Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
”Te-au sunat Mihai Rotaru sau Adrian Mititelu?”. Adrian Mutu a dat replica pe loc
piturca captura
Fotbalistul din SuperLiga care ”l-a dat pe spate” pe Victor Pițurcă: ”E cel mai bun!”
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Video&Foto Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
3 - 1
Botoşani Botoşani
Jo 05.12.2019 18:00

Universitatea Craiova - Botoșani 3-1. Spectacol în Bănie. Oltenii se impun după un final dramatic

05.12.2019, 20:00

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Universitatea Craiova - Botoșani 3-1. Spectacol total în Bănie. Oltenii se impun după un final dramatic și sunt la patru puncte de liderul CFR Cluj.

După 3 - 0 cu Hermannstadt, Universitatea Craiova a câștigat cu 3-1, pe teren propriu, cu Botoşani. Bărbuţ a ratat prima ocazie a meciului în minutul 12, dar Mihăilă a demonstrat de ce a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător ronmân al anului 2019. Mijlocașul oltenilor și-a trecut în cont a treia reuşită a sezonului.

Oaspeţii nu s-au apropiat de poarta oltenilor în primele 30 de minute, iar Andrei Ivan a scos penalty-ul din care Cicâldău a făcut 2-0 în minutul 28. Singur cu portarul, același Ivan a tras pe lângă, iar moldovenii au început să conteze în atac.

Ofosu a redus din diferență pentru Botoșani

Ofosu a redus din diferenţă înainte de pauză. Repriza a doua a început mai bine pentru oaspeţi. La prima atingere a mingii, Keyta a zguduit transversala, apoi gazdele au fost salvate de intervenţia bună a portarului Popescu.

În prelungiri, Botoşani şi-a adus şi portarul în careul oltenilor, la un corner, dar alb-albaştrii au scăpat pe contraatac şi Vătăjelu a stabilit scorul final, 3-1.

Știrea inițială.

Universitatea Craiova va fi gazda celor de la FC Botoșani, în etapa a 19-a din Liga 1. Meciul poate fi urmărit astăzi, joi, de la ora 18:00, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Întâlnirea poate fi urmărită și în aplicația Digi Online. Află cum poți vedea partida, în direct, pe telefon sau tabletă.

Universitatea Craiova, o singură victorie cu FC Botoșani în ultimele cinci meciuri directe

Cei de la Sepsi au întrerupt, etapa trecută, seria de patru meciuri fără înfrângere în campionat a oltenilor, după ce s-au impus la limită, scor 1-0. În cazul unei victorii, în funcție de scor, elevii lui Victori Pițurcă o pot egala pe Astra sau chiar o pot depăși, clasându-se pe locul secund din prima ligă a României. Cu trei puncte, craiovenii ar acumula 34 de puncte, cu patru mai puține față de ocupanta primului loc, CFR Cluj.

Cei de la FC Botoșani au produs surpriza etapa trecută, când au reușit să se impună cu 1-0 în fața Viitorului. Cu o victorie, moldovenii ar urca pe locul șapte, ocupat acum de Dinamo, și ar avea cu doar un punct mai puțin față de FCSB, formația de pe ultimul loc care asigură prezența în play-off-ul Ligii 1.

În ceea ce privește ultima întâlnire directă dintre cele două echipe, meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul botoșănenilor. Mai mult, craiovenii au reușit o singură victorie în ultimele cinci partide directe cu Botoșani, în Cupa României. Victoria a fost însă una categorică, scor 5-1.

În celălalte patru partide, a fost egalitate de două ori, iar de două ori s-au impus moldovenii.

Universitatea Craiova - FC Botoșani | Echipele de start probabile

Universitatea Craiova: Popescu - Mățel, Bălașa, Ferreira,Bancu - Mateiu, Cicâldău, Ivanov - Nițu, Ivan, Mihăilă

Rezerve: Marinescu, Vătăjelu, Roman, Qaka, Vlădoiu, Zakarici, Acka

Antrenor: Victor Pițurcă

FC Botoșani: Pap - Patache, Haruț, Chindriș, Țigănașu - Papa, Rodriguez - Așkovski, Ofosu, Roman - Moussa

Rezerve:  Hankici, Kolesovs, Keyta, Ongenda, Ebenhofer, Andronic, Holzmann

Antrenor: Marius Croitoriu

• 95 final

Final de meci în Bănie.

• 93 g g

Goool Craiova. Spectacol pe final în Bănie. Portarul advers vine la un cornere în careul oltenilor, iar aceștia scapă pe contraatac cu poarta goală. Vătăjelu este cel care marchează.

• 86 s s

Schimbare la Craiova. Iese Cicâldău și intră Vătăjelu.

• 84 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Ofosu și intră Cîmpanu.

• 81 cg cg

Bălașa vede cartonașul galben.

• 75 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Ebenhofer și intră Cascini.

• 71 s s

Schimbare la Craiova. Iese Qaka și intră Ivanov.

• 64 s s

Schimbare la Craiova. Iese Bărbuț și intră Mateiu

• 63 cg cg

Croitoru vede cartonașul galben pentru proteste.

• 58 oc oc

Bară pentru Botoșani. Ashkovski se distrează cu fundașii adverși, mingea ajunge la Keyta, care din 11 metri lovește transversala. La faza imediat următoare, același Ashkovski nu reușește să învingă pe portarul advers.

• 58 cg cg

Zakaric vede cartonașul galben.

• 56 s s

Schimbare la Botoșani. Iese Andronic și intră Keyta.