FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Napoli, gata să-l transfere pe Philip Otele! Ce plan au italienii cu ”perla” CFR-ului
FOTBAL: FC BOTOSANI - ACSM POLITEHNICA IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (30.03.2024)
Încă un fotbalist a fost propus la FCSB. Patronul echipei a făcut anunțul: ”E pe lista scurtă”

Astra - CFR Cluj 1-2. Campioana s-a apropiat la un punct de FCSB

06.10.2018, 23:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Video Astra - CFR Cluj 1-2 | CFR Cluj a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a XI-a a Ligii I. Golurile învingătorilor au fost marcate de Ţucudean ‘45+1 şi Moutinho ’55. Pentru Astra a înscris Zoua, în minutul 89.

Campioana CFR Cluj pune presiune pe liderul FCSB după victoria cu 2-1 de pe terenul Astrei. Ţucudean a ajuns la opt goluri în 11 etape.

CFR Cluj a devenit prima echipă care câştigă la Giurgiu în acest sezon, deşi a tremurat în startul partidei. Llullaku l-a învins pe Arlauskis, dar Ovidiu Haþegan nu a validat golul gazdelor. La poarta cealaltă, Alexandru Ioniţã, l-a servit pe Hoban, care a luftat incredibil. În continuarea fazei, mingea a ajuns iar la Ioniţă, dar a nimerit transversala. Bejan a intervenit în momentul în care un câine a intrat pe teren, iar exact înaintea pauzei, Thierry Moutinho a pasat pentru reuşita golgheterului George Ţucudean.

După pauză, Thierry Moutinho a marcat primul său gol în România. Cu un minut înainte de final, Astra a redus din diferenţă prin camerunezul Zoua. După 2-1 la Giurgiu, CFR a urcat pe locul secund.

• 90+5 final

FINAL DE MECI. CFR Cluj a câștigat cu 2-1 în deplasarea de la Giurgiu și s-a apropiat la un punct de FCSB.

• 90+3 oc oc

Ocazie imensă pentru CFR Cluj. Mailat încearcă să îl lobeze pe Iliev, însă portarul Astrei reușește să respingă balonul care se îndrepta spre poartă.

• 90 s s

A ieșit Moutinho, a intrat Mailat.

• 89 g g

GOOOL ASTRA. Zoua a înscris din câțiva metri. Final de meci încins.

• 85 s s

A ieșit Begue, a intrat Valentin Gheorghe.

• 83 s s

A ieșit Țucudean, a intrat Omrani.

• 76 fm

Acțiune frumoasă a celor de la Astra. Llullaku are o cursă pe partea stângă, însă centrarea este respinsă de fundașii campioanei.

• 73 s s

A ieșit Romario Moise, a intrat Boboc.

• 67 cg cg

Jacques Zoua este avertizat.

• 67 s s

Schimbare la CFR Cluj. A ieșit Alexandru Ioniță, a intrat Ciprian Deac.

• 55 g g

GOOOL CFR CLUJ. Moutinho înscrie după ce a scăpat singur cu Iliev. Peteleu a dat o pasă magnifică.

Schimbare la Astra. A ieșit Neluț Roșu, a intrat Alibec.

A început a doua repriză.

Pauză la Giurgiu.

• 45+1 g g

GOOOL CFR CLUJ. Acțiune pe partea stângă a lui Moutinho, acesta centrea în careu, de unde Țucudean reia din prima, pe jos, în stil de mare atacant.

• 45 oc oc

Biceanu trage puternic de la marginea careului, mingea trece pe lângă poarta lui Arlauskis.

• 32 fm

Fază inedită la Giurgiu. Un câine a trecut pe terenul de joc. Acesta a fost luat în brațe de Bejan și a fost scos în afara suprafeței de joc.

• 26 oc

Cea mai mare ocazie a meciului. Ioniță trage de la marginea careului, dar mingea este deviată de Belu, cu capul, în transversală.

• 26 fm fm

Ocazie CFR Cluj. Ioniță execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă în centrul careului, Hoban vine lansat, însă are un luft demn de cascadorii râsului.

• 24 cg cg

Belu este avertizat.

• 22 fm

CFR Cluj domină teritorial partida. Țucudean reia din interiorul careului, mingea trece peste poarta lui Iliev.

• 11 oc oc

Replica a celor de la CFR Cluj. Dokovic a dejucat pasul la offside al apărării celor de la Astra, dar a tras peste poartă din poziție favorabilă.