Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul
Sepsi Sepsi
1 - 1
Viitorul Viitorul
Sb 19.09.2020 20:00

Sepsi - Viitorul 1-1. Cele două echipe rămân fără victorie în noul sezon de Liga 1

19.09.2020, 20:53

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Sepsi și Viitorul au remizat la Sfântu Gheorghe, 1-1, și rămân fără victorie în noul sezon al Ligii 1.

Sepsi a avut prima ocazie prin Nouvier, în minutul 1, dar Cojocaru s-a opus. A venit și ocazia oaspeților prin Gabi Iancu, două minute mai târziu. Decarul Viitorului nu a nimerit spațiul porții din lovitură liberă.

Ciobanu a deschis scorul înainte de pauză, tot din lovitură liberă, ajutat și de devierea lui Fofana. Acesta i-a dedicat golul lui Aurelian Chițu, care se va opera și va lipsi o bună perioadă de pe gazon.

Luckassen a ratat trei ocazii imense în partea secundă. Mai întâi, din centrarea lui Iancu, iar apoi din centrarea lui Dussaut. Tot Iancu a lovit bara în minutul 65, din interiorul careului.

Sepsi a restabilit egalitatea prin Safranko. Acesta a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Fulop și a stabilit scorul final: 1-1.

Gazdele partidei de astăzi ocupă poziția a 13-a în clasamentul Ligii 1, după primele trei etape. Sepsi a fost învinsă în runda inaugurală de Universitatea Craiova, scor 1-0, iar în următoarele două jocuri a terminat la egalitate, scor 0-0, pe terenul campioanei CFR, și 2-2, la Giurgiu, cu un gol al lui Safranko, venit în minutul 90+5.

De partea cealaltă, Viitorul este lanterna roșie a campionatului. Constănțenii au început slab de sezon sub comanda lui Ruben de la Barrera. Formația de la malul mării a adunat un singur punct, în remiza de pe teren propriu, 1-1, în compania celor de la UTA. Următoarele două partide le-au pierdut la scor, 3-0, în fața FCSB-ului, și 4-1, cu Universitatea Craiova, pe stadionul din Ovidiu.

LIVE VIDEO Sepsi - Viitorul, de la ora 19:00, pe Digi Sport 1. Echilibru perfect în întâlnirile directe

În stagiunea precedentă, cele două formații s-au întâlnit de patru ori. Viitorul a învins o dată, s-au înregistrat două remize, iar Sepsi și-a trecut în cont o victorie. În total, constănțenii au reușit trei victorii în duelurile directe, au fost patru rezultate de egalitate, iar covăsnenii au câștigat si ei în trei rânduri.

LIVE VIDEO Sepsi - Viitorul, de la ora 19:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• 82 g g

GOOOL Sepsi! Fulop centrează în careu, mingea îl depășește pe Cojocaru, iar Safranko se înalță și reia cu capul în plasă.

• 77 oc oc

Jesus Fernandez o salvează pe Sepsi! Luckassen era liber în careu, a tras la colțul scurt, dar potarul spaniol a fost pe fază și a respins în corner.

• 71 s s

Lorand Fulop îl înlocuiește pe Purece.

• 70 cg cg

Colțescu îi arată cartonașul galben și lui Florin Ștefan.

• 65 oc oc

Bară pentru Viitorul! Iancu intră în careu, trage cu piciorul stâng și lovește bara porții lui Fernandez.

• 64 s s

Iese Casap, intră Castaneda.

• 62 oc oc

Încă o ocazie mare pentru Viitorul! Dussaut centrează, Luckassen rămâne singur cu Fernandez, dar lovește mingea cu tibia și nu nimerește spațiul porții.

• 61 oc oc

Ocazie imensă pentru Viitorul! Iancu centrează din lovitură liberă, mingea îl depășește pe Fernandez, dar Luckassen trimite pe lângă.

• 47 cg cg

Aganovic vede cartonașul galben.

Golofca este trimis în teren în locul lui Carnat.

Fofana este înlocuit de Ștefănescu.

A început repriza secundă!

Pauză!

• 40 g g

GOOOL Viitorul! Ciobanu marchează din lovitură liberă. Fofana, aflat în zid, a deviat decisiv balonul.

• 25 oc oc

Mățan și-a încercat norocul cu șut din afara careului. Mingea a fost respinsă în corner de defensiva gazdelor.

• 22 cg cg

Cartonaș galben pentru Bryan Nouvier.

• 10 s s

Iese Csiszer, intră Dimitrov.

• 3 oc oc

Gabi Iancu trage puternic din lovitură liberă, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Fernandez.

• 2 cg cg

Fofana vede primul cartonaș galben al partidei.

• 1 oc oc

O primă ocazie pentru Sepsi! Nouvier trage din interiorul careului, dar Cojocaru este atent și respinge.