farul arcul de triumf (2)
Foto Farul și-a prezentat noua ”bijuterie”
dumitrescu
I s-a anulat un gol în Sepsi - Farul 1-1 și îi ia apărarea lui Oroian: ”Nu ai cum să dai fault acolo!”
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
Stirile Digi Sport
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 3
Farul Farul
Vi 16.09.2022 21:00

Petrolul - Farul 1-3. Constănțenii se impun la Ploiești! Alibec, reușită superbă pe Ilie Oană

16.09.2022, 22:53

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Petrolul a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Farul Constanța, scor 1-3, în etapa cu numărul 11 din Liga 1.

Constănțenii și-au consolidat poziția în vârful clasamentului după victoria contra ploieștenilor. Farul este lider în Liga 1, cu un total de 24 de puncte. Petrolul este pe locul patru, cu 17 puncte.

Ploieștenii puteau deschide scorul în minutul 7, când Irobiso a reluat cu capul peste poartă la centrarea lui Țicu.

Constănțenii au fost însă cei care au marcat în minutul 11, când au recuperat un balon în apropierea careului ”găzarilor”, iar Alibec a înscris cu un șut din unghi.

Țicu putea restabili egalitatea în minutul 31, însă șutul său a trecut peste poarta apărată de Aioani.

Alibec a înscris din nou în minutul 35, cu o execuție superbă din colțul careului.

Pe finalul primei reprize, Huja a șutat puternic de la distanță, însă Aioani a reușit să înlăture pericolul.

Ploieștenii au redus din diferență în minutul 57, prin Gabi Tamaș. Fundașul s-a înălțat la centrarea expediată de Jair din corner și l-a învins pe Aioani cu o lovitură de cap.

În minutul 80, Grozav a încercat să îl învingă pe Aioani, dar balonul a nimerit plasa laterală a porții apărate de Aioani.

Enes Sali a avansat spre poarta ploieștenilor în minutul 89, a reușit să treacă de Huja, însă șutul său a trecut pe lângă poartă. Fotbalistul și-a reparat greșeala în prelungiri când a reușit să îl învingă pe Vâlceanu după o fază frumoasă construită de constănțeni.

În ultimele minute ale partidei, ”lupii” au evoluat în zece jucători, după eliminarea lui Irobiso.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - Farul 1-3

Înainte de partida de pe Stadionul Ilie Oană, gazdele sunt pe locul 4 în Liga 1. Ploieștenii au reușit să strângă 17 puncte în primele 10 etape, un parcurs remarcabil pentru o nou-promovată.

În ce privește forma, "lupii galbeni" vin după o înfrângere în deplasare, suferită pe terenul lui Hermannstadt, scor 1-2. În cazul unei victorii cu Farul, Petrolul ar putea urca în clasament deasupra sibienilor, care se află pe locul 3.

De partea cealaltă, Farul este liderul-surpriză din Liga 1, cu 21 de puncte. Elevii lui Gică Hagi sunt la egalitate de puncte cu Rapid, cu același număr de meciuri jucate, însă au un golaveraj superior (+10, față de +5).

Constănțenii fac deplasarea la Ploiești după o victorie la scor de neprezentare cu FC Argeș, 3-0

Petrolul - Farul, Live Video, 21:00, Digi Sport 1. Gică Hagi anunță că merge la Ploiești să câștige

Cei doi antrenori au oferit câteva declarații înainte de meciul direct.

"O echipă construită, crescută şi formată la Academie, principii sănătoase, atacă foarte bine, se apara destul de bine şi meritat este pe primul loc", a declarat Nae Constantin, antrenorul Petrolului.

"Mergem la Ploieşti să câştigăm. O să fie un meci deschis şi foarte frumos pentru cei care vin la stadion", a declarat şi Gică Hagi la conferinţa de presă susţinută miercuri.

Farul Farul
  • 90+5 final
    Final meci
  • 90+4 g
    Gol Farul

Enes Sali marchează în prelungiri după o fază frumoasă construită de ofensiva constănțenilor.

• 90+2 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

Meijers șutează din afara careului, dar Aioani reușește să rețină.