Screenshot 2024-02-27 184116
Leo Grozavu a spus ce i-a lipsit echipei sale în eșecul de la Galați. ”Mai trebuie să vorbesc eu?”
”Trebuia să-l schimb în minutul 20”. Dorinel Munteanu, discurs furibund după 1-1 cu Poli Iași: ”Cea mai slabă repriză!”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Politehnica Iași Politehnica Iași
0 - 3
Viitorul Viitorul
Jo 29.04.2021 15:30

Poli Iași - Viitorul 0-3. Trupa lui Nicolo Napoli rămâne fără gol marcat în play-out. Gură mare de aer pentru constănțeni

29.04.2021, 16:30

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Poli Iași rămâne fără victorie în Liga 1, pe teren propriu în fața Viitorului. Constănțenii s-au impus cu 3-0, prin dubla din penalty a lui Andrei Ciobanu și reușita târzie a lui Jo Santos. Gruparea din Copou este în continuare "Cenușăreasa" campionatului.

Ieșenii au ieșit hotărâți de la vestiare și au avut șansa de a deschide scorul în minutul doi, prin Platini, însă șutul acestuia a fost parat de Cojocaru. Câteva zeci de secunde mai târziu, centralul Ionuț Coza a arătat punctul cu var în urma unui duel între Benzar și De Iriondo. Ciobanu a transformat lovitura de pedeapsă și a deblocat tabela.

Poli Iași - Viitorul 0-3. Trupa din Copou pare condamnată, constănțenii se apropie de pluton

În minutul 20, Tsoumou a scăpat singur pe contraatac, atacantul Viitorului a încercat să-l lobeze pe Brănescu, portarul lui Poli Iași l-a blocat, dar l-a și faultat în careu și constănțenii au beneficiat de al doilea penalty. Același Andrei Ciobanu și-a trecut în cont dubla.

După jumătate de oră de joc, Poli Iași putea reveni, însă Passaglia și Popadiuc au ratat o dublă ocazie imensă. Prima repriză s-a încheiat cu o ocazie a Viitorului. George Ganea l-a driblat superb pe Bușu, dar a șutat puțin pe lângă vinclu. Actul secund a început în aceeași notă, cu Viitorul în atac, iar Ganea a irosit o nouă șansă uriașă de a-și trece numele pe lista marcatorilor.

În minutele de prelungire, Bușu a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar Viitorul s-a năpustit pe un contraatac devastator. Jo Santos, fostul jucător al celor de la Poli Iași, a stabilit scorul final, în ciuda opoziției lui Brănescu.

Grație acestui succes, Viitorul se apropie la un singur punct de FC Voluntari și două de Astra, primele echipe deasupra liniei roșii. De partea cealaltă, Poli Iași pare condamnată la retrogradare. Trupa lui Nicolo Napoli este în continuare pe ultimul loc, cu 14 puncte și golaveraj 0-6.

VIDEO Rezumat Poli Iași - Viitorul 0-3

__________________________________________________________________________________

Meciul Poli Iași - Viitorul, din etapa a patra a play-out-ului Ligii 1, se joacă de la ora 14:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Poli Iași - FC Viitorul, LIVE VIDEO, ora 14:30, la Digi Sport 1

Ambele echipe traversează o situație dificilă pe final de sezon. La Iași, pe lângă restanțele financiare, antrenorul Nicolo Napoli a dat afară doi jucători, pe Andreias Calcan, care de fapt a decis singur să plece în urma unui conflict, plus Andrei Cristea.

Fără victorie în ultimele 3 etape, moldovenii se află pe ultimul loc, cu doar 14 puncte.

De cealaltă parte, Viitorul a avut prestații oscilante și încă nu se regăsește. Trupa patronată de Gică Hagi vine după eșecul cu FC Voluntari, 0-1, după ce cu o etapă înainte câștigase cu Gaz Metan Mediaș.

Însă înainte de acel meci, constănțenii au bifat 4 eșecuri la rând.

În sezonul regulat, FC Viitorul și Poli Iași și-au împărțit victoriile.

Poli Iași - FC Viitorul, echipele de start:

Poli Iași: Brănescu - Onea, De Iriondo, Baxevanos, Bușu - Gaitan, Acosta - Mensah, Vanzo, Stan - Duranovic
Antrenor: Nicolo Napoli

Viitorul: Cojocaru - Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc - Matei, Grameni, Ciobanu - Haită, Tsoumou, Jo Santos
Antrenor: Cătălin Anghel

• 90+3 final

Final. Poli Iași - Viitorul 0-3.

• 90+2 g g

GOL Viitorul! Jo Santos închide tabela după un contraatac 4 contra 2 al constănțenilor.

• 76 cg cg

Babunski vede cartonașul galben.

• 76 s s

Iese Ciobanu, marcatorul celor două goluri, și intră Babunski.

• 75 s s

Ciobanu este înlocuit cu Babunski.

• 72 cg cg

Cosmin Matei primește cartonașul galben pentru comportament nesportiv.