Constantin Budescu, OUT de la Farul Constanța
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Botoșani Live Video, 17:30, DGS1. Sibienii sunt pe primul loc în play-out, dar nu au drept de Europa
(SP)ROMANIA BUCHAREST FOOTBALL FRIENDLY MATCH ROMANIA VS NORTHERN IRELAND
Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
Fotbal Club
Viitorul Viitorul
0 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Lu 12.04.2021 21:30

Viitorul - Gaz Metan 0-2, în ultimul meci din sezonul regulat. Constănțenii au avut o bară și au ratat ocazii uriașe

12.04.2021, 21:20

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Despărțirea de Mircea Rednic n-a avut efectul scontat pentru Viitorul, care a pierdut cu 0-2 meciul cu Gaz Metan Mediaș, din ultima etapă a sezonului regulat.

Viitorul - Gaz Metan Mediaș 0-2. Constănțenii, fără victorie de 6 etape

Sub comanda lui Cătălin Anghel, Viitorul a avut o ocazie uriașă chiar în debutul meciului, prin George Ganea. Medieșenii au deschis scorul în minutul 28, prin fostul jucător al Viitorului, Larie, iar peste 11 minute, Valente a făcut 2-0, după o gafă a lui Ciobanu.

Până la pauză, constănțenii au mai avut o șansă uriașă, când centrarea lui Benzar a căzut pe transversală. Repriza secundă a început tot cu ocazii uriașe ale Viitorului. Mai întâi Gaztanaga a ratat exasperant, iar la cealaltă poartă, trasorul lui Vlad Morar a fost respins spectaculos de Cojocaru de sub transversală.

Viitorul - Gaz Metan Mediaș 0-2. Gazdele au terminat pe 13, iar oaspeții, pe 11

Pe final, Pitu și Jo Santos au irosit și ei șanse incredibile în aceeași fază, iar Gaztanaga a făcut același lucru peste un minut. E drept că portarul Pleșca a apărat eroic tot meciul, iar Viitorul - Gaz Metan Mediaș s-a terminat 0-2.

Constănțenii au bifat a șasea etapă la rând în care nu bat pe nimeni, iar ardelenii bifează prima victorie după două remize consecutive.

VIDEO cu rezumatul meciului Viitorul - Gaz Metan Mediaș 0-2:

Meciul dintre Viitorul și Gaz Metan poate fi urmărit, de la ora 20:30, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Viitorul l-a demis pe Mircea Rednic după eșecul din ultima etapă cu ultima clasată, Poli Iași. Cătălin Anghel a preluat din nou echipa și speră să salveze clubul lui Gică Hagi de la retrogradare.

Înainte de această partidă, Viitorul este pe locul 12, cu 31 de puncte, și poate urca pe locul 11 în cazul unui succes. Gaz Metan este la un singur punct în spatele constănțenilor și ocupă locul 13.

Cătălin Anghel, laude pentru Mihai Teja: ”Echipele antrenate de el joacă un fotbal modern”

„Bineînțeles că avem, în primul rând, gândul să rămânem în prima ligă. E cel mai important. Normal că vom lua fiecare meci în parte, încercăm sâ câștigăm pentru că asta înseamnă să facem progres.

Vom încerca să jucăm exact așa cum o făceam și înainte, pe conceptul nostru. Va fi un efort comun, cu staff-ul, cu Gică. Cred că nu există alt obiectiv mâine. Asta nu înseamnă că va fi un meci ușor.

Întâlnim o echipă puternică, are niște puncte tari, foarte bine structurate. În general, echipele antrenate de Mihai Teja joacă un fotbal modern, cu un ritm și o intensitate foarte bună”, a spus Cătălin Anghel, la conferința de presă.

• 90+4 fr2

Final de meci. Viitorul - Gaz Metan Mediaș se termină 0-2.

• 85 s s

Roberto Romeo intră în locul lui Valente.

• 84 oc oc

Ocazie mare Viitorul. După o centrare din corner, Gaztanaga ratează incredibil de două ori în aceeași fază.

• 83 oc oc

Ocazie Viitorul. Dussaut îi pasează lui Pitu, care șutează din careu, dar Pleșca respinge în față, de unde Jo Santos reia și el, însă nu-l poate învinge pe portarul Gazului.