Mircea Rednic l-a criticat pe Andrei Nicolescu: ”Să nu vorbească. E o rușine”
articol scris de Digi Sport11.06.2026, 13:37
Dinamo, după ce a ratat prezența în preliminariile Conference League, a suferit deja transformări atât la nivelul lotului, cât și la nivelul băncii tehnice.
SuperLiga Tenis: WTA Iași, ziua 3, joi, 11:30, DGS 2
Europa League: ”U” Cluj - Dinamo Kiev, joi, 20:30, DGS 1
După deciziile luate în ultima perioadă și instalarea lui Nuno Campos în locul lui Zeljko Kopic, Mircea Rednic (64 de ani), ultimul antrenor care i-a adus titlul lui Dinamo (în 2007), a criticat dur modul în care situația a fost gestionată de președintele clubului Andrei Nicolescu.
Mircea Rednic, atac ”cu talpa” la Andrei Nicolescu: ”El să nu vorbească. Ne explică el cum e cu spiritul dinamovist”
Mircea Rednic l-a criticat dur pe Andrei Nicolescu pentru modul în care s-a ocupat de relația dintre clubul Dinamo și fostele glorii ale echipei din Ștefan cel Mare.
De asemenea, Rednic l-a acuzat pe Andrei Nicolescu că nu i-a adus întăriri la timp lui Zeljko Kopic și că din această cauză croatul nu a putut să-și îndeplinească obiectivul în acest final de sezon și să o ducă pe Dinamo în cupele europene.
”Sunt alții acum care vor să iasă în față, gen conducătorul de la Dinamo, care e omniprezent la emisiunile sportive și ne explică el cum e cu spiritul dinamovist.
El să nu vorbească! E o rușine... am fost la vreo două meciuri în loja legendelor, a adevăraților fotbaliști, și i-ai pus în ultima lojă. Mai aveau un pic și cădeau din stadion. Asta e lipsă de respect și ar fi bine să nu mai vorbească el atât, să arate el cât e de deștept.
Dacă l-au monitorizat pe Pușcaș, unde l-au monitorizat? Că el nu mai juca de 8 luni! Hai să fim serioși. Omul ăla (n.r - Zeljko Kopic) tot cerea atacanți și tu ai adus ce ai adus... Dinamo a fost la un pas să califice și în finală, dar din cauza faptului că nu a avut Kopic în atac...
Nu e frumos nici ce face acum. Începi tu să vorbești de antrenor și să-i dai note. Ai dat numai 8, 9 și 10. Și atunci de ce îl lași să plece dacă era așa bine cotat? Ar fi bine să declare mai puține să facă mai multe. Când spui Dinamo, spui performanță!", a spus Rednic, la sport.ro.
Dinamo intră în ”era Nuno Campos”
Zeljko Kopic a părăsit-o pe Dinamo după doi ani și jumătate petrecuți la această echipă.
În locul său a fost instalat portughezul Nuno Campos, cel care i-a pregătit în sezonul trecut pe maghiarii de la Zalaegerszeg (a terminat pe locul al 5-lea în campionatul Ungariei și a pierdut finala Cupei în fața celor de la Ferencvaros).
Nuno Campos a sosit joi dimineață (11 iunie) la București și ar urma să fie prezentat în următoarele zile, în mod oficial, la Dinamo.
VIDEO Rezumat Dinamo - FCSB, scor 1-1 (1-2 după prelungiri)
Etichete: dinamo , mircea rednic , zeljko kopic , andrei nicolescu , nuno campos
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Rusia flutură iar amenințarea nucleară. Consilierul lui Putin, Nikolai Patrușev susține că forțele...