Alex Băluță s-a întâlnit cu Gică Hagi și a scris doar câteva cuvinte pe rețelele sociale
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
Viitorul Viitorul
1 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 09.02.2020 20:00

Viitorul - Craiova 1-2. Spectacol total la Ovidiu. Hagi tremură pentru locul de play-off

09.02.2020, 21:30

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Viitorul - Craiova 1-2. Rădoi și Mutu au urmărit din tribună duelul dintre Viitorul și Craiova și au avut ce vedea. Gabi Iancu a deschis scorul încă din minutul 17. Trupa lui Hagi nu a stat prea mult deasupra alb-albaștrilor în clasament. Puștiul de 18 ani, Nițu, a restabilit egalitatea.

Pigliacelli, ”eroul” celor de la Craiova

Contestat de fanii din Bănie, Pigliacelli a fost salvatorul oltenilor. A intervenit perfect în fața lui Rivaldinho și Ciobanu. Portarul Universității a scos incredibil chiar și pe finalul primei reprize.

Și după pauză Pigliacelli a continuat să fie cel mai bun de pe teren. Ratările s-au răzbunat. Pe contraatac, Craiova a dat lovitura de grație prin Mihăilă. Oltenii s-au impus astfel cu 2 la 1 și i-au stricat seara lui Hagi.

Știrea inițială.

Viitorul și Universitatea Craiova se iau la trântă în direct la Digi Sport 1, la ora 20:00, pentru punctele de play-off. Indiferent de rezultat, cursa pentru un loc în primele șase rămâne deschisă.

Derby-ul etapei din Liga 1 le pune față în față pe Viitorul și Universitatea Craiova, echipe care au oferit zece goluri în ultimele trei întâlniri directe. Tot trei meciuri au rămas și din sezonul regulat. Niciuna dintre echipe nu e sigură de prezența în play-off.

"Ne asemănăm din multe puncte de vedere, totdeauna au ieșit meciuri bune. Să jucăm la victorie, pentru că avem nevoie de ea, pentru că suntem în lupta de a fi acolo sus", a declarat Gică Hagi.

"Cu o victorie la Constanța intrăm cu șanse pentru play-off, ne mărim șansele pentru play-off, atâta tot...pentru titlu întâi trebuie să fim în play-off", a spus și Corneliu Papură.

3-1 a fost în tur pentru olteni, deși echipa lui Hagi a condus încă din primele minute.

Viitorul - Craiova (20:00, Digi Sport 1). Echipele probabile

Viitorul: Căbuz - R. Boboc, V. Ghiţă, Artean, De Nooijer - A. Ciobanu, Vl. Achim, Cr. Ganea - Zoua, Rivaldinho, G. Iancu.

Craiova: Pigliacelli - Martic, Bălașa, Cosic, Bancu - Nistor, Mateiu, Vătăjelu - A. Ivan, L. Nițu, V. Mihăilă.

Arbitru: Ovidiu Hațegan - Radu Ghinguleac și Sebastian Gheorghe.

Viitorul - Universitatea Craiova va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 20:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 95 final

Final de meci la Ovidiu. Partida se încheie cu ocazia lui Mihăilă, al cărui șut e reținut de Căbuz.

• 82 g g

Goool Craiova! Mihăilă își aduce echipa în avantaj după o centrare perfectă a lui Bărbuț.

• 79 cg cg

Iancu vede și el cartonașul galben.

• 79 cg cg

Cosic vede cartonașul galben.

• 78 s s

Schimbare la Viitorul. Iese Ganea și intră Casap.

• 77 s s

Schimbare la Craiova. Iese Ivan și intră Bărbuț.

• 73 oc oc

O nouă ocazie pentru Viitorul. Matei nu reușește să-l învingă pe portarul oltenilor de la aproximativ 10 metri.

• 68 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Iancu trimite un șut frumos de la marginea careului de 16 metri, dar portarul oltenilor este la post și reține în doi timpi.

• 64 s s

Schimbare la Viitorul. A ieșit Chițu și a intrat Matei.

• 52 s s

Schimbare la Craiova. Iese Acka, accidentat, și intră Bălașa.

Schimbare la Craiova. Iese Nițu și intră Koljic.

Pauză.

• 44 oc oc

O nouă ocazie monumentală ratată de Rivaldinho. Atacantul împinge mingea spre poartă, din 5 metri, dar goalkeeper-ul oltenilor scoate de pe linia porții.

• 39 oc oc

Ocazie mare pentru Viitorul. Rivaldinho ratează singur cu portarul după o gafă mare a lui Acka.

• 25 g g

Goool Craiova! Nițu restabilește egalitatea după o gafă a apărării lui Gică Hagi.

• 17 g g

Goool Viitorul. Iancu deschide scorul cu un șut frumos din interiorul careului de 16 metri.

• 8 oc oc

Ocazie pentru Viitorul. Iancu șutează periculos din interiorul careului de 16 metri, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă.