Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a dezvăluit cine îl va înlocui pe Radunovic cu Farul
Laszlo Dioszegi, mesaj pentru contestatari după Sepsi - FCSB: ”Am demontat mitul. Toată lumea vede”
Sepsi Sepsi
0 - 0
FCSB FCSB
Lu 22.07.2019 22:00

Sepsi - FCSB 0-0. Primul pas greșit pentru Bogdan Andone, pe banca roș-albaștrilor

22.07.2019, 22:55

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Sepsi - FCSB 0-0. FCSB a plecat cu un singur punct de pe terenul lui Sepsi, la capătul unei partide pe care a controlat-o, fără a găsi însă golul. Gazdele au solicitat o lovitură de la 11 metri.

FCSB a făcut primul pas greşit în lupta pentru titlu. Roş-albaştrii au plecat cu un singur punct de la Sfântu Gheorghe, unde Sepsi a început mai bine meciul. Carnat nu a profitat de ieşirea greşită a lui Bălgrădean, din minutul doi. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Ionuţ Vână, care a luat bara la ţintă. Replica oaspeţilor a venit imediat, dar Carnat, scăpat singur cu portarul, a tras pe lângă.

Video Sepsi - FCSB 0-0. Gazdele au cerut penalty în repriza a doua

Intrat la începutul reprizei a doua, Florinel Coman a executat bine o lovitura liberă, dar Niczuly a reţinut. Cei de la Sepsi au solicitat un penalty în minutul 65, la un duel în careu între Ovidiu Popescu şi Dylan Flores. Până la final, Florin Tănase şi Iulian Cristea au ratat câte o mare ocazie, iar partida s-a încheiat la egalitate, 0-0. În etapa a treia, FCSB are meci acasă cu Botoşani, iar Sepsi se deplasează la Mediaş.

ȘTIREA INIȚIALĂ.

UPDATE 19:25: Bogdan Andone trimite în teren următoarea echipă: Bălgrădean - Ov. Popescu, Cristea, Planic, Bălașa - Vînă, Filip, Tănase - Man, Hora, Oaidă.

Rezerve: Niga, Nedelcu, Coman, Moutinho, Salomao, Perianu, Belu.

Șapte jucători sunt accidentați, iar Andone nu se va putea baza nici pe cei doi juniori, Robert Ion și Cristian Dumitru, care au fost împrumutați la Clinceni. Nici portarul Vlad nu a făcut deplasarea la Sfântu Gheorghe.

Cu echipa au făcut în schimb deplasarea noii veniți Moutinho și Salomao, dar și portarul Niga. Acesta arevenit după împrumutul de la Hermannstadt și a fost luat în lot în locul lui Vlad.

Andrei Vlad a rămas acasă

O nouă problemă pentru Bogdan Andone, înaintea meciului cu Sepsi, din etapa a doua a Ligii 1. Andrei Vlad s-a adăugat și el pe lista interminabilă de indisponibili. Tânărul goalkeeper s-a simțit rău și nu a făcut deplasarea cu echipa la Sfântu Gheorghe.

Vlad este portarul titular de la FCSB în acest sezon. În vârstă de 20 de ani, acesta a fost impus în primul 11 de către finanțatorul echipei, Gigi Becali, care a declarat că va miza pe tineri în acest sezon. ”Greșește, nu greșește, Vlad este titular”, a anunțat acesta, iar portarul a apărat încă de la început în primele meciuri din acest sezon.

FCSB are infirmeria plină

FCSB nu scapă de problemele din sezonul trecut. Bogdan Andone nu se poate baza pe șapte jucători importanți. Aceștia se află în perioada de recuperare. Este vorba despre Stan, Momcilovic, Pintilii, Roman, Moruțan, Gnohere și Vlad.

Lot FCSB pentru meciul cu Sepsi

FCSB s-a deplasat ieri la Sfântu Gheorghe, pentru meciul cu Sepsi, iar Bogdan Andone are la dispoziție doar 18 jucători, fix cât îi permite regulamentul să treacă pe foaia de joc.

Portari: Cristi Bălgrădean, Toma Niga

Fundași: Claudiu Belu, Iulian Cristea, Mihai Bălașa, Bogdan Planic, Ovidiu Perianu

Mijlocași: Ov. Popescu, Lucian Filip, Dragoș Nedelcu, Ionuț Vînă, Florin Tănase, Thierry Motinho, Diogo Salomao, Răzvan Oaidă

Atacanți: Dennis Man, Ioan Hora, Florinel Coman

În condițiile în care Vlad lipsește, poarta roș-albaștrilor va fi apărată de Bălgrădean. Postul de fundaș stânga, cel mai problematic de la FCSB, va fi ocupat de Lucian Filip.

