Exclusiv Variantă surpriză la Rapid. ”Sunt aproape sigur că va veni Mutu. E înaintea lui Șumudică”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Manea a spus totul despre haosul de la CFR Cluj: ”E nevoie de un antrenor ca lumea. Să fie seriozitate”
Rapid Rapid
2 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Sb 25.02.2023 20:00

Rapid - Chindia 2-0. Spectacol total în Giulești, cu ocazii uriașe! Trupa lui Mutu se apropie la 9 puncte de liderul Farul

25.02.2023, 21:55

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

După ce a avut mare ghinion în etapa trecută și a ratat cele 3 puncte, Rapid a obținut o victorie extrem de importantă cu Chindia în etapa a 27-a. A fost 2-0, după un gol din penalty, un autogol și ocazii imense.

Rapid - Chindia 2-0. Penalty-ul lui Dugandzic și autogolul lui Boldor au decis partida

Giuleștenii au început meciul în atac și au ratat două ocazii după un sfert de oră de joc, ambele în interval de un minut. Albu și Săpunaru n-au ajuns apoi la o centrare bună a lui Ioniță. La cealaltă poartă, Cooper a ratat o ocazie mare.

După încă o oportunitate a giuleștenilor, a urmat un șut al lui Neguț, care nu și-a atins ținta. În prelungirile primei reprize au fost multe evenimente. Rapid a cerut un penalty, însă arbitrul nu a acordat nimic.

Peste numai un minut, Andrei Chivulete i-a dat al doilea cartonaș galben lui Căpușă, iar târgoviștenii au rămas în 10 oameni. Săpunaru a șutat apoi spectaculos, dar peste poartă, iar Chindia a ratat prin Neguț.

Rapid - Chindia 2-0. Târgoviștenii au suferit primul eșec din 2023

Repriza secundă a fost mai spectaculoasă, iar Căbuz a respins din fața liniei porții o minge șutată de Costache și deviată. A urmat un șut cu efect al lui Ioniță, care a ocolit însă vinclul, iar apoi același Căbuz a avut un reflex fantastic la lovitura de cap a lui Sefer. Tot cu capul a trimis și Papeau, dar nu a nimerit ținta.

În minutul 64, Dugandzic a avut o ocazie, iar peste câteva secunde a obținut un penalty. Croatul nu a mai avut ghinionul din meciul trecut și a transformat cu siguranță de la punctul cu var. Peste doar două minute, a urmat autogolul lui Boldor, iar rapidiștii aveau 2-0.

Pe final, Chindia a fost aproape de gol de două ori prin Daniel Popa. Mai întâi, în minutul 83, după o greșeală a lui Iacob, atacantul Chindiei nu l-a putut învinge pe Moldovan, care a avut un reflex incredibil, iar în minutul 88, același Popa a ratat singur cu portarul.

S-a terminat 2-0, iar rapidiștii trec provizoriu pe locul 3, peste FCSB, în timp ce Chindia suferă primul eșec în 6 partide jucate în 2023.

VIDEO cu rezumatul meciului Rapid - Chindia 2-0:

Până acum, Rapidul lui Adrian Mutu a jucat cu frâna de mână trasă. Pentru a-și atinge primul obiectiv, acela de intrare în play-off, jocul echipei nu a impresionat, dar a adus punctele necesare.

De acum însă, echipa ar putea să joace și altceva. Cu atât mai mult cu cât meciul se va disputa pe Giulești, acolo unde publicul s-a dovedit la fiecare meci un ajutor extrem de important al echipei.

Rapid - Chinida, Live Video 20:00, Digi Sport 1. Vizita lui Toni Petrea îi creează frisoane lui Adi Mutu

Giuleștenii nu au putut câștiga cu U Cluj (0-0), cum nu au reușit să bată nici pe Mioveni (0-0), două dintre echipele în fața cărora porneau ca favoriți cerți. Așa că nici meciul cu Chindia nu poate fi așteptat în liniște, cu atât mai mult cu cât la partida din tur formația lui Toni Petrea obținea prima victorie din actualul sezon, 2-1, la Ploiești

• La meciul din tur, Rapidului i-a fost anulat total eronat un gol marcat de Albu, în minutul 19, la patru minute după ce Chindia deschidea scorul

Iar Petrea știe bine ce înseamnă Rapid, măcar și datorită faptului că singurul său meci în Liga 1 l-a jucat în tricoul Rapidului. În plus, Petrea îl știe și pe Adi Mutu, cu care se află în relații bune de pe vremea în care amândoi s-au aflat în anturajul lui Laurențiu Reghecampf.

La fel de adecărat este că și Mutu știe cum gândește Petrea, așa că rămâne să vedem care știe să se folosească mai bine de informațiile pe care le are.

Adrian Mutu a descoperit cele mai importante calități ale Chindiei. Meciul va fi pe Digi Sport 1, de la ora 20:00

"Este un meci foarte important pentru noi în economia campionatului, avem nevoie de puncte. Acum că suntem matematic calificaţi în play-off, în aceste meciuri rămase de jucat cel mai important lucru este să strângem cât mai multe puncte pentru a ne putea folosi de ele.

Chindia se apără foarte bine, joacă foarte mult pe contraatac. E o echipă robustă, care e foarte greu de desfăcut.

Trebuie să fim foarte atenţi pe aceste contraatacuri pentru că vârfurile lor pleacă foarte bine. Ştim că este neînvinsă Chindia în acest an, dar totodată şi noi vrem să reîncepem să câştigăm. E un meci complicat, sper să avem forţa de a-i desface pe adversari şi de a înscrie", a explicat Adrian Mutu la conferința premergătoare meciului.

Ocazie Chindia Targoviste

Neguț pasează excelent pentru Popa, care rămâne singur cu portarul, dar șutează defectuos, pe lângă poartă.

• 86 s
    Schimbare Rapid

Funsho intră în locul lui Costache.

• 86 s

Luckassen intră în locul lui Dugandzic.

• 83 oc

După o pasă lugă, Iacob greșește, Popa profită și șutează din apropiere, dar Moldovan are un reflex senzațional.

• 72 s
    Schimbare Chindia Targoviste

Buș intră în locul lui Akhmatov.

• 68 ag
    Autogol Chindia Targoviste

Autogol Costache centează, Boldor vrea să respingă din fața lui Dugandzic, dar trimite în propira portă.

• 66 gp
    Gol din penalty Rapid

Dugandzic transformă lovitura de pedeapsă.

• 64 p
    Penalty

Dugandzic cade în duel cu Corinus și arbitrul acordă penalty.

• 64 oc
    Ocazie Rapid

Costache întoarce pentru Dugandzic, dar mingea trimisă de el e deviată în corner.

• 60 oc

După o centrare în careu, Papeau trimite cu capul, dar pe lângă poartă.