ianis hagi gica hagi

Gică Hagi, tot mai aproape de o despărțire de Viitorul! "Academia poate să continue și fără tatăl meu"

Video Nu Dan Petrescu a sunat retragerea! Iuliu Mureşan a explicat tactica CFR-ului în repriza a doua cu FCSB

mihai stoica

Continuă războiul declaraţiilor dintre Cluj şi Bucureşti: "MM a spus că se retrage, dar nu a făcut-o"

retragere cfr cluj

19.03.2018, 14:14
  • Liga 1, play-off, etapa a 7-a: FCSB - CFR Cluj (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

• Italia, Serie A, etapa 35: Inter-Juventus (sâmbătă, ora 21:45, pe Digi Sport 2) şi Fiorentina-Napoli (duminică, ora 19:00, pe Digi Sport 2)

Retragerea celor de la CFR Cluj în a doua repriză a meciului cu FCSB, încheiat la egalitate, scor 1-1, nu a fost deliberată, dă asigurări preşedintele ardelenilor, Iuliu Mureşan. Oficialul liderului din Liga 1 recunoaşte că roş-albaştrii au fost mai buni după pauză.

Echipa lui Dan Petrescu a avut 1-0 după primele 45 de minute ale duelului cu principala rivală în lupta pentru titlu, dar a ratat victoria în prelungiri, când Harlem Gnohere a reuşit să egaleze. Un gol meritat de roş-albaştri, care au controlat partea a doua a întâlnirii, în care au ratat câteva ocazii mari.

Nu puţine au fost vocile care au criticat tactica aleasă de clujeni după pauză, când s-au retras, ceea ce le-a permis elevilor lui Nicolae Dică să preia iniţiativa. Cu toate acestea, Mureşan susţine că pasul înapoi făcut de gazde este meritul vicecampioanei.

"Nu a cerut nimeni să se retragă, mai ales că am stat acolo în repriza a doua şi am auzit tot ce le transmitea antrenorul. Nimeni nu le-a cerut jucătorilor să se retragă. Din potrivă, le cereau să iasă un pic mai sus, dar presiunea făcută de Steaua ne-a împins spre careul nostru", a explicat preşedintele clujenilor, la "Digi Sport Matinal".

Până la urmă, Iuliu Mureşan consideră că rezultatul este echitabil, deşi clujenii au ratat pentru a treia oară victoria cu FCSB după ce au condus.

"Trebuie să fim mulţumiţi în final, pentru că dacă am avut o primă repriză foarte bună, în care puteam să mai marcăm şi am jucat bine, în repriza a doua ne-am retras puţin şi Steaua a fost la conducerea jocului. Au avut şi ei ocazii, dar a apărat foarte bine Arlauskis şi am făcut bine faza de apărare, cu excepţia fazei golului, când s-a greşit în lanţ", a spus Mureşan.

FOTBAL:FCSB-CS U CRAIOVA, LIGA1 BETANO (30.07.2017)

Alertă meteo: România, lovită de un val de aer de foc venit din nordul Africii. Temperaturi record

Video Cum au influenţat greşelile de arbitraj clasamentul din Liga 1. CFR Cluj ar fi fost lider