

• 71 s s

Schimbare la Hermannstadt. Jo Santos este înlocuit cu Lucian Buzan.

• 68 g g

GOOL Poli Iași! Andrei Cristea deschide scorul din penalty, cu o execuție perfectă.

• 67 cg cg

Ionuț Stoica primește cartonaș galben pentru proteste.

• 67 p p

Penalty pentru Poli Iași! Doru Popadiuc este faultat de Raul Opruț și centralul arată punctul cu var.

• 66 cg cg
    Răzvan Dâlbea este avertizat.
  • 63 s s

Schimbare la Hermannstadt. Angel Bastos îi ia locul lui Alexandru Vodă.

• 63 s s

Schimbare la Hermannstadt. Răzvan Dâlbea îl înlocuiește pe Romario Pires.

• 62 cg cg

Cartonaș galben primit de Andreas Calcan.

• 47 fm fm

Francisc Cristea trimite primul șut pe poartă al meciului. Execuția mijlocașului de la Poli Iași este reținută, însă, fără emoții de Cristiano.

• 46 s s

Schimbare la Hermannstadt. Baba Alhassan îl înlocuiește pe Soni Mustivan.

• 46 s s

Schimbare la Poli Iași. Andrei Cristea îi ia locul lui Lucas Chacana.

Începe repriza secundă.

• 45 fr1

Pauză la Mediaș. Cele două formații intră la cabine la egalitate, scor 0-0.

• 39 fm fm

Juan Passaglia își încearcă norocul cu un șut de la distanță, însă execuția sa trece mult peste poarta lui Cristiano.

• 37 cg cg

Cartonaș galben pentru David Mayoral.

• 33 cg cg

Cartonaș galben primit de Romario Pires.

• 32 s s

Schimbare la Poli Iași. Doru Popadiuc îi ia locul lui Platini, accidentat.

• 22 cg cg

Cartonaș galben primit de Cosmin Frăsinescu, pentru un fault comis asupra lui David Mayoral.

• 5 oc oc

Prima șansă de gol aparține Iașiului. Cosmin Frăsinescu reia spectaculos un balon centrat din corner, însă balonul trece pe lângă poarta lui Cristiano.