FOTBAL:ROMANIA-IRLANDA DE NORD, AMICAL (22.03.2024)
Vestea bună primită de CFR. A părăsit lotul României accidentat, dar este apt pentru meciul cu Sepsi
mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Sepsi Sepsi
1 - 2
Du 28.10.2018 21:00

Sepsi - CFR Cluj 1-2. Campioana a câştigat din penalty, în minutul 90 şi în 10 oameni, şi e lider la finalul turului

28.10.2018, 22:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câştigat dramatic meciul cu Sepsi, scor 2-1, datorită unui penalty primit în minutul 89. Astfel, campioana en-titre, care a jucat jumătate de oră în 10 oameni la Sf. Gheorghe, termină turul pe primul loc în Liga 1.

Ardelenii au avut nevoie de 14 minute pentru a marca pe terenul celor de la Sepsi. Omrani şi-a trecut în cont a doua reuşită din acest sezon, în meciurile din Liga 1.

Replica gazdelor a venit imediat prin Tandia, dar Arlauskis a avut o intervenţie excelentă. Ţucudean nu a profitat de o greşeală a lui Gabriel de Moura şi a ratat din poziţie ideală.

Tandia nu a putut să îl învingă pe Arlauskis nici în prelungirile primei reprize. Golgheterul lui Sepsi a continuat seria ratărilor şi în partea a doua, dar nici Ţucudean nu a avut mai multă precizie în faţa porţii.

Mate Males a văzut roşu direct pentru un fault dur la Tandia, iar gazdele au profitat de avantajul numeric. Cu zece minute înainte de final, Florin Ştefan, abia intrat pe teren a egalat.

Arlauskis a apărat apoi excelent şutul lui Simonovski, iar CFR a primit penalty în minutul 89. Deac a transformat şi a adus clujenilor cele trei puncte necesare pentru a termina turul pe primul loc în Liga 1.

În prima etapă din retur, campioana CFR joacă în deplasare la Botoşani, iar Sepsi aşteaptă vizita celor de la Hermannstadt.

Sepsi Sepsi
  • 90+5 fr2

FINAL DE MECI! CFR Cluj a câştigat dramatic la Sf. Gheorghe, în 10 oameni şi dintr-un penalty în minutul 90, şi încheie turul sezonului regulat pe primul loc.

• 90+3 s s

Ultima schimbare la clujeni. Baptista a intrat în locul lui Deac.

• 90+1 cg cg

Cartonaş galben primit de Deac.

• 90 g g

GOOOOOL, 2-1 CFR Cluj! Campioana revine în avantaj, deşi este în 1o oameni. Deac a transformat impecabil lovitura de la 11 metri.

• 89 cg cg

Cartonaş galben primit de Vaşvari.

• 89 p p

Penalty pentru CFR Cluj! Vaşvari l-a faultat clar pe Mureşan.

• 86 oc oc

Ocazie Sepsi! Gazdele puteau da lovitura, dar Arlauskis a avut din nou o paradă extraordinară şi a scos de sub bară şutul trimis de Simonovski de la marginea careului.

• 84 s s

Schimbare la CFR. Păun a intrat în locul lui Omrani.

• 82 cg cg

Cartonaş galben pentru Hamed.

• 80 g g

GOOOOOL Sepsi, 1-1! Intrat pe teren de mai puţin de 10 minute, Florin Ştefan a restabilit egalitatea, cu un şut din interiorul careului, uşor deviat de Vinicius.

• 75 s s

O modificare şi la clujeni. Tambe a intrat în locul lui Ţucudean.

• 74 s s

Ultima schimbare la Sepsi. Florin Ştefan i-a luat locul lui Mensah.

• 64 cr cr

Cartonaş roşu! Males a fost eliminat direct, după o intrare violentă asupra lui Tandia.

• 63 oc oc

Ocazie CFR! Acţiune frumoasă a clujenilor, irosită însă prea uşor de Ţucudean, al cărui şut a fost blocat de Niczuly.

• 59 cg cg

Cartonaş galben primit de Ţucudean, care va fi suspendat etapa viitoare.

• 56 s s

Schimbare la gazde. Simonovski a intrat în locul lui Karnitskiy.

• 56 oc oc

Ocazie Sepsi! Tandia a fost din nou periculos, dar lovitursa sa de cap din unghi a fost respinsă de Manea.

• 55 s s

Schimbare la gazde. Yasin Hamed a intrat în locul lui Drăghici.

• 52 cg cg

Cartonaş galben primit de Karnitskiy.

PAUZĂ! CFR Cluj conduce cu 1-0 la Sf. Gheorghe, datorită golului marcat de Omrani şi paradelor lui Arlauskis.

• 45+1 oc oc

Ocazie Sepsi! Tandia l-a întins din nou serios pe Arlauskis, cu o execuţie din lovitură liberă, de la marginea careului. Lituanianul a respins spectaculos de sub bară şi a păstrat rezultatul.

• 30 cg cg

Cartonaş galben primit de Drăghici, după un fault comis asupra lui Omrani.

• 24 oc oc

Ocazie CFR! Clujenii îşi puteau dubla avantajul, prin Ţucudean, dar atacantul oaspeţilor nu a putut profita până la capăt de eroarea lui Gabriel Moura şi a tras pe lângă poartă, din situaţie ideală.

• 22 cg cg

Cartonaş galben primit de Omrani, după o intrare tare asupra lui lui Mensah.

• 21 oc oc

Ocazie Sepsi! Tandia a luat o acţiune pe cont propriu şi a tras superb la colţul lung, dar Arlauskis a avut un reflex pe măsură şi a respins în corner.

• 14 g g

GOOOOOL, 1-0 CFR Cluj! Campioana a deschis scorul cu noroc, în urma unui corner. Omrani a marcat din apropiere, după o pasă trimită de la un Drăghici, care a încercat să respingă.

A început meciul. Lovitura de start a aparţinut clujenilor.