Ilie Poenaru l-ar băga titular pe Gabi Tamaș, dacă acesta ar mai juca fotbal: ce a făcut conducătorul de club joi
Oficial: Gabi Tamaș a revenit în fotbal pe o funcție oficială. S-a decis și antrenorul alături de care va lucra
Rapid Rapid
1 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Vi 17.09.2021 22:00

Rapid - Gaz Metan 1-2. Giuleștenii nu se regăsesc. Ilie Poenaru, victorie la debut, după un meci tensionat

17.09.2021, 23:00

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Gaz Metan Mediaș a învins Rapid cu scorul de 2-1 pe Arena Națională, în etapa cu numărul nouă din Liga 1.

Medieșenii au reușit să deschidă scorul în primele minute ale partidei. În minutul 7, Deaconu a executat o lovitură liberă, balonul a ajuns la Yuri care a trimis foarte bine cu capul în poarta apărată de Moldovan.

Rapid - Gaz Metan 1-2. Ilie Poenaru îi învinge pe giuleșteni la debut

După doar trei minute, giuleștenii au restabilit egalitatea. Alexandru Albu a executat perfect o lovitură liberă care a trecut prin zid și în fața căreia Vâlceanu nu a avut nicio șansă.

Carnat a avut șansa să înscrie în minutul 24, atunci când a pătruns în careul medieșenilor și a tras de la șase metri.

În minutul 30, Crepulja a centrat, iar Stahl a reluat cu capul pe lângă poartă.

În minutul 51, giuleștenii au irosit o ocazie imensă. Crepulja a șutat puternic, balonul a fost ușor deviat de goalkeeper și a lovit bara transversală.

În minutul 62, partida a fost întreruptă după ce suporterii au aruncat cu materiale pirotehnice în teren, iar Yuri a acuzat probleme medicale.

Gaz Metan Mediaș a trecut în avantaj în minutul 76, atunci când Vlad Morar a ajuns la o pasă în adâncime trimisă de Ronaldo Deaconu și l-a lobat pe Moldovan.

După această partidă, Rapid se clasează pe locul 2, cu un total de 17 puncte, iar Gaz Metan Mediaș urcă pe locul 14, cu 7 puncte.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Gaz Metan Mediaș

Rapid - Gaz Metan, LIVE VIDEO, de la 21:00, în direct la Digi Sport 1. Ilie Poenaru debutează la noua sa echipă

Antrenorul Ilie Poenaru s-a despărțit de Academica Clinceni și a semnat cu Gaz Metan Mediaș, unde îi ia locul lui Mihai Teja. Poenaru va sta pe bancă în această seară, dar antrenorul principal în acte va fi Marin Dună, cel care are licența Pro.

Rapid a reușit și ea o mutare interesantă înaintea meciului cu Gaz Metan, Alex Ioniță s-a întors la echipa sa de suflet. Mijlocașul a rămas liber de contract după despărțirea de CFR Cluj, dar nu are drept de joc până la 1 octombrie, când îi va expira suspendarea pentru cazul de dopaj de la Astra.

Rapid - Gaz Metan, LIVE VIDEO, de la 21:00, în direct la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Rapid: Moldovan - Belu, Săpunaru, Grigore, J. Morais - Crepulja, Albu - Carnat, R. Ilie, Pănoiu - Bălan
  • Gaz Metan: Vâlceanu - Moura, Yuri, Matricardi, Trif - Deaconu, I. Filip, Iancu - Grădinaru, Irobiso, Morar

VIDEO Ilie Poenaru a explicat de ce a ales să semneze cu Gaz Metan Mediaș

Ilie Poenaru speră să obțină un rezultat pozitiv în această seară: "E un meci greu cu Rapid, e pe o pantă ascendentă, are un joc bun, entuziasm, rezultate, atmosferă foarte bună, cu o galerie foarte frumoasă, care te împinge, e ca al 12-lea jucător, plus că au tineri care vor să se afirme și au și calitate.

Mergem la Rapid să jucăm, să încercăm să scoatem puncte. Trebuie să ieșim din această situație, trebuie să avem entuziamzul Rapidului. Dacă mergi cu teamă, deja ești pierzător", a spus Poenaru, într-un interviu acordat pentru Digi Sport.

Rapid Rapid
  • 90+8 final

Final de meci! După fluierul final, cele două tabere au fost la un pas de bătaie, iar unul dintre maseuri a văzut cartonașul roșu.