Screenshot 2024-01-25 at 18.32.24
Gică Hagi a numit cele trei "arme" care au dus la scorul Farul - CFR Cluj 5-1: "Aici i-am bătut!"
dican
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului
LIVE Digi Sport Special
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Sb 14.12.2019 15:00

Politehnica Iași - Gaz Metan 1-2 | Marius Constantin a adus trei puncte importante, după două goluri din penalty

14.12.2019, 16:44

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Marius Constantin a fost eroul Gazului la Iași. A marcat din două penalty-uri comise de Diallo și medieșenii s-au impus cu 2-1.

La Iași, Andrei Cristea a fost aproape de gol în minutul 17 al meciului cu Gaz Metan. Pleșca a respins însă șutul atacantului Politehnicii. Tot cu ajutorul lui Cristea, gazdele au fost din nou aproape de gol, însă Breeveld nu a reușit să împingă minge pe lângă Pleșca.

Până la pauză, medieșenii au ratat o ocazie imensă: Sergiu Buș a tras în brațele lui Târnovanu. Iașiul a deschis scorul în minutul 55 - Pleșca a scăpat printre mâini mingea trimisă de Adrian Bălan.

Buș a fost la un pas de egalare, dar a trimis pe lângă poartă din pasa lui Fernandes. Tot Sergiu Buș a scos un penalty cu un sfert de oră înainte de final, după un contact cu fostul jucător al medieșenilor, Diallo.

Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Marius Constantin. Diallo l-a scos din sărite pe Mihai Teja - Francezul a mai faultat o dată în careu. Tot Marius Constantin a înscris de la 11 metri și a stabilit scorul final, 2-1 pentru Gaz Metan.

Moldovenii lui Mihai Teja sunt pe locul 10, la opt puncte în spatele echipei lui Edi Iordănescu, aflată chiar pe locul 6, ultimul de play-off.

Iașiul are trei înfrângeri consecutive și un singur punct în ultimele șase etape, în timp ce Gazul are și ea un singur succes în precedentele patru runde.

Politehnica Iași - Gaz Metan (15:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Politehnica Iași: D. Rusu - Cabral, Breeveld, Frăsinescu, A. Radu - Passaglia, Loshaj - Platini, Fr. Cristea, Bârnoi - A. Cristea.

Gaz Metan: Pleşca - Pleaşcă, Larie, M. Constantin, Velisar - Fofana, N. Roșu - Olaru, Ely Fernandes, Cardoso - Sg. Buş.

Arbitri: Horațiu Feșnic - Bogdan Gheorghe și Daniel Hulubei.

Politehnica Iași - Gaz Metan va fi în direct la Digi Sport 1 de la ora 15:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+6 fr2

Meciul s-a încheiat.

• 89 s s

Ultima schimbare a meciului: A ieșit Darius Olaru și a intrat Răzvan Popa

• 87 cg cg

Și Nasser Chamed a văzut cartonașul galben.

• 85 g g

GOOOOOOL! Incredibil! Marius Constantin a marcat din nou, tot din penalty! Diallo a fost cel care a faultat în ambele situații!

• 78 s s

Mihai Teja a făcut o nouă înlocuire: Doru Popadiuc a ieșit, iar pe gazon a intrat Ovidiu Horșia

• 77 g g

GOOOOOOL! Marius Constantin a reușit să egaleze, după o lovitură de la 11 metri executată perfect! Cel care a scos penalty-ul a fost Sergiu Buș, care a fost faultat în careu. Scorul este 1-1!

• 72 s s

O nouă schimbare pentru pentru Gaz Metan Mediaș: Dumitru Cardoso a ieșit și i-a cedat locul lui Nasser Chamed

• 67 cg cg

Și Adrian Bălan, marcatorul golului, a văzut cartonașul galben.

• 66 s s

Nicandro Breeveld a părăsit terenul și a intrat Francisc Cristea

• 63 oc oc

Ocazie uriașă pentru Gaz Metan! Sergiu Buș a primit mingea într-o poziție ideală, dar nu a reușit să o introducă în poartă!

• 57 s s

Prima schimbare efectuată și de Edi Iordănescu: A ieșit Mickael Diakota și a fost introdus Neluț Roșu

• 55 g g

GOOOOOOL! La doar trei trei minute de la intrarea sa pe teren, Adrian Bălan a reușit să deschidă scorul, după o gafă uriașă a lui Răzvan Pleșca! Scorul este 1-0 pentru Poli Iași!

• 52 cg cg

Și Cosmin Frăsinescu a primit cartonașul galben.

• 52 s s

Prima schimbare a meciului aparține ieșenilor: A fost scos Andrei Cristea și a intrat Adrian Bălan

A început a doua repriză.

Prima repriză s-a încheiat.

• 45+1 cg cg

Nicandro Breeveld a primit cartonașul galben și va rata următorul meci al ieșenilor.

• 43 oc oc

Sergiu Buș a avut o ocazie foarte mare, dar nu l-a putut învinge pe Târnovanu! Jucătorul lui Edi Iordănescu a primit o minge foarte bună în mijlocul careului moldovenilor, dar șutul nu a fost la fel de reușit, iar balonul a fost reținut de goalkeeper-ul ieșenilor.

• 34 cg cg

Bradley Diallo a fost avertizat de Horațiu Feșnic.

• 32 cg cg

Mihai Velisar a văzut primul cartonaș galben al partidei.

• 29 oc oc

Andrei Cristea a executat o lovitură liberă din marginea careului, însă mingea a lovit zidul. Balonul a ajuns tot la el și a încercat să trimită la poartă, iar Breeveld a fost foarte aproape să trimită în poartă, dar Pleșca s-a opus.

• 17 oc oc

Prima mare ocazie a meciului! Andrei Cristea a primit mingea în marginea careului și a tras din prima la poartă, însă Răzvan Pleșca a reușit să respingă balonul în corner!