SOLD-OUT! Meciul de SuperLigă din runda următoare care se va juca cu ”casa închisă”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC PETROLUL PLOIESTI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Hermannstadt - Petrolul, Live Video, 19:00, Digi Sport 1. Ultimele două meciuri s-au încheiat fără goluri
csa-steaua-fcsb
Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
Digi Sport Special
Rapid Rapid
0 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 04.03.2023 20:00

Rapid - Hermannstadt 0-1. Dugandzic ratează penalty în prelungiri. Giuleștenii pierd al doilea meci pe teren propriu

04.03.2023, 22:10

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

Meciul Rapid - Hermannstadt s-a încheiat cu o înfrângere pentru giuleșteni, scor 0-1, în etapa a 29-a din Liga 1.

În urma înfrângerii de pe teren propriu, cei de la Rapid au ratat șansa de a trece provizoriu pe poziția a treia în Liga 1.

Rapid  - Hermannstadt 0-1, în etapa a 29-a a Ligii 1

După un meci început în ofensivă de cei de la Rapid, cei care au dat lovitura au fost cei de la Hermannstadt.

Silviu Balaure a înscris în minutul 32, după ce a deviat o minge din șase metri, în urma unei centrări de pe partea stângă.

La pauza meciului, Adrian Mutu a operat patru schimbări, însă nu l-au ajutat să revină pe tabela de marcaj.

După încercări de ambele părți în partea a doua a joculu, cei de la Rapid au primit o lovitură de la 11 metri în minutul 90.

În minutul 90+1, Dugandzic a ratat lovitura de la 11 metri. Letica a respins balonul în lateral și astfel giuleștenii au pierdut al doilea meci pe teren propriu în acest sezon de Liga 1.

În urma rezultatului din etapa a 29-a a Ligii 1 cei de la Rapid se află pe locul patru, cu 52 de puncte, în timp ce Hermannstadt se află pe poziția a 13-a, cu 29 de puncte.

VIDEO Rezumat Rapid - Hermannstadt 0-1

Știrea inițială

Rapid - Hermannstadt, Live Video, ACUM, Digi Sport 1. Giuleștenii pot încheia sezonul regulat pe podium

Înainte de partida din Giulești, Rapid ocupă locul 4 în Liga 1, cu 52 de puncte. În runda precedentă, alb-vișiniii s-au impus pe terenul celor de la FC Botoșani, scor 2-1

Trupa condusă de Adrian Mutu și-a asigurat deja prezența în play-off, însă poate spera la încheierea sezonului regulat pe podium.

Rapidiștii sunt la doar două lungimi în spatele FCSB-ului, ocupanta locului 3, iar în ultima etapă giuleștenii vor juca împotriva liderului actual din campionat, Farul.

Rapid - Hermannstadt, Live Video, 20:00, Digi Sport 1. Sibienii sunt condamnați la play-out

De partea cealaltă, Hermannstadt se află doar pe poziția a treisprezecea în primul eșalon românesc.

Lucrurile nu merg deloc bine la gruparea sibiană, iar după eșecul din etapa trecută cu 'U' Cluj, scor 0-1, antrenorul Marius Măldărășanu a amenințat cu plecarea

Hermannstadt are 26 de puncte adunate în Liga 1 și va lupta împotriva altor nouă echipe pentru evitarea retrogradării.

Rapid Rapid
  • 90+5 fr2

Arbitrul încheie partida din Giulești.

• 90+1 rp
    Ratare penalty

Dugandzic ratează lovitura de la 11 metri. Letica parează.

• 90
    Info

Se acordă cinci minute de prelungire.

• 90 p
    Penalty

Kait este faultat de Alhassan în careu, iar arbitrul acordă lovitură de la 11 metri.

• 88 s
    Schimbare Hermannstadt

Iese Biceanu și intră Antoche.

• 87 oc
    Ocazie Rapid

Costache șutează din marginea careului mare, dar Letica reține în doi timpi mingea.

• 79 oc
    Ocazie Hermannstadt

Șutează Oroian din apropierea careului mare, dar balonul se duce pe direcția lui Horațiu Moldovan.

• 78 s

Iese Balaure și intră Bărbuț.

• 75 s
    Schimbare Rapid

Iese Papeau și intră Pănoiu.

• 70 s

Ies din teren Popescu, Limaj și Paraschiv. Intră Oroian, Alhassan și Gabi Iancu.

• 64 oc

Valentin Costache înscrie, dar reușita este anulată pentru un ofsaid în prealabil la Marko Dugandzic.

• 53 cg
    Cartonaş galben Rapid

Alex Ioniță este avertizat, iar etapa următoare va fi suspendat.

• 52 oc

Alex Ioniță șutează din dreapta la colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta lui Letica.

• 50 cg
    Cartonaş galben Hermannstadt

Limaj este avertizat de arbitru.

Au ieșit din teren Crepulja, Emmers, Luckassen și Ongenda. Au intrat Albu, Dugandzic, Costache și Kait.