FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMÂNIEI BETANO - SFERTURI DE FINALA (03.04.2024)
Live Video&Text FC Voluntari - FCU Craiova 0-0, ACUM pe DGS 1. Ilfovenii rămân în 10 oameni
luca
”Sunt cam supărat pe el”. Luca Mihai, mesaj pentru Josue Homawoo
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, cont�¢nd pentru Superl
Video Cum a reacționat Gheorghe Hagi, după ce Florinel Coman a dezvăluit că se sfătuiește cu el
Etapa 6 Superliga: Voluntari-FCU 1948 Craiova
Play-out
Politehnica Iași Politehnica Iași
0 - 1
Voluntari Voluntari
Jo 22.04.2021 18:30

Poli Iași - FC Voluntari 0-1. Pesic îi scoate pe ilfoveni din zona retrogradabilă

22.04.2021, 19:22

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Poli Iași a pierdut pe teren propriu cu FC Voluntari scor 0-1, și a ratat șansa de a părăsi locurile direct retrogradabile.

Ilfovenii au avut prima ocazie periculoasă prin Gheorghe, care a tras în portarul Brănescu din câțiva metri. Tamaș a trimis și el puțin peste poartă cu capul, în minutul 12.

Ieșenii au replicat prin Popadiuc, care a tras cu stângul din afara careului, dar nu l-a putut învinge pe Rîmniceanu. Pesic a marcat unicul gol al partidei în minutul 30, cu capul, ajutat și de o deviere a lui Răzvan Popa.

Tot Pesic putea duce scorul la 2-0 înainte de pauză, dar a tras pe lângă poarta adversă.

În partea secundă, Tamaș a fost la un pas de autogol, după o neînțelegere cu Rîmniceanu. Pe finalul partidei, Mensah putea aduce un punct pentru moldoveni, care nu a nimerit spațiul porții și Poli Iași - FC Voluntari s-a încheiat 0-1.

După acest meci, FC Voluntari urcă pe locul 11, cu 20 de puncte. Poli Iași rămâne pe 15, cu 14 puncte.

Poli Iași - FC Voluntari LIVE VIDEO, 17:30, Digi Sport 1

La conferința de presă premergătoare jocului, antrenorul Nicolo Napoli a vorbit despre problemele financiare de la Poli Iași și a anunțat revenirea în lot a lui Doru Popadiuc.

"Urmează un meci foarte, foarte important pentru noi. Întâlnim o echipă bună, aflată deasupra noastră în clasament, dar încercăm să adunăm puncte. Vom încerca să câştigăm. Eu le spun mereu jucătorilor să încercăm să jucăm un fotbal bun, să câştigăm puncte şi să ieşim din zona retrogradării, pentru că banii vor ajunge până la urmă. Aşa cred eu

Avem în continuare trei jucători indisponibili, dar va reveni Popadiuc. Nu e obligatorie victoria cu Voluntari, mai sunt meciuri. Dar noi încercăm să câştigăm fiecare meci. Eu asta le cer jucătorilor mei, să dea 100% pe teren în fiecare partidă", a spus Napoli.

De partea cealaltă, FC Voluntari are două remize consecutive, cu FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș, ambele încheiate 1-1. Ilfovenii ocupă locul 13, cu 17 puncte.

Poli Iași și FC Voluntari s-au mai întâlnit de 20 de ori în Liga 1, prima oară în 2015, iar bilanțul este echilibrat. Moldovenii s-au impus de șapte ori, alte șapte partide s-au încheiat la egalitate, iar ilfovenii au câștigat în șase ocazii.

Clasamentul din play-out-ul Ligii 1

• 90+5 fr2

Final de meci!

• 90+4 oc oc

Onea trage pe jos de la 30 de metri, dar Rîmniceanu reține.

• 89 oc oc

Ocazie mare pentru Poli Iași! Mensah trece de Costin, intră în careu și trage puternic cu stângul, dar pe lângă poarta lui Rîmniceanu.