FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (27.11.2023)
”Vor pleca mulți”. Șucu l-a pus antrenor pe Lobonț, dar Pancu e convins că Rapid va avea alt ”principal”
HANDBAL FEMININ:RAPID BUCURESTI-CSM BUCURESTI, LIGA FLORILOR (7.02.2024)
S-a dat verdictul în cazul lui Liviu Ungurean. Ce veste a primit liderul galeriei lui Rapid
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Un patron din SuperLigă îl propune pe ”noul Coman” la FCSB: ”Îl las să plece”. Și un alt jucător e pregătit de transfer
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 3
Sepsi Sepsi
Sb 17.10.2020 17:30

Poli Iași - Sepsi 1-4. Moldovenii, "demolați" încă din prima repriză, au "reușit" și un autogol în ultimul minut

17.10.2020, 18:20

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Poli Iași - Sepsi s-a terminat 1-4, într-un meci care a avut o primă repriză dezastruoasă pentru moldoveni.

Poli Iași - Sepsi 1-4. Oaspeții au condus cu 3-0 la pauză

Sepsi a avut o primă șansă în minutul 13, prin Istvan Fulop, care a șutat defectuos. Echipa lui Leo Grozavu a deschis scorul în Copou în minutul 24, prin Bajrovic, iar apoi a primit penalty în minutul 33, la un fault stupid al lui Platini asupra lui Ștefănescu.

Vașvari a transformat lovitura de pedeapsă, iar apoi Sepsi a mai dat un gol, prin Bouhenna, și a stabilit un scor de neprezentare la pauză. Repriza secundă a început la fel ca prima, cu o ocazie a lui Sepsi, când Bajrovic a rămas singur cu portarul.

Poli Iași - Sepsi 1-4. Moldovenii și-au dat și un autogol

Ieșenii au redus diferența în minutul 53, prin Popadiuc, din pasa perfectă a veteranului Andrei Cristea. Golofca a irosit apoi o șansă bună pentru Sepsi și a tras cu sete peste poartă din poziție ideală.

Meciul s-a terminat însă cu un autogol. De Iriondo a vrut să respingă, dar a nimerit propria poartă și Poli Iași - Sepsi s-a terminat 1-4.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO | Meciul Poli Iași - Sepsi, din runda a șaptea a Ligii 1, va fi transmis în direct de la ora 16:30, pe Digi Sport 1 și site-ul digisport.ro.

Daniel Pancu, tehnicianul ieșenilor, este în fața celui de-al nouălea joc ca antrenor la nivelul Ligii 1. Formația din Copou ocupă poziția a șaptea, cu nouă puncte. După două victorii consecutive, 3-2 la Arad, cu UTA, și 5-2, cu FCSB, Poli Iași a fost învinsă la limită de Universitatea Craiova, 1-0, în ultimul joc dinaintea întreruperii provocate de meciurile echipei naționale.

Sepsi Sfântu Gheorghe se clasează cu un loc peste adversara de astăzi, cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj mai bun. Formația lui Leo Grozavu, tehnician cu 144 de meciuri în Liga 1, este neînvinsă în ultimele cinci runde, în care a reușit trei rezultate de egalitate și două victorii. Singura înfrângere a sezonului pentru covăsneni a venit în etapa inaugurală, în fața liderului Univ. Craiova, scor 0-1.

LIVE VIDEO Politehnica Iași - Sepsi, ora 16:30, pe Digi Sport 1. Confruntări directe

În Liga 1, cele două formații s-au întâlnit de opt ori, iar palmaresul le este favorabil covăsnenilor. Sepsi s-a impus de patru ori, s-au înregistrat trei remize, iar Poli Iași și-a adjudecat o singură victorie. Pe stadionul din Copou, există un echilibru perfect: o victorie formația lui Daniel Pancu, una Sepsi și două rezultate de egalitate, golaveraj 5-5.

Cele două vecine de clasament au jucat și în semifinalele Cupei României din sezonul trecut. Sepsi a avut câștig de cauză, impunându-se la general, scor 8-1.

În ultimele cinci meciuri de pe teren propriu, Poli Iași a adunat patru victorii, în timp ce Sepsi are o singură înfrângere în ultimele șapte jocuri disputate în deplasare.

LIVE VIDEO Politehnica Iași - Sepsi, ora 16:30, pe Digi Sport 1. Trei fotbaliști de la Poli Iași, depistați cu COVID-19

Conform protocolului sanitar aflat în vigoare în Liga 1, Poli Iași nu era obligată să efectueze o serie de teste pe 15 octombrie, dar oficialii clubului din Copou au decis să efectueze testele, din precauție.

Pentru a îndepărta orice risc în cadrul grupului, clubul nostru a ales să efectueze în cursul zilei de 15 octombrie o retestare a componenţilor lotului, membrilor staff-ului tehnic şi administrativ.

Rezultatele testului opţional au fost pozitive în cazul a trei reprezentanţi ai CSM Politehnica Iaşi - jucători de fotbal”, a transmis clubul, pe Facebook.

LIVE VIDEO Politehnica Iași - Sepsi, ora 16:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Poli Iași: Axinte – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu – Vanzo, De Iriondo, Passaglia – Platini, Cristea, Calcan
  • Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Mitrea, Ștefan – Vașvari, Fofana, Dragomir – Golofca, Istvan Fulop, Ștefănescu
Sepsi Sepsi
  • 90+5 fr2

Final de meci. Poli Iași - Sepsi se termină 1-4.

• 90 ag ag

GOOOOL Sepsi! Purece centrează de pe dreapta, De Iriondo vrea să respingă, dar trimite în propria poartă.