FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
Oficial UTA Arad a luat decizia, după ce a fost ”decapitată” de Comisia de Disciplină
Suporterii din Reșița, la meciul cu Petrolul / Foto: Captură Digi Sport
Stadion de 18.000.000 € pentru o echipă fără drept de promovare: ”În 3 ani ar putea fi gata”
Politehnica Iași Politehnica Iași
1 - 2
UTA Arad UTA Arad
Mi 27.01.2021 17:30

Poli Iași - UTA Arad 1-2. Moldovenii au condus din minutul 9, dar oaspeții au marcat în minutele 90+2 și 90+4

27.01.2021, 19:25

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Dezastru total pentru Poli Iași în meciul cu UTA Arad, din etapa a 19-a. Echipa lui Daniel Pancu a condus din minutul 9, dar arădenii au înscris în minutele 90+2 și 90+4.

Poli Iași - UTA Arad 1-2. Portarul moldovenilor, Brănescu, a fost cel mai bun om de pe teren

Meciul a început cu ocazia uriașă a ieșenilor, din secunda 9, însă portarul Iacob a blocat fantastic șutul lui Duranovic. Moldovenii au deschis scorul în minutul 9, prin Dylan Flores, însă apoi UTA a trecut la conducerea jocului.

Șutul lui Miculescu a fost apărat de Brănescu, iar apoi același Brănescu a scos execuția lui Albu. Ultima ocazie a primei reprize a ratat-o Roger. În partea secundă, Denis Rusu nu l-a putut învinge pe Brănescu, iar Neluț Roșu nu a nimerit poarta din poziție ideală.

Poli Iași - UTA Arad 1-2. Erico și Rus au adus victoria arădenilor în prelungiri

Antal a ratat apoi o execuție în careu, iar Erico Da Silva i-a dat emoții lui Brănescu. Meciul a devenit incendiar, cu UTA presând enorm. Neluț Roșu a șutat paralel cu poarta, însă imediat după aceea, portarul ieșenilor a făcut din nou minuni în fața lui Ilie și Rus în aceeași fază.

Apoi tot Rus a tras pe lângă poartă, iar Brănescu și-a mai salvat o dată echipa. În minutul 85, Florin Ilie nu a nimerit poarta, dar soarta meciului s-a schimbat în prelungiri.

Mai întâi Erico a egalat în minutul 90+2, iar Ciprian Rus a dat lovitura în minutul 90+4. După acest scor, ieșenii rămân pe ultimul loc.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Poli Iași - UTA Arad, meci contând pentru etapa cu numărul 19 din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 17:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

LIVE VIDEO Poli Iași - UTA Arad, 17:30, Digi Sport 1. Pancu nu mai are voie să facă pași greșiți

Ieșenii au ajuns pe ultimul loc în Liga 1, cu 15 puncte, după ce au început anul 2021 cu o remiză și două înfrângeri, iar antrenorul Daniel Pancu a primit un ultimatum de la primarul Mihai Chirica, care a spus că nu mai accepta umilințe.

"Ce pot să le spun? Să mă lase. Așa pot să iau și eu bătaie. Mă duc și eu să joc un meci, că și așa se ia băiate aici. Ce te pui că e 3-0 sau 4-0. Stau și eu și iau bătaie cu 4-0. La vârsta mea și la ce știu despre fotbal, iau și eu bătaie de la Voluntari, Chindia.

Tot felul de echipe din astea de mă doare capul când mă uit pe hartă. Eram bunișor la geografie, dar nu par a fi nicio capitală de nicio regiune. Sunt niște comune care gravitează în jurul unor orașe mai mari. Și când îi prind pe moldovenii ăștia vrednici îi ard de le sună apa în cap. Și după ce iau bătaie… Dacă joacă în deplasare nu poți da vina pe teren, ci că e deplasarea lungă. Dacă joacă acasă pierd din cauza primarului. Persiflez un pic pe marginea lor pentru că merită", a spus primarul Chirica, într-o conferință de presă.

De partea cealaltă, UTA Arad, locul 10, cu 21 de puncte, vine după un eșec dramatic suferit pe teren propriu contra celor de la FC Argeș. Formația lui Laszlo Balint a deschis scorul în minutul 85 prin Roger, însă piteștenii au întors rezultatul prin Palic (87') și Deslandes (90+1').

"Ne gândim doar la victorie, mergem cu încredere. Vrem să facem un joc inteligent, pentru că întâlnim o echipă aflată în dificultate. Nu ştiu cât contează absenţele din lotul celor de la Iaşi, sunt convins că oricine va intra va fi extrem de motivat. Ei sunt într-o perioadă delicată şi urmează o perioadă foarte dificilă după ce joacă împotriva noastră.

Suntem foarte hotărâţi să mergem la Iaşi să câştigăm cele 3 puncte, dar nu ca revanşă după ce s-a întâmplat în tur. Ci pentru că simţim că putem să le câştigăm. Îmi doresc foarte mult să cunoaştem din nou gustul victoriei", a spus Laszlo Balint, înaintea meciului.

În partida tur, disputată în septembrie, la Arad, Poli Iași s-a impus cu 3-2, după ce a revenit de la 1-2.

• 90+5 cg cg

Rus primește cartonaș galben.

• 90+4 g g

GOOOL UTA! După o centarre de pe dreapta, Roger trimite cu capul, Brănescu respinge până la Ciprian Rus, care înscrie.

• 90+2 g g

GOOOOL UTA! După centrarea din corner a lui Roger, Erico înscrie cu capul.

• 88 s s

Isac intră în locul lui Albu.

• 87 s s

Zajmovic intră în locul lui Duranovic.

• 85 oc oc

Ocazie UTA. După un corner, Florin Ilie trimite cu capul peste poartă din câțiva metri.

• 84 oc oc

Ocazie UTA. Portarul Iașiului, Brănescu, mai are o paradă frumoasă.

• 83 cg cg

Erico primește cartonaș galben.

• 80 oc oc

Ocazie UTA. Roger îl lansează perfect pe Rus, care trage pe lângă poartă.

• 78 oc oc

Ocazie UTA. Roger centrează din corner, dar portarul Iașiului intervine și de această dată excelent la lovitura de cap a lui Ilie, iar apoi scoate exact din fața lui Rus, de lângă bară.

• 77 oc oc

Ocazie UTA. La o centrare din corner, Neluț Roșu reia paralel cu poarta, din câțiva metri.

• 76 oc oc

Ocazie UTA. Erico Da Silva șutează din afara careului, iar Brănescu reține în doi timpi, însă a fost aproape să scape mingea.