FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
S-a accidentat și ratează meciul Universitatea Craiova - CFR Cluj! Clubul l-a trimis pe jucător la “vraciul” Marijana
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-RAPID 3-4,DIVIZIA A (26.10.2003)
Antrenorul care nu ar exclude o revenire la Rapid: ”Un telefon de la domnul Șucu e mereu binevenit”
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 2
FCSB FCSB
Ma 03.12.2019 20:30

Poli Iaşi - FCSB 1-2. Final dramatic în Moldova! Man aduce victoria echipei sale, în prelungiri

03.12.2019, 22:30

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Poli Iași - FCSB 1-2. Echipa lui Bogdan Vintilă se impune după un final dramatic. Florin Tănase și Dennis Man au fost oamenii care au adus victoria echipei finanțate de Gigi Becali.

FCSB a câştigat greu la Iaşi, unde moldovenii au rezistat eroic, până în prelungiri. Platini din Copou a fost de neoprit şi i-a pus mingea pe tavă lui Andrei Cristea, pentru 1-0. La poarta cealaltă, Florin Tănase, mai întâi a dat-o în bară. Tot el a scos un penalty pe care l-a transformat cu siguranţă.

Dennis Man a adus golul victoriei la Poli Iaşi - FCSB 1-2

În repriza a doua, torpila lui Florinel Coman s-a dus puţin pe lângă. Gnohere a fost aproape de 2-1, dar Denis Rusu a fost la datorie. Sârbul Planic, din apropiere, şi Dennis Man, din afara careului au trecut şi ei pe lângă desprindere.

Cristi Manea a ratat la rândul său, dar a anunţat golul victoriei. Eroul zilei a fost Dennis Man, care a dat lovitura în prelungiri, şi a marcat din nou în campionat, după o pauză de 6 luni.

Video rezumat Poli Iaşi FCSB 1-2

Știrea inițială.

FCSB speră să profite de ploaia care a amânat meciul cu FC Voluntari. Vintilă vrea ca jucătorii săi să îşi folosească prospeţimea pentru o victorie la Iaşi, contra Politehnicii, de la 20:30, în direct la Digi Sport 1.

După amânarea meciului de la Voluntari, FCSB merge la Iaşi pentru a se duela cu echipa lui Mihai Teja. Cu o victorie, "roş-albaştrii" şi-ar consolida poziţia în play-off şi ar ajunge la cinci puncte de liderul CFR Cluj.

"Avem un mic avantaj că nu am jucat cu Voluntari şi mă aştept ca jucătorii mei să fie 100% şi fizic, şi mental. Sunt cinci jocuri în care trebuie să punem toată energia şi să le câştigăm", a declarat Bogdan Vintilă.

La Iaşi, Panţîru ar putea rămâne pe bancă, la fel cum o făcuse şi la meciul cu FC Voluntari. Becali l-a numit cel mai bun fundaş stânga din Europa, dar l-a pedepsit după înfrângerea cu Astra. Grecul Soiledis fusese trimis în primul 11 la Voluntari.

"Când eşti fotbalist poţi să stai şi pe bară şi în teren titular, poţi să fii cel mai bun fundaş stânga din Europa, dar nu-ţi garantează postul de titular", a mai spus Vintilă.

Politehnica Iaşi - FCSB (20:30, Digi Sport 1). Echipele de start

Politehnica Iaşi: D. Rusu - R. Cabral, Frăsinescu, A. Radu, Bădic - Passaglia, Breeveld - Platini, Didac Devesa, Fr. Cristea - A. Cristea.

FCSB: Bălgrădean - Cr. Manea, Planic, I. Cristea, Panţîru - Oaidă, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Man, Gnohere, Fl. Coman.

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene.

Politehnica Iaşi - FCSB va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la 20:30. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 97 final

Final de meci la Iași.

• 92 g g

Goool FCSB. Dennis Man își aduce echipa în avantaj cu un șut din interiorul careului de 16 metri.

• 86 cg cg

Cristea Francisc vede cartonașul galben.

• 83 s s

Schimbare la FCSB. Iese Manea și intră Popa.

• 82 s s

Schimbare la Iași. Iese Onea și intră Devesa.

• 81 oc oc

Ocazie mare pentru FCSB. Manea șutează periculos din interiorul careului de 16 metri, dar portarul advers reușește să respingă.

• 75 oc oc

Dublă ocazie pentru FCSB. Coman bate bine o lovitură liberă, dar Planic nu reușește să împingă mingea în poartă, iar la faza următoare, Man șutează de la 17 metri, puțin pe lângă poartă.

• 73 cg cg

Vînă vede cartonașul galben.

• 71 s s

Schimbare la Iași. Iese Cristea și intră Bălan.

• 71 s s

Schimbare la Iași. Iese Bîrnoi și intră Assulin.

• 70 s s

Schimbare la FCSB. Iese Oaidă și intră Vînă.

• 65 oc oc

O nouă ocazie pentru FCSB. Gnohere trimite bine cu capul, dar portarul advers respinge de pe linia porții. Roș-albaștrii au solicitat gol.

• 62 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Gnohere este găsit excelent în careu de Manea, dar ratează execuția.

• 62 oc oc

• 58 cg cg

Planic vede cartonașul galben.

• 52 oc oc

O nouă ocazie pentru FCSB. Gnohere șutează periculos din interiorul careului de 16 metri, lateral stânga, dar mingea trimisă de el se duce prin fața porții adverse.

• 49 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Florinel Coman trimite o ”torpilă” de la aproximativ 20 de metri, ușor lateral stânga, dar mingea șutată de el se duce puțin pe lângă poarta gazdelor.

• 46 sr1

A început repriza secundă.

Schimbare la FCSB. Iese Nedelcu și intră Gnohere.

Pauză.

• 38 cg cg

Onea vede cartonașul galben.

• 36 cg cg

Cristea vede cartonașul galben.

• 31 g g

Goool FCSB! Tănase transformă cu siguranță lovitura de la 11 metri.

• 30 p p

Penalty pentru FCSB. Centralul întâlnirii dictează punctul cu var după ce Tănase a fost faultat de Breeveld

• 24 oc oc

Ocazie mare pentru FCSB. Tănase lovește bara transversală cu un șut superb de la marginea careului de 6 metri, lateral stânga.

• 20 fm fm

Man șutează de la aproximativ 18 metri, dar portarul gazdelor este la post și reține.

• 15 g g

Goool Iași. Andrei Cristea deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare foarte bună a lui Platini.

• 14 fm fm

FCSB răspunde prin Ovidiu Popescu, dar șutul său este respins de portaru advers, iar Manea ratează execuția.

• 13 fm fm

Platini îl pune la încercare pe Bălgrădean. Portarul FCSB este atent și reține șutul acestuia de la marginea careului de 16 metri.