Oficial: Gabi Tamaș a revenit în fotbal pe o funcție oficială. S-a decis și antrenorul alături de care va lucra

Poli Iași - Academica Clinceni 0-0. Fără goluri în Copou, după un meci superb

16.12.2020, 16:40

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Poli Iași și Academica Clinceni au remizat, scor 0-0, în primul meci al zilei din Liga 1, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro.

Poli Iași a început în ofensivă meciul cu Academica Clinceni. Andreas Calcan și Andrei Cristea au fost cei mai activi jucători ai gazdelor în prima parte, dar Vanzo a ratat ocazia reprizei. Belgianul a nimerit bara în minutul 40, din situație de unu-la-unu cu portarul Octavian Vâlceanu.

Dumitriu a semnat cea mai mare ratare a oaspeților, în minutul 33, după o ieșire hazardată a portarului Teodor Axinte. Dumitriu putea trimite în plasă, dar a fost blocat în momentului șutului. La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, însă jocul a fost unul destul de spectaculos, putem spune chiar peste media campionatului, având în vedere și starea terenului de la Iași.

Jocul a fost la fel de spectaculos și după pauză, cele două echipe și-au împărțit ocaziile. Tănase și Rusescu au combinat la o fază periculoasă în minutul 59, iar la acțiunea imediat următoare a venit un șut superb al lui Răzvan Onea, care a trecut pe lângă vinclul porții adverse.

S-a terminat 0-0 în cele din urmă, după ce moldovenii au încasat și un cartonaș roșu în final. Floriano Vanzo a fost eliminat în minutul 88 pentru cumul de cartonașe galbene.

În etapa următoare, ultima din 2020, Poli Iași va înfrunta Hermannstadt în eplasare, iar Academica Clinceni va primi vizita celor de la Dinamo.

VIDEO Rezumatul partidei Poli Iași - Academica Clinceni

Echipa lui Daniel Pancu, situată pe locul 15 în Liga 1, cu 10 puncte, are o misiune clară în partida de pe teren propriu: trei puncte. Etapa trecută, ieșenii au pierdut meciul cu Dinamo, scor 1-4, și nu mai concep să facă vreun pas greșit după ce nu au mai câștigat în campionat de la meciul de pe teren propriu, din septembrie, scor 5-2 cu FCSB. Poli nu a mai reușit o victorie în Liga 1 de opt partide!

LIVE VIDEO Poli Iași - Academica Clinceni, ora 15:00

Daniel Pancu a spus că le-a cerut jucătorilor să joace cu sufletul în ultimele două meciuri din 2020: "Întâlnim o echipă în mare formă, care are doar un rezultat de egalitate în ultimele șase jocuri, în rest numai victorii. Este o echipă cu o atitudine fantastică, au și jucători de mare experiență, Gardoș, Rusescu și Tănase.

Problema este la noi, ne-am lins rănile după meciul cu Dinamo. Cheia este la noi. Acum este despre Politehnica Iași, despre emblema asta, este rușinos să avem un singur punct în opt jocuri. Cheia este la noi, eu n-am avut nicio problemă cu Adrian Cristea. Pe noi ne interesează doar binele Politehnicii Iași", a spus Daniel Pancu, la conferința de presă.

Poli Iași și Academica Clinceni se înfruntă miercuri, de la ora 15:00, în direct la Digi Sport 1 și în format live video pe site-ul digisport.ro. Înaintea acestui duel, Academica ocupă poziția 5, cu 23 de puncte.

Condusă de antrenorul Ilie Poenaru, Academica e revelația acestei ediții de campionat și se află pe loc de play-off. Elevii lui Poenaru au învins etapa trecută FC Argeș, scor 1-0, și au ajuns la patru victorii consecutive în Liga 1.

• 90+3 final

Fluier final în Copou. Remiză albă, după un meci superb.

• 88 cgr cgr

Eliminare! Floriano Vanzo a încasat al doilea cartonaș galben pentru o intrare cu cotul asupra lui Florin Gardoș.

• 85 oc oc

Ocazie pentru Poli Iași. Andrei Cristea a șutat din interiorul careului, mingea a ricoșat în mâna lui Florin Gardoș, însă centralul Bogdan Dumitrache nu a acordat lovitură de la 11 metri.

• 80

Au mai rămas zece minute din acest meci, ambele echipe forțează victoria.

• 73 s s

Schimbare la Poli Iași: Intră Doru Popadiuc, iese Platini.

• 72 s s

Schimbare la Academica Clinceni: Intră Petrișor Petrescu, iese Raul Rusescu.

• 72 s s

Schimbare la Academica Clinceni: Intră Mladen Jutric, iese Răzvan Patriche.

• 61 oc oc

Ocazie pentru Poli Iași. Șut superb al lui Răzvan Onea, care trece puțin pe lângă vinclul porții adverse.

• 59 oc oc

Ocazie pentru Academica Clinceni. Cristi Tănase a fost lansat în flancul stâng de Boiciuc, a pătruns în careu, i-a trimis lui Rusescu, dar portarul Axinte a ieșit la timp și a blocat. Rămâne 0-0.

• 57 s s

Schimbare la Academica Clinceni: Intră Alexandru Boiciuc, iese Eugeniu Cebotaru.

• 57 s s

Schimbare la Academica Clinceni: Intră Răzvan Andronic, iese Andrei Cordea.

• 56 oc oc

Ocazie pentru Poli Iași. Același Vanzo a primit în marginea careului, dar a șutat peste bara transversală.