Petrolul – Oțelul 0-0. Prahovenii și moldovenii au dat-o la pace pe Ilie Oană
08.11.2025, 16:24
SuperLiga: Farul - UTA, luni, 17:30, DGS 1
SuperLiga: Slobozia - FCSB, luni, 20:30, DGS 1
Petrolul Ploiești a remizat ”alb”, scor 0-0, cu Oțelul Galați, pe stadionul Ilie Oană, în cadrul etapei a 16-a din SuperLigă.
Același rezultat s-a înregistrat și în meciul tur dintre cele două echipe, jucat la Galați.
Petrolul - Oțelul Galați 0-0
Prima ocazie a partidei i-a aparținut Petrolului în minutul 5, când Gicu Grozav a șutat de la mare distanță, dar Dur-Bozoancă a fost atent și a respins.
Tot Petrolul a fost aproape de deschiderea scorului în finalul primei reprize, însă execuția lui Hanca pe poartă din lovitură liberă a fost respinsă de același Dur-Bozoancă.
Oțelul putea da lovitura în minutul 53, imediat după pauză, dar Andrezinho, aflat în poziție foarte bună, a reluat cu capul pe lângă poartă.
Tot Oțelul putea deschide scorul și în minutul 71, dar șutul puternic al lui Nuno Pedro de la distanță a fost respins de Dur-Bozoancă în corner.
În cele din urmă, partida dintre Petrolul și Oțelul s-a terminat la egalitate, scor 0-0. Oțelul se află pe locul al 7-lea, cu 23 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă poziția a 12-a a ierarhiei, cu 15 puncte.
Clasamentul din SuperLiga
Petrolul Ploiesti