Costel Gâlcă a spus care este situația lui Alex Mitriță, după ce fotbalistul s-a accidentat din nou
Screenshot 2024-02-24 at 22.12.41
Cristian Săpunaru a spus ce a vorbit cu Bergodi înainte de FCSB - Rapid
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Sepsi Sepsi
0 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Sb 22.08.2020 19:00

Sepsi - Universitatea Craiova 0-1. Formația lui Cristiano Bergodi a început cu dreptul noul sezon

22.08.2020, 19:42

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Universitatea Craiova a câștigat, scor 1-0, meciul cu Sepsi, din runda inaugurală a sezonului din Liga 1, datorită unui gol marcat de Elvir Koljic în minutul 89.

Universitatea Craiova a avut prima șansă a meciului, prin Elvir Koljic, a cărui execuție din lovitură liberă a fost blocată de zid. După șansa bosniacului, au urmat aproape 30 de minute de dominație a gazdelor, care au ratat prin Florin Purece, în douâ rânduri, și Radoslav Dimitrov. După momentele bune ale lui Sepsi, Craiova a fost aproape să intre în avantaj la cabine, dar Valentin Mihăilă l-a luat la țintă, în minutul 42, pe Roland Niczuly din interiorul careului mic.

VIDEO Sepsi - Craiova 0-1. Victorie cu emoții pentru olteni

În partea a doua, tot Sepsi a fost echipa mai periculoasă. Adnan Aganovic a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 57, când execuția sa cu capul a fost scoasă in extremis de Mirko Pigliacelli. După minutul 60, Sepsi a controlat în continuare partida, dar fără să amenințe poarta. Finalul meciului i-a aparținut Universității Craiova, care, după momente de dominație sterilă, a dat lovitura în minutul 89, când Elvir Koljic a marcat, stabilind, în același timp, și scorul final.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - Universitatea Craiova 0-1:

Știrea inițială

LIVE VIDEO Sepsi - Universitatea Craiova, de la 18:00, pe Digi Sport 1

În această pauză foarte scurtă, covăsnenii s-au întărit serios. Sub comanda lui Leo Grozavu au sosit Jesus Fernandez, fost portar la Real Madrid și CFR Cluj, Bogdan Mitrea, Bryan Nouvier, Adnan Aganovic, Panagiotis Daligiannidis, Boubacar Fofana, dar și Admir Bajrovic.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova vine după un sezon în care a ratat titlul în ultima etapă. Formația lui Cristiano Bergodi a pierdut finala cu CFR Cluj, scor 1-3, și a încheiat pe locul secund, urmând să evolueze în turul 1 preliminar al Europa League contra formației Lokomotiv Tbilisi, din Georgia.

Craiova este și singura echipă din Liga 1 care a ales să efectueze un cantonament în străinătate, în această pauză competițională. Oltenii au jucat în Austria contra celor de la Viktoria Plzen (0-2) și Tirol (3-1).

În această vară, Craiova s-a întărit cu jucători precum Marius Constantin, Paul Papp, Vladimir Screciu sau Alexandru Tudorie.

Sepsi a reușit să se impună în ambele meciuri din sezonul precedent al Ligii 1. A fost 1-0 atât pe "Ion Oblemenco", cât și la Sfântu Gheorghe.

Sepsi Sepsi
  • 90 final

Fluier final! Universitatea Craiova se impune cu 1-0 în partida cu Sepsi, datorită golului marcat de Elvir Koljic.

• 89 g g

GOL Craiova! Elvir Koljic trimite balonul în poartă din câțiva metri, după o pasă primită de la Cristi Bărbuț.

• 86 s s

Schimbă și Cristiano Bergodi. Andrei Ivan este înlocui de Cristi Bărbuț.

• 84 s s

Modificare în echipa lui Sepsi. Vlad Mitrea îl înlocuiește pe Nicolae Carnat.

• 84 s s

Leo Grozavu mută din nou. Anass Achahbar îi ia locul lui Florin Purece.

• 76 s s

Schimbare la Sepsi. Bryan Nouvier intră pe teren în locul lui Panagiotis Deligiannidis.

• 76 s s

Schimbare la Sepsi. Adnan Aganovic îi lasă locul lui Lorant Kovacs.

• 74 oc oc

Pericol la poarta lui Sepsi! Andrei Ivan pătrunde în suprafața de pedeapsă, șutează spre poartă, însă execuția sa este deviată și ajunge în brațele lui Niczuly.

• 68 oc oc

Șansă pentru Sepsi! Florin Purece șutează puternic din afara careului, dar balonul trece pe lângă poarta lui Mirko Pigliacelli.

• 66 s s

O nouă schimbare la Craiova. Bogdan Vătăjelu îl înlocuiește pe Ștefan Vlădoiu

• 65 cg cg

Lorand Foland primește cartonașul galben.

• 63 s s

Schimbare la Craiova! Valentin Mihăilă îi lasă locul în teren lui Ștefan Baiaram.

• 63 s s

Schimbare la Craiova! Alexandru Mateiu este înlocuit de Vladimir Screciu.

• 57 oc oc

Ocazie imensă pentru Sepsi! Adnan Aganovic trimite pe poartă cu capul, dar Mirko Pigliacelli respinge in extremis.

• 56 oc oc

Sepsi presează la poarta adversă! Nicolae Carnat primește o pasă excelentă de la Florin Purece, dar Nicușor Bancu apare și respinge în corner.

Leo Grozavu mută la pauză! Lorand Fulop îi ia locul lui Marius Ștefănescu.

Începe repriza secundă.

Fluier final în prima repriză! Sepsi și Craiova intră la cabine la egalitate, scor 0-0.

• 44 cg cg

Gabriel Vașvari este avertizat de Radu Petrescu.

• 42 oc oc

Șansă imensă pentru Craiova! Valentin Mihăilă trimite, din interiorul careului mic, direct în portarul Niczuly.

• 30 oc oc

Ocazie pentru Sepsi! Dimitrov șutează violent din afara careului, dar Pigliacelli este din nou la post.

• 26 fm fm

Gol anulat Sepsi! Florin Purece trimite mingea în poartă după o execuție spectaculoasă, dar reușita este anulată pentru ofsaid.

• 22 oc oc

Șansă pentru Sepsi! Florin Purece reușește o incursiune excelentă pe partea dreaptă și șutează pe spațiul porții, de unde respinge Pigliacelli.

• 20 fm fm

Pericol la poarta lui Sepsi! Marius Constantin este găsit în careu de o minge centrată din corner de Alex Cicâldău, dar lovitura de cap a stoperului trece paralel cu linia porții.

• 8 oc oc

Sepsi, aproape de gol! Purece centrează încă o dată excelent în careu, dar Pigliacelli reușește să respingă în corner lovitura de cap a lui Mitrea.

• 7 cg cg

Cartonaș galben văzut de Mihai Bălașa.

• 6 oc oc

Ocazie Sepsi! Purece îl găsește pe Deligiannidis în interiorul careului, dar șutul grecului nu are forță și este reținut de Pigliacelli.

• 4 oc oc

Craiova are prima șansă a partidei. Elvir Koljic execută o lovitură liberă de la 20 de metri, dar minge se oprește în zid.