Andone i-a luat în lot și pe nou veniții Moutinho și Salomao, dar aceștia nu sunt încă la sută la sută din capacitate.

Cum ar putea arăta FCSB cu Sepsi:

Bălgrădean - Belu, Cristea, Planic, Filip - Vînă, Nedelcu, Tănase - Man, Hora, Coman

Cum ar putea arăta Sepsi cu FCSB:

Niczuly - Dimitrov, Barisic, Tincu, Ștefan - Vașvari, Velev - Fulop, Flores, Hamed - Dumiter

Partida dintre Sepsi și FCSB se va disputa luni, 22 iulie, de la ora 21:00, la Sfântu Gheorghe. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS. Partida va putea fi urmărită și în format live text și video pe digisport.ro.

Sepsi Sepsi
FCSB FCSB
  • 90+5 oc oc

FINAL DE MECI. FCSB a pierdut primele puncte din actuala stagiune a Ligii 1.

• 90+4 cg cg

Niczuly este averticat pentru tragere de timp.

• 90+3 s s

A ieșit Dylan Flores, a intrat Marius Ștefănescu.

• 90+3 oc oc

Încă o ocazie pentru FCSB. Iulian Cristea trage slab, din poziție bună. Fază frumoasă creată de Salomao.

• 88 oc oc

Cea mai mare ocazie a celor de la FCSB în repriza a doua. Pasă superbă a lui Salomao pentru Coman, însă "perla" lui Becali a tras în plasa laterală.

• 78 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Mingea ajunge la Hora, însă atacantul roș-albaștrilor nu a reușit să trimită spre poartă din interiorul careului.

• 75 oc oc

Lovitură liberă executată de Florinel Coman, Niczuly respinge cu dificultate.

• 71 s s

A ieșit Oaidă, a intrat Salomao.

• 69 oc oc

Ocazie imensă pentru FCSB. Florin Tănase a fost blocat de Niczuly în ultima clipă.

• 67 s s

A ieșit Hamed, a intrat Simonovski.

• 65 fm

Fază controversată în careul celor de la FCSB. Gazdele au cerut penalty, după un duel cu Ovidiu Popescu.

• 64 oc oc

Florinel Coman a executat o lovitură liberă de la marginea careului, lateral stânga, însă Niczuly a fost aten și a reușit să rețină.

• 45 fr1

Pauză. Sepsi și FCSB sunt la egalitate, după o primă repriză spectaculoasă.

• 42 oc oc

Acțiune superbă a lui Florin Tănase, șutul acestuia de metri este reținut fără probleme de Niczuly.

• 34 oc oc

Ocazie uriașă și pentru Sepsi. Imediat, Nicolae Carnat a scăpat singur cu Bălgrădean, însă șutul acestuia a trecut pe lângă poartă.

• 34 oc oc

Cea mai mare ocazie a meciului. Acțiune frumoasă lui Florin Tănase, acesta centrează în careu, Hora a prelungit până la Vînă, care a tras din prima, însă mingea a lovit bara.

• 25 fm fm

Ovidiu Popescu a plecat dintr-o poziție suspectă de offside, a centrat în careu, însă Hora a reluat mult peste poartă, dintr-o poziție favorabilă.

• 22 oc oc

Prima ocazie a celor de la FCSB. Ionuț Vînă a executat o lovitură de colț de pe partea dreaptă, la colțul scurt, Dennis Man a reluat cu capul, însă mingea a trecut peste poarta apărată de Niczuly.

• 20 fm

O primă fază periculoasă a elevilor lui Bogdan Andone. Florin Tănase a executat o lovitură de colț de pe partea stângă, mingea a trecut de puțin pe lângă poarta lui Niczuly.

• 16 oc oc

Încă o ocazie pentru Sepsi. Nicolae Carnat este lansat în adâncime, acesta scapă singur spre poartă, însă finalizarea este dezamăgitoare.

• 6 oc oc

Încă o acțiune periculoasă a celor de la Sepsi. Yasin Hamed pătrunde în careu, însă șutul acestuia nu prinde cadrul porții apărate de Bălgrădean.

• 2 oc oc

Prima ocazie a meciului aparține gazdelor. Carnat îi ia fața lui Bălgrădean, dar mingea nu prinde cadrul porții.