Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
FOTBAL:MOLDOVA-ROMANIA, AMICAL (20.11.2022)
Universitatea Craiova, gata să dea lovitura! Mihai Rotaru vrea un internațional român
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024
Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou
LIVE Liga Digi Sport
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 1
Argeș Argeș
Vi 20.11.2020 17:30

Poli Iași - FC Argeș 1-1. Primul punct după cinci înfrângeri pentru Pancu. Moldovenii au încheiat meciul în zece

20.11.2020, 19:23

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Politehnica Iași a remizat pe teren propriu cu FC Argeș, scor 1-1, și pune capăt seriei negative din campionat.

Moldovenii au avut prima ocazie a partidei în minutul 11, prin Cristea, care a reluat pe lângă poartă o minge centrată din corner de Vanzo. Replica oaspeților a venit în minutul 26, prin Grecu, care a șutat pe jos de la distanță, mingea fiind respinsă de Axinte.

Onea a avut o șansă bună de a înscris în minutul 31, cu un șut puternic din lovitură liberă, respins de Micle în corner. Cristea a deschis scorul la meciul cu numărul 400 în Liga 1. În minutul 40, atacantul de 36 de ani, lăsat liber în preajma careului, a șutat puternic în diagonală și l-a învins pe Micle, stabilind scorul pauzei.

Popadiuc a avut o șansă de 2-0 în partea secundă, dar mingea expediată puternic de jucătorul Iașiului a zguduit bara porții lui Micle. Malele a stabilit scorul final, după o centrare excelentă a lui Tofan și o lovitură de cap a atacantului de la FC Argeș, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Moldovenii rămân pe locul 13, cu zece puncte, iar FC Argeș este pe 14, cu nouă puncte după primele 11 etape.

LIVE VIDEO Poli Iași - FC Argeș, de la 17:30, la Digi Sport 1

Chiar dacă, încă, stă mai bine în clasament decât FC Argeș, Poli Iași nu a traversat, înaintea pauzei internaționale, cea mai bună formă sportivă.

Gruparea din Copou are cinci înfrângeri consecutive, una dintre ele, cu Viitorul, venind, însă, după o decizie a Comisiilor, din cauza problemelor cu nocturna de la stadionul ”Emil Alexandrescu”. Meciul cu piteștenii este chiar primul jucat pe teren propriu de echipa lui Daniel Pancu, după incidentele de la partida cu Viitorul.

De partea cealaltă, FC Argeș, care a început mai greu campionat, are o singură înfrângere în ultimele patru etape, 0-2 cu CFR Cluj, interval în care a reușit să câștige cu Astra și Voluntari și să plece cu un punct de la Ovidiu.

• 72 cg

Platini este avertizat cu cartonașul galben.

• 68 cr cr

Frăsinescu vede direct cartonașul roșu, după un fault dur în atac asupra lui Maric.

• 65 s s

Platini îl înlocuiește pe Popadiuc.

• 64 oc

Ratare imensă pentru Poli Iași! Popadiuc trimite în careu către Vanzo, dar balonul trece prin spatele acestuia.

• 61 g g

GOOOL FC Argeș! Tofan centrează excelent cu stângul în careu către Malele, care trimite cu capul direct în plasa porții lui Axinte.