FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
CS Mioveni CS Mioveni
3 - 2
Rapid Rapid
Lu 16.05.2022 20:30

CS Mioveni - Rapid 3-2. Giuleștenii au terminat play-outul pe locul 3! Trupa lui Mutu a ajuns "la mâna" celor de la Sepsi

16.05.2022, 22:35

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Partida dintre CS Mioveni și Rapid din cadrul etapei cu numărul 9 a play-out-ului Ligii 1, ediția 2021-2022, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-2. De la aceeași oră s-au jucat și partidele Academica Clinceni - FC Botoșani, scor 0-4 și U Craiova 1948 - Sepsi, scor 0-5.

Prima jumătate de oră nu a produs nicio ocazie importantă. Însă, în minutul 40, Sanoh a deschis conducerea, după ce șutul său expediat din afara careului a fost deviat și l-a păcălit pe Moldovan.

CS Mioveni - Rapid 3-2. Giuleștenii nu au putut încheia play-outul cu o victorie

Giuleștenii au dat replica în primul minut al prelungirilor, dar demivoleul lui Ioniță nu i-a pus mari probleme lui Popescu.

Același Ioniță a insistat și a reușit să restabilească egalitatea în minutul 59, printr-o lovitură de cap venită în urma centrării excelente din partea lui Ilie.

Gazdele au reușit să revină la conducere câteva secunde mai târziu. Elevii lui Pelici au repus rapid de la mijloc, iar Oancea și-a readus echipa în avantaj, printr-un șut în cros.

CS Mioveni - Rapid 3-2. Oaspeții au ajuns la mâna celor de la Sepsi, după ce au terminat pe locul 3

Intrat de pe banca de rezerve, Marzouk a reaprins speranțele giuleștenilor, în al doilea minut al prelungirilor, când a marcat pentru 2-2. Ce a urmat a fost, însă, de necrezut! Mioveni a înscris din nou la prima fază de după golul egalizator, prin Voinea, în minutul 90+3.

În urma acestui rezultat, Rapid a încheiat play-outul pe locul 3, cu 39 de puncte. Totuși, echipa lui Mutu încă mai are șanse la un loc în barajul pentru Conference League.

Dacă Sepsi se va impune în finala Cupei României, contra lui FC Voluntari, se va califica automat în preliminariile Conference League, iar giuleștenii vor disputa barajul intern cu FC Botoșani.

VIDEO cu rezumatul meciului CS Mioveni - Rapid 3-2:

Mioveni - Rapid LIVE VIDEO, 20:30, pe Digi Sport 1. Giuleștenii, obligați să câștige

Ultima etapă a play-out-ului Ligii 1 va avea parte de suspans, 3 echipe fiind în lupta pentru primele două poziții, care asigură calificarea la un prim baraj pentru accederea în cupele europene.

Rapid este lider în clasamentul play-out-ului, dar are nevoie de victorie pentru a fi sigură de poziția sa. Sepsi și FC Botoșani sunt celelalte două formații care speră la baraj, iar covăsnenii au prima șansă fiindcă au un punct peste trupa antrenată de Marius Croitoru.

După această ultimă etapă, urmează un prin meci de baraj, între locul 7 și locul 8, pe terenul grupării mai bine clasate. După, învingătoarea se va deplasa la Craiova, pentru un ultim test, cu Universitatea.

Formația care va triumfa urmează să joace în sezonul viitor în preliminariile Conference League.

Gol CS Mioveni

Gazdele trec din nou la conducere după câteva secunde de la golul egalizator! Voinea își trece și el numele pe lista marcatorilor.

• 90+2 g
    Gol Rapid

Marzouk restabilește egalitatea cu un șut deviat și reaprinde speranțele giuleștenilor.

• 90 s
    Schimbare Rapid

Finica intră în locul lui Morais.

• 83 oc
    Ocazie Rapid

Ilie șutează la colțul scurt de la limita careului de șaisprezece metri, puțin pe lângă poartă.