Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
mircea-rednic
Video Rednic jubilează după UTA - Oțelul 3-1: ”Obiectivul este realizat!”
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
Sepsi Sepsi
1 - 0
Politehnica Iași Politehnica Iași
Du 09.02.2020 14:30

Sepsi - Poli Iași 1-0 | Safranko a asigurat gazdelor cele trei puncte, după o prestație foarte bună a covăsnenilor

09.02.2020, 16:17

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Sepsi Sf. Gheorghe a fost gazdă pentru Poli Iași, în etapa a 24-a din Liga 1. Covăsnenii s-au impus la limită, scor 1-0, pe teren propriu.

După o primă repriză cu ocazii foarte mari, în special în dreptul formației lui Leo Grozavu, scorul pauzei a fost 0-0.

A doua jumătate a partidei nu a mai oferit la fel de multe faze importante, însă Safranko a reușit să marcheze singurul gol al echipei sale în minutul 85, după un contraatac excelent. Sepsi și-a asigurat trei puncte importante, pe teren propriu, în fața elevilor lui Mircea Rednic.

VIDEO Rezumat Sepsi Sf. Gheorghe - Poli Iași 1-0

Sepsi a suferit un singur eșec în ultimele cinci partide din Liga 1, scor 1-0 cu CFR Cluj. De la meciul de pe 4 decembrie în care gazdele din această seară au pierdut în fața campioanei României, echipa pregătită de Leo Grozavu nu a mai pierdut vreun joc.

În ultima partidă din Liga 1, Sepsi a remizat, scor 2-2, pe terenul lui Hermannstadt.

Poli Iași nu s-a impus vreodată în ultimele cinci întâlniri cu Sepsi Sf. Gheorghe

În ceea ce-i privește pe elevii lui Mircea Rednic, moldovenii vor face deplasarea după șase înfrângeri consecutive în prima ligă a României. Săptămâna trecută, ieșenii au pierdut pe teren propriu în fața Viitorului, după ce au deschis scorul în minutul 2.

În ultimele cinci întâlniri directe, Sepsi s-a impus de trei ori, iar două meciuri s-au terminat la egalitate. Cea mai recentă confruntare dintre cele două formații s-a terminat cu scorul de 1-1, la Iași.

Sepsi Sepsi
  • 90+3 final

Meciul s-a încheiat.

• 90+3 cg cg

Florin Ștefan a văzut ultimul cartonaș galben al partidei.

• 85 g g

GOOOOOOL! Safranko a reușit să deschidă scorul, după ce a avut mai multe ocazii mari în prima repriză! Scorul este 1-0 pentru gazde!

• 83 oc oc

Ocazie uriașă pentru Poli Iași! Sepsi a făcut o greșeală incredibilă în apărare, însă Luckassen nu a putut profita!

• 81 s s

Și Ovidiu Horșia a părăsit terenul. În locul său a intrat Răzvan Onea.

• 80 s s

Antrenorul lui Sepsi a efectuat ultima modificare: A ieșit Gal-Andrezly și a intrat Nicolae Carnat.

• 70 s s

Anass Achanbar a fost scos de pe teren, iar locul i-a fost luat de Lorand Fulop

• 68 cg cg

Andrei Radu este al doilea jucător din echipa ieșenilor care a primit cartonașul galben.

• 55 s s

Și Mircea Rednic a făcut prima modificare: L-a scos pe Andrei Cristea și l-a trimis în teren pe Kevin Luckassen

Leo Grozavu a efectuat prima schimbare a partidei: A ieșit Istvan Fulop și a fost introdus Ronaldo Deaconu

• 46 oc oc

Omoh a trimis un balon în centrul careului advers, iar mingea a ajuns la Breeveld, cel care a tras în portar din trei metri! Oricum, centralul a fluierat o poziție de offside.

A început a doua repriză.

Prima repriză s-a terminat.

• 39 oc oc

Sepsi a avut din nou o ocazie uriașă! Gal-Andrezly a primit o minge foarte bună în careu, însă a trimis puțin pe lângă poartă!

• 29 oc oc

Ocazie mare pentru Sepsi! Safranko a tras din nou la poartă, dar Târnovanu s-a opus și a trimis în corner!

• 23 cg cg

Și Lucas Chacana a primit un cartonaș galben.

• 20 oc oc

Ocazie importantă pentru gazde! Safranko a tras la poartă, însă Târnovanu a reușit să rețină balonul.

• 11 cg cg

Și Linas Klimavicius a primit un avertisment din partea centralului.

• 10 cg cg

Istvan Fulop este primul jucătorul al gazdelor care a primit cartonașul galben din partea lui Ionuț Coza.

• 7 oc oc

Sepsi a avut o ocazie uriașă, după o lovitură liberă! Unul dintre apărătorii oaspeților a reușit să respingă de pe linia porții! Scorul rămâne 0-0!

• 6 cg cg

Nicandro Breeveld a văzut primul avertisment al partidei!

• 6 oc oc

Ocazie foarte mare pentru Poli Iași! Andrei Cristea a ajuns într-o poziție foarte bună, însă nu a putut trimite balonul în plasă!