Scandal în vestiarul Realului, după eșecul cu Celta Vigo! Decizie complet neașteptată a lui Xabi Alonso
articol scris de Digi Sport08.12.2025, 15:05
Înfrângerea suferită duminică de Real Madrid pe teren propriu împotriva echipei Celta Vigo (0-2) a provocat momente de tensiune între jucători în vestiarul madrilen, susţine El Chiringuito.
SuperLiga La Liga: Real Madrid - Levante, sâmbătă, 15:00, DGS 1
SuperLiga: Rapid - Metaloglobus, sâmbătă, 20:00, DGS 1
”Sticle, bandaje, absolut totul zbura prin aer. Furia şi frustrarea jucătorilor faţă de arbitraj erau palpabile. O parte din vestiar era furioasă pe arbitraj”, a explicat jurnalistul Edu Aguirre. Şi aceste critici la adresa arbitrului au exacerbat tensiunea dintre jucători.
Scandal în vestiarul Realului, după eșecul cu Celta Vigo
”În acel moment a apărut o tensiune, o altă parte a vestiarului criticând pe cei care criticau arbitrajul. Au spus că nu era o scuză, iar fraza care mi-a fost repetată literalmente a fost: 'E o scuză de rahat! Suntem pe cale să pierdem campionatul'”, a adăugat jurnalistul.
Potrivit jurnalistului, antrenorul Xabi Alonso nu s-a implicat în aceste discuţii aprinse, deoarece nici nu a intrat în vestiar.
”Xabi Alonso nu a pus piciorul în vestiar nici măcar o secundă. Nu a existat niciun schimb de replici, niciun contact, absolut niciunul, cu jucătorii după meci”, a adăugat jurnalistul. Iar situaţia clubului, al doilea în Liga, la patru puncte de Barcelona, îngrijorează şi la nivel înalt.
Potrivit emisiunii, preşedintele Florentino Perez a părăsit Bernabeu ultimul, ”ceea ce nu este normal”, asigură jurnalistul, fără a da mai multe detalii despre motivele acestei plecări târzii. Xabi Alonso a ajuns luni, la centrul de antrenament din Valdedebas puţin după ora 9:00, în timp ce antrenamentul zilei era programat pentru ora 12.00.
La finalul meciului de duminică, antrenorul spaniol a asigurat că se simte în continuare omul potrivit pentru această funcţie.
”Suntem cu toţii uniţi, conştienţi că este vorba de fotbal”, a declarat el. ”Trebuie să privim spre viitor. Cunoaştem cerinţele, înfrângerile sunt greu de acceptat, dar trebuie să mergem mai departe. Este responsabilitatea fiecăruia, trebuie să ne angajăm cu toţii să facem lucrurile bine. Ştim că punctele pierdute sunt importante, dar nu decisive”, a adăugat tehnicianul.
O nouă întâlnire crucială aşteaptă Realul, miercuri, de la ora 22:00, în direct la Digi Sport 1, împotriva Manchester City, în Liga Campionilor.
Xabi Alonso a evitat o întrebare despre îndoielile care ar putea apărea cu privire la viitorul său în cazul unui eşec, scrie News.ro.
”Jucăm pentru trei puncte în Liga Campionilor, suntem bine plasaţi, asta este miza. Vrem să jucăm bine şi să facem mai bine decât astăzi”, a declarat el.
VIDEO Rezumat Celta Vigo - Real Madrid 2-0
Etichete: real madrid , xabi alonso
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Adam Kadîrov, fiul în vârstă de 18 ani al liderului cecen Ramzan Kadîrov, a fost internat în stare...