Adio, Brighton? Philip Otele se luptă cu alți 15 fotbaliști pentru transferul în Premier League
Ioan Varga
Ioan Varga i-a ”fixat” obiectivele lui Dan Petrescu la CFR Cluj: ”Are obligația”
UD Barbastro v FC Barcelona - Copa Del Rey, Spain - 07 Jan 2024
Live Video&Text Barcelona - PSG 1-0, ACUM, pe Digi Sport 1. Istvan Kovac l-a eliminat pe Araujo!
LIVE Champions League: Barcelona-PSG
Sferturi / retur
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
0 - 2
Du 23.02.2020 20:00

Craiova - CFR Cluj 0-2. Meci superb, cu trei bare și ratări rarisime, în derby-ul ultimei etape din sezonul regulat

23.02.2020, 21:44

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Spectacol de zile mari la Craiova, în derby-ul ultimei etape din sezonul regulat, Universitatea Craiova - CFR Cluj. Ardelenii au deschis scorul după 9 minute, prin Rondon, însă oltenii au dat imediat asaltul la poarta lui Arlauskis. Mai întâi, Nistor a țintit transversala, iar apoi Craiova a avut 3 ocazii uriașe în aceeași fază, prin Mihăilă, Koljic și din nou Mihăilă, dar portarul campioanei a făcut adevărate minuni.

Craiova - CFR Cluj 0-2. Campioana a terminat pe primul loc sezonul regulat

Asediul a continuat, iar Cosic l-a pus din nou la încercare pe lituanianul din poarta CFR-ului. Cu câteva minute înainte de finalul primei părți, jocul a fost întrerupt 3 minute după ce mai multe petarde și alte obiecte au zburat în direcția lui Chipciu. În ultimul minut de prelungiri al primei părți, Cicâldău a mai ratat o ocazie, iar Ivan a nimerit bara. În partea secundă a fost rândul campioanei să nimerească bara, prin Rondon, iar apoi CFR și-a mărit avansul după ce Matic a deviat cu spatele în poartă centrarea lui Manea. Craiova - CFR Cluj s-a terminat 0-2.

Universitatea Craiova - CFR Cluj poate fi urmărit de la ora 20:00 în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS. De asemenea, partida poate fi urmărită și în aplicația Digi Online.

Oltenii vor să termine sezonul regular pe primul loc, iar pentru asta au nevoie de un succes în ultima etapă cu CFR Cluj, pe teren propriu. Echipa pregătită de Corneliu Papură va avea parte de o susținere incredibilă în meciul cu campioana României. Toate biletele au fost vândute.

Cu 46 de puncte, Craiova e pe locul doi în Liga 1, la trei puncte distanță de liderul CFR Cluj. În meciul tur, ardelenii s-au impus cu 2-0 în Gruia.

Dan Petrescu: ”Ei sunt marii favoriți în meciul acesta”

Dan Petrescu spune că Universitatea Craiova este favorită înainte de ultimul derby din sezonul regular: ”Craiova e pe val și în opinia mea ei sunt marii favoriți la meciul acesta. Și la Sevilla s-au vândut toate biletele din ce am înțeles, deci două meciuri în care într-adevăr vrei să joci fotbal.

Orice jucător își dorește să joace cu un stadion plin, chiar dacă e acasă sau în deplasare, normal ca cei care joacă acasă au un avantaj, dar jucătorii noștri, din ce am înțeles eu își doresc și le place să joace cu un stadion plin”, a spus Dan Petrescu.

Echipele de start:

Craiova: Pigliacelli - Martic, Bălașa, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Mihăilă, Nițu, Ivan
CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Burcă, Boli, Camora - Itu, Hoban, Djokovic - Chipciu, Rondon, Costache

• 90+5 fr2

Final de meci. Craiova - CFR se termină 0-2.

• 67 ag ag

GOOOOOL CFR! Manea face o cursă superbă pe dreapta și centrează în fața porții, dar mingea îl lovește în spate pe Martic și se oprește în plasa porții.

• 65 s s

Omnrani intră în locul lui Costache.

• 53 oc oc

Bară CFR. Rondon face o cursă pe stânga și șutează la colțul lung, în bară.

• 51 s s

Tiago intră în locul lui Bălașa.

Începe repriza a doua.

• 45+6 fr1

La pauză, Craiova - CFR 0-1.

• 45+6 oc oc

Bară Craiova. Nistor centrează, iar Ivan trimite cu capul în bară, din careu.

• 45+4 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău trage din afara careului, dar Arlauskis e la post.

• 42 cg cg

Martic primește cartonaș galben.

• 41 cg cg

Costache primește cartonaș galben.

• 37 fm

Meciul e întrerupt după ce Chipciu nu poate executa o lovitură din cauza obiectelor aruncat edin tribune. Cad petarde pe gazon. Bancu se duce la galerie pentru a-i calma pe fani. Dan Petrescu își cheamă jucătorii și vrea să scoată echipa de pe teren. Trei minute a durat întreruperea meciului.

• 25 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner executat scurt de Cicâldău, Nistor centrează, mingea e respinsă până la Cosic, care trage tare, dar Arlauskis parează.

• 22 oc oc

Trei ocazii uriașe ale Craiovei în aceeași fază. Nistor îi pasează lui Mihăilă, care şutează, dar Arlauskis respinge spectaculos până la Koljic, însă Arlauskis respinge din nou ireal, mingea ajunge la Mihăilă din nou, dar acesta trage în Boli.