Marius Șumudică s-ar fi autopropus la o nou-promovată
articol scris de Digi Sport10.05.2026, 14:27
Pe 28 martie, Marius Șumudică s-a despărțit de Al-Okhdood.
SuperLiga Media: Fotbal European, marți, 21:00, DGS 1
Interviurile Digi Sport: Alexandru Chipciu, marți, 17:45, DGS 1
Marius Șumudică a fost numit antrenorul principal al celor de la Al-Okhdood pe 5 ianuarie 2026. Cu românul pe bancă, formația din Arabia Saudită a întregistrat 10 eșecuri, două remize și două victorii.
Marius Șumudică, dispus să meargă la Maritimo Funchal
Liber de contract în momentul de față, Marius Șumudică speră să revină din această vară pe bancă. Potrivit Iamsport, antrenorul s-ar fi autopropus la formația Maritimo Funchal, nou-promovată în prima ligă din Portugalia.
Marius Șumudică a evoluat în perioada 1999 - 2001 pentru Maritimo Funchal și a rămas apreciat la formația lusitană. În prezent, Miguel Moita este antrenorul echipei, însă nu va mai continua din vară.
Rămâne de văzut dacă Marius Șumudică va fi ales de către oficialii lui Maritimo Funchal la revenirea în prima ligă.
Rocar, Inter Gaz, Progresul, Farul Constanța, Gloria Bistrița, Rapid București, AO Kavala, Astra, FC Brașov, FC Vaslui, U Cluj, Al-Shaab, Concordia Chiajna, Kayserispor, Al-Shabab, Gaziantep, Rizespor, CFR Cluj, Yeni Malatyaspor, Al-Raed și Al-Okhdood sunt echipele antrenate de Șumudică în carieră.
Șumudică a dezvăluit ce l-a întrebat Ronaldo la meciul direct: "Nu am făcut eu furori prin Portugalia"
În 2023, Marius Șumudică s-a întâlnit cu Cristiano Ronaldo, la finalul meciului direct din Arabia Saudită.
"El era la Nacional de Madeira, nu își mai amintește de atunci. Eu am vorbit cu el înainte de meci și la pauză și m-a întrebat în ce generație am jucat eu în Portugalia. Și-a adus aminte de cei care erau din Funchal, pentru că el s-a născut acolo.
Cunoștea jucătorii care erau de acolo, localnici. Nu și-a adus aminte neapărat de Șumudică, că nu am făcut eu furori prin Portugalia", a spus Șumudică.
- Marius Șumudică a evoluat în Portugalia în perioada 1999 - 2001, la Maritimo, formație în tricoul căreia a marcat 7 goluri în 37 de meciuri
Cristi Tănase l-a propus pe Marius Șumudică la FCSB
Cristi Tănase (39 de ani) este unul dintre cei mai importanți fotbaliști care au trecut pe la FCSB cu Gigi Becali patron. Fostul căpitan al campioanei României a vorbit despre situația de la formația roș-albastră și a fost întrebat direct ce părere are despre varianta Marius Șumudică antrenor.
Cristi Tănase este de părere că Marius Șumudică este un antrenor bun și poate avea rezultate la FCSB, însă relația tensionată cu suporterii face această mutare imposibilă.
"Nu știu care sunt gândurile celor de la FCSB. Este dificil să vină un antrenor în perioada asta și să-și asume ceea ce se va întâmpla. Cei mai mulți așteaptă începutul sezonului, să facă transferuri, cantonamente. Acum se poate întâmpla orice la acest baraj și apoi i se sparg lui toate în cap.
(n.r. despre varianta Marius Șumudică la FCSB) Șumudică mi se pare un antrenor foarte bun și cu o personalitate puternică. Dă încredere jucătorilor și ar putea face o figură frumoasă la FCSB. Nu știu dacă se poate înțelege cu suporterii.
Au fost niște declarații, gesturi și suporterii nu uită atât de repede. Ar avea de luptat cu fanii câteva luni. I-ar trebui rezultate importante, dar nici așa nu cred că vor uita", a spus Cristi Tănase, pentru digisport.ro.
Etichete: marius sumudica , portugalia , antrenor sumudica , maritino
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Premierul desemnat Adrian Veştea a spus din nou luni seara, după încheierea şedinţei conducerii...