Mesajul emoționant al lui Edi Iordănescu, după ce Moruțan s-a accidentat grav și va rata EURO
FOTBAL:CHINDIA TARGOVISTE-CFR CLUJ, SUPERLIGA (07.08.2022)
Exclusiv A jucat la CFR Cluj și spune de ce Dan Petrescu nu revine acum în Gruia
Foto Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
Etapa 6 Superliga: UTA Arad-Otelul Galati
Play-out
Politehnica Iași Politehnica Iași
0 - 1
Du 06.12.2020 18:30

Poli Iași - CFR Cluj 0-2. Dubla lui Deac i-a făcut debutul perfect lui Edi Iordănescu pe banca ardelenilor

06.12.2020, 20:20

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Edi Iordănescu a revenit pe banca celor de la CFR Cluj și a obținut o victorie. Campioana s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Poli Iași.

Poli Iași - CFR Cluj 0-2. Debut perfect pentru Edi Iordănescu

Deac a ratat prima șansă a meciului în minutul 7, însă peste câteva minute nu a mai iertat și a deschis scorul. Ieșenii au ratat singura lor ocazie din prima repriză prin Calcan, al cărui șut deviat a fost reținut de Bălgrădean.

Burcă a trimis și el la o palmă de poartă, iar apoi Ardelenii au irosit două ocazii în aceeași fază. Mai întâi șutul lui Chipciu a fost blocat de portar, iar Rondon a nimerit bara. Deac a ratat ultima ocazie a primei reprize.

În partea secundă, Rondon nu a lovit mingea cum trebuie și a ratat o șansă uriașă, iar la cealaltă poartă șutul lui Zajmovic a ocolit foarte puțin poarta. În minutul 71, ardelenii au fost din nou aproape de gol prin Costache și Deac.

Echipa lui Iordănescu a primit apoi un penalty, iar Deac l-a transformat și a reușit dubla. Ultima ocazie a meciului le-a aparținut ieșenilor și a fost una uriașă, prin Passaglia, iar Poli Iași - CFR Cluj s-a terminat 0-2.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Poli Iași primește vizita campioanei CFR Cluj, de la ora 18:30, în direct la Digi Sport 1.

Edi Iordănescu va debuta oficial pe banca CFR-ului în partida din etapa cu numărul 12, la Iași. Moldovenii tocmai au reușit să elimine CFR-ul din Cupa României, acela fiind ultimul meci al lui Dan Petrescu în Gruia.

Echipa lui Daniel Pancu are mare nevoie de puncte. Fără victorie de șase etape, Poli Iași se află pe locul 14, cu zece puncte. CFR Cluj are de asemenea nevoie de victorie pentru a rămâne în apropierea liderului FCSB, care după victoria cu UTA s-a distanțat temporar la nouă puncte față de ardeleni.

LIVE VIDEO Poli Iași - CFR Cluj, de la 18:30, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Poli Iași: Bosz - Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu - Tălmaciu, Breeveld, Passaglia - Popadiuc, A. Cristea, Calcan
  • CFR: Bălgrădean - Susic, Manea, Burcă, Camora - Itu, Soares, L. Aurelio - Costache, Debeljuh, Carnat

Meciul Poli Iași - CFR Cluj poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și în format live video pe site-ul digisport.ro.

LIVE VIDEO Poli Iași - CFR Cluj, de la 18:30, în direct la Digi Sport 1. Așa arată acum clasamentul din Liga 1

• 90+3 fr2

Final de meci. Poli Iași - CFR Cluj se termină 0-2.

• 90+2 oc oc

Ocazie Poli Iași. Bușu centrează în careu, Vinicius respinge în adversarul său, Passaglia, care îl driblează și șutează, dar portarul închide bine unghiul și parează.

• 81 s s

Luis Aurelio intră în locul lui Deac.

• 79 cg cg

Debeljuh primește cartonaș galben.

• 78 gp gp

GOOOOOL CFR! Deac transformă lovitura de pedeapsă.

• 76 p p

Penalty pentru CFR, după un duel dintre Debeljuh și Baxevanos.

• 75 s s

Păun intră în locul lui Costache.

• 74 cg cg

Susic primește cartonaș galben.

• 71 oc oc

Ocazie CFR. Costache pătrunde pe stânga și șutează, portarul boxează, iar Deac nu reușește să trimită cu capul în poartă dintr-un metru, incomodat și de portarul ieșenilor, Levente Bosz.

• 63 oc oc

Ocazie Poli Iași. Soares pierde o minge în fața lui De Iriondo, care îi trimite lui Zajmovic, dar șutul acestuia în diagonală trece puțin pe lângă poartă.

• 62 oc oc

Ocazie CFR. Deac centrează în careu, din lovitură liberă, iar Rondon reia pe poartă, dar nu reușește să lovească bine mingea și portarul prinde.