craiova
Lovitură grea pentru Universitatea Craiova! Un titular, OUT pentru restul sezonului
FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (21.04.2024)
Video Sepsi - Universitatea Craiova 1-3. Debut cu dreptul pentru Costel Gâlcă. Oltenii au urcat pe locul doi
vlad-chiriches
”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar
Fotbal European
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 1
Argeș Argeș
Vi 29.01.2021 20:00

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-1. Oltenii, a șaptea remiză la rând. Piteștenii, neînvinși tot de șapte etape

29.01.2021, 21:50

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Universitatea Craiova nu a reușit să rupă blestemul remizelor. A făcut 1-1 cu FC Argeș și a înregistrat al șaptelea egal la rând și al patrulea 1-1 consecutiv. De cealaltă parte, nou-promovata e neînvinsă tot de 7 meciuri.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-1. Oltenii, a șaptea remiză la rând

Meciul a început cu ocazia mare a oltenilor în primele secunde de joc, iar în minutul 9 Screciu a nimerit bara. Piteștenii au avut și ei o bară în minutul 34, la o fază la care a ratat și Șerban.

În repriza secundă, Argeșul a irosit o șansă uriașă, când Malele a rămas singur cu portarul, dar a tras pe lângă. La cealaltă poartă, Bancu a șutat aiurea din poziție ideală, însă în cele din urmă Craiova a deschis scorul în minutul 64, prin Mamut, aflat la prima reușită a sezonului.

Universitatea Craiova - FC Argeș 1-1. Piteștenii, neînvinși de 7 etape

Doar 3 minute s-au bucurat gazdele, pentru că Malele a egalat. Craiova a mai avut o bară în minutul 75, iar în aceeași fază Ivan nu a nimerit ținta. Apoi Mamut nu l-a putut învinge pe Greab din câțiva metri.

Oaspeții au rămas în 10 oameni în minutul 84, după ce Drăghici a fost eliminat, iar peste trei minute, oltenii au cerut penalty la un duel dintre Bălașa și Turda. Ultima șansă le-a aparținut craiovenilor, dar Maric a trimis peste poartă, iar Universitatea Craiova - FC Argeș s-a terminat 1-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul dintre Universitatea Craiova și FC Argeș poate fi urmărit, de la ora 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Oltenii vor să spargă seria de șase meciuri consecutive fără victorie în campionat și să câștige în fața celor de la FC Argeș. După ultimele rezultate din Liga 1, Craiova s-a distanțat de liderul FCSB și este pe locul trei, cu 36 de puncte, la șase puncte în spatele echipei lui Toni Petrea.

De partea cealaltă, argeșenii sunt neînvinși în Liga 1 de șase meciuri și vin după un egal obținut pe teren propriu cu FCSB, scor 0-0. FC Argeș este pe locul 12, cu 19 puncte, iar u o victorie pe ”Ion Oblemenco” o poate egala pe Dinamo.

Corneliu Papură: ”Cred că ne trebuie și puțină șansă”

”Meci dificil împotriva unei echipe care vine cu o foarte mare încredere, vine după un rezultat pozitiv în ultima etapă, cu FCSB. Cred că dacă ne vom concentra vom reuși să învingem. Cred că ne trebuie și puțină șansă, concentrare pe faza de atac.

Am avut situații bune de a înscrie dar le-am irosit. Dacă vom fi concentrați la finalizare vom reuși să câștigăm. Nu cred că jocul a fost cel care a suferit în etapele trecute, mă gândesc aici la primele reprize pe care le-am făcut cu Viitorul, cu Voluntari.

Sper să avem același potențial pe tot parcursul jocului, să avem ocazii, cum am avut cel puțin în prima repriză la meciul cu Voluntari”, a spus Corneliu Papură, la conferința de presă.

Argeș Argeș
  • 90+5

Final de meci. Universitatea Craiova - FC Argeș se termină 1-1.

• 90+4 cg cg

Pablo de Lucas primește cartonaș galben.

• 90+3 oc oc

Ocazie Craiova. După o centrare de pe dreapta, Maric trimite cu capul peste poartă.

• 90+1 cg cg

Bălașa primește cartonaș galben.

• 90 cg cg

Greab primește cartonaș  galben.

• 87 fm fm

Oltenii cer penalty la un duel dintre Bălașa și Turda, în urma căruia fundașul Craiovei s-a ales cu un ochi vânăt.

• 76 oc oc

Ocazie Craiova. După o centrare din Corner, Marius Constantin prelungește pentru Mamut, care șutează din apropiere, dar portarul reține.

• 75 oc oc

Bară Craiova. Cicâldău execută o lovitură liberă, mingea e deviată de zid și sare în transversală, iar apoi ajunge la Ivan, care trage pe lângă.

• 67 g g

GOOOOL FC Argeș! Mezza Colli îi păsează perfect lui Malele, care se desprinde de Bălașa și îl învinge pe Pigliacelli.

• 64 g g

GOOOL Craiova! Nistor execută un corner, Ivan devază cu calcâiul, Marius Constantin deviază și el, mingea ajunge la Mamut, care înscrie din centrul careului.

• 60 oc oc

Ocazie Craiova. Vătăjelu îi pasează lui Bancu, care trage peste poartă din poziție ideală.

• 56 oc oc

Ocazie mare FC Argeș. Malele e lansat perfect de Palic, rămâne singur cu Pigliacelli, dar trage pe lângă.

• 51 s s

Vătăjelu intră în locul lui Ofosu.

Mamut intră în locul lui Bărbuț.

Începe repriza a doua.

La pauză, Universitatea Craiova - FC Argeș 0-0.

• 41 s s

Turda intră în locul lui Deslandes.

• 39 s s

Bic intră în locul lui Screciu.

• 34 oc oc

Bară Argeș. Malele îi așează mingea cu capul lui Palic, care prinde un șut cu exteriorul, din colțul careului, dar nimerește bara. Faza continuă, iar Șerban trage din afara careului, însă Pigliacelli respinge de la rădăcina barei.

• 9 oc oc

Bară Craiova. Ofosu îi pasează lui Screciu, care șutează din afara careului, dar mingea nimerește bara.

• 1 oc oc

Ocazie Craiova. Ofosu pasează înapoi pentru Cicâldău, care înțeapă mingea, dar portarul Greab e pe fază.