Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
2 - 5
CFR Cluj CFR Cluj
Lu 27.02.2023 20:00

Petrolul - CFR Cluj 2-5. Spectacol total la Ploiești! Șase goluri marcate în repriza secundă

27.02.2023, 22:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

A fost spectacol total la partida dintre Petrolul și CFR Cluj disputată pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești. Ardelenii s-au impus cu scorul de 5-2 în fața ”Lupilor Galbeni” în etapa a 27-a din Liga 1.

Petrolul - CFR Cluj 2-5. Ardelenii lui Dan Petrescu au făcut show pe ”Ilie Oană”

Ardelenii au deschis scorul în minutul 11, când Leitner a respins greșit un șut al lui Krasniqi, iar Deac a reușit să marcheze din fața porții.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 49. După o centrare din corner a lui Deac, Bîrligea a preluat în careu și a înscris din cădere. Ploieștenii au reclamat un henț, însă Găman a validat golul după ce a mers la monitorul VAR.

Formația lui Dan Petrescu s-a dezlănțuit, iar în minutul 66, tabela arăta 3-0. Janga a înscris cu capul după o centrare perfectă a lui Ciprian Deac.

Maglica și-a trecut numele pe tabela de scor în minutul 73, după o centrare a lui Braun.

Ploieștenii au dat semne de viață, iar în minutul 77, Budescu l-a găsit cu o pasă superbă pe Mario Bratu, care a reușit să marcheze în poarta lui Scuffet.

Patru minute mai târziu, ardelenii au înscris din nou, prin Boateng, care l-a surprins pe Leitner cu un șut de la marginea careului.

Totuși, cei care au închis tabela au fost ploieștenii. Purtic a șutat din afara careului, fără șansă pentru Simone Scuffet.

VIDEO Rezumatul partidei Petrolul - CFR Cluj 2-5

Petrolul Ploiești - CFR Cluj 2-5

Confruntarea din cadrul etapei cu numărul 27 a Ligii 1 va avea loc pe stadionul Ilie Oană, unde se așteaptă o asistență de peste 7000 de spectatori.

Ardelenii vin după egalul făcut cu Lazio, 0-0, care i-a eliminat din Conference League, în timp ce ploieștenii au pierdut runda trecută, 0-2, cu Farul Constanța, dar păstrează șanse matematice la locul 6, care ar aduce calificarea în play-off.

În tur, trupa din Gruia s-a impus greu, 1-0, după o reușită semnată de Cristi Manea în prelungirile partidei.

VIDEO cu rezumatul meciului din tur dintre CFR Cluj și Petrolul 1-0

Dan Petrescu știe ce echipe vor fi în play-off-ul Ligii 1 + Ce spune despre lupta la titlu

La conferința de presă de dinaintea meciului cu Petrolul, Dan Petrescu a vorbit despre play-off și despre lupta la titlu. Antrenorul CFR-ului a spus că știe care vor fi primele 6 clasate la finalul sezonului regulat și crede că actuala stagiune va fi una extrem de grea, ca pe vremea în care "Bursucul" o pregătea pe Unirea Urziceni.

"Obiectivul e să câștigam campionatul, ca în fiecare an. Sigur nu mai suntem în poziția din anii trecuți. Cred că vor fi 5 echipe care se vor bate la titlu, nu știu dacă Sepsi mai are forța să o facă. Noi vrem să câștigăm campionatul.

Degeaba terminăm pe primul loc sezonul regulat. Nu contează, vrem să câștigam la final, eu nu fac calcule din astea. Echipele sunt clare, nu cred că se mai poate întâmpla altceva. Doar dacă se rejoacă meciul cu U Craiova 1948.

Dacă nu, nu văd cum Sepsi ar putea să rateze play-off-ul. Numai la Urziceni a fost așa greu, atunci s-au bătut 11 echipe la titlu, la un moment dat au ajuns 7, iar pe final au fost doar 3. Cu play-off, e prima dată când 5 echipe se bat la titlu. E bine pentru fotbalul românesc", a spus Dan Petrescu.

• 90+6 final
    Final meci
  • 83 g
    Gol Petrolul Ploiesti

Purtic șutează din prima din afara careului, iar Simone Scuffet nu reușește să respingă